Naga MarketsW ubiegłym tygodniu poznaliśmy oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, w których do zwycięstwa potrzebne było uzyskanie 270 głosów elektorskich. Osiągnięcie tego wyniku okazało się zbyt trudne dla wydawać by się mogło faworytki, którą była Hillary Clinton i mimo, że w skali całego kraju uzyskała ona 200 tysięcy więcej głosów niż Donald Trump to ostatecznie on został nowym Prezydentem Stanów Zjednoczonych.


Ponieważ wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych wyglądają zdecydowanie inaczej niż w innych krajach obywatele nie głosują bezpośrednio na swojego kandydata.

Wybory w USA to wybory pośrednie

Prezydenta wybiera 538 elektorów, a nie bezpośrednio wyborcy.

  1. Wyborca zakreśla swojego kandydata
  2. Wyniki wyborów wskazują, kto wygrał w danym stanie
  3. Zwycięski kandydat otrzymuje wszystkie głosy elektorskie przewidziane dla danego stanu
  4. Elektor musi zagłosować na kandydata, który wygrał w jego stanie
  5. Kolegium Elektorów, czyli wszyscy elektorzy ze wszystkich stanów, wybierają prezydenta USA

Prezydentem zostaje kandydat, który zdobędzie co najmniej 270 głosów elektorskich, niezależnie od rzeczywistej liczby otrzymanych głosów w skali całego kraju.

Na skutek powyższego schematu pomimo iż Hillary Clinton w wyborach powszechnych zdobyła większość głosów (60 839 922 głosów) zdobywając 47.8% gdy Donald Trump zdobył (60 265 858 głosów) 47.3% to przegrała w stanach, w których przewidziana jest większa ilość głosów elektorskich.

Źródło: www.ewybory.eu
Źródło: www.ewybory.eu

Jak wynika z powyższego schematu pomimo zdobycia większości głosów w wyborach powszechnych Hillary Clinton zdobyła zaledwie 232 głosy elektorskie gdy Donald Trump zdobył ich aż 306 i to on został nowym Prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Źródło: www.ewybory.eu
Źródło: www.ewybory.eu

Hillary Clinton ma jeszcze szanse…

Pomimo, iż wyniki wyborów prezydenckich poznaliśmy 9 listopada br. to formalnego wyboru amerykańskiej głowy państwa dokonają elektorzy wchodzący w skład Kolegium Elektorów Stanów Zjednoczonych dopiero 19 grudnia br.

Jak przypomina “New York Post” instytucja Kolegium Elektorskiego istnieje w USA ponieważ tzw. Ojcowie Założyciele bali się jakie wyniki może przynieść głosowanie powszechne i aby urząd prezydenta nigdy nie został powierzony osobie, która nie posiada odpowiednich kwalifikacji do jego sprawowania wymyślono głosowanie za pośrednictwem elektorów.

Na skutek głosowania powszechnego w danym stanie zwycięża kandydat, który otrzyma 50% +1 głos i elektorzy z tego stanu mają obowiązek oddać swój głos właśnie na niego.

Taki obowiązek jest wiążący zaledwie w 29 stanach choć kary związane z jego nie przestrzeganiem są raczej symboliczne.

W pozostałych 22 stanach na ma takiej wiążącej zasady w efekcie czego elektorzy mogą głosować na kogo zechcą.

Jak przypomina “New York Post”, Chris Suprun, jeden z elektorów z Teksasu w sierpniowej rozmowie z Politico nie wykluczał, iż mimo reprezentowania Partii Republikańskiej w czasie głosowania w Kolegium Elektorskim odda swój głos na Clinton.

Zobacz również: Hillary Clinton – wielka przegrana boju o fotel prezydenta

Teoretycznie możemy sobie wyobrazić sytuacje, w której na skutek ignorancji woli wyborców większość elektoratów odda swój głos na Hillary Clinton choć w praktyce byłoby to niezwykle trudne gdyż aby tak się stało wiarołomnych elektorów musiałoby być aż 38. Tymczasem w dotychczasowej historii rekordowa liczba wiarołomnych elektorów wyniosła 30 kiedy to w 1832 roku 30 osób zrezygnowało z oddania głosu na Demokratę – Martina Van Burena.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykuł$1,7 mln kary dla brokera opcji binarnych
Następny artykułDeutsche Bank: Sprzedajemy EUR/USD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

1 KOMENTARZ

  1. Na szczęście dla USA raczej nie 🙂 Od czasu wyboru Trumpa nie mam zamiaru sprzedawać dolców które wcześniej kupiłem fartem na xstation 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here