Naga Marketsrsz_raj_0987Żył w indyjskich slumsach. Wychowywał się na ulicy Delhi. Dziś jest miliarderem. Pewnie przyszło Wam do głowy, że próbuję Wam sprzedać oscarową historię Slumdoga – milionera z ulicy. Bohatera tego artykułu różnią jednak od filmowej postaci dwie kwestie. Po pierwsze – istnieje naprawdę. Po drugie – zarobił majątek dzięki innowacyjnym rozwiązaniom, a nie szczęściu w teleturnieju.


Ambarish Mutra, bo o nim mowa, urodził się w slumsach w południowozachodniej części Delhi. Gdy był jeszcze nastolatkiem, zobaczył ogłoszenie o konkursie na wymyślenie najlepszego e-biznesu. Był to rok 1997, gdy zaczęła się pierwsza fala “dot-comowego” szaleństwa. Wymyślił serwis pozwalający na wzajemna pomoc sobie przez kobiety. To był jego punkt wyjścia. Dziś jest właścicielem wartego miliardy dolarów serwisu reklamowego Blippar.

Mutra już w dzieciństwie interesował się biznesem. Rozumiał, że przedsiębiorcy mają więcej możliwości niż inni. Nie przykładał się do nauki, przez co nigdy nie wybijał się pod względem inteligencji. Gdy powstał Internet i komputery się upowszechniły, zafascynował się nowymi możliwościami. Jego idolem stał się Bill Gates, czytał jego biografię, wywiady z nim, szukał inspiracji.

Wygrana w konkursie na e-biznes pozwoliła zarobić mu pierwsze większe pieniądze, dzięki którym mógł zainwestować. Otworzył firmę dającą kobietom z niższym warstw darmowy dostęp do internetu, fundusze zdobywał z reklam. W 2000 roku sprzedał ją i ruszył do Wielkiej Brytanii, gdzie przez kolejne lata próbował z różnymi start-upami. W 2008 roku z powodu kryzysu prawie zbankrutował.

Wtedy wpadł na pomysł utworzenia aplikacji Blippar, która pozwala na otwarcie animacji na telefonie po najechaniu na odpowiedni obiekt. To otworzyło drogę do całkiem nowatorskiego podejścia do marketingu. Dziś po zeskanowaniu obiektu możesz ściągnąć aplikacje, otworzyć strony internetowe czy odtworzyć film. Obecnie firma jest wyceniana na 1,5 mld USD, a 36-letni Mitra stał się symbolem wielu indyjskich przedsiębiorców.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here