Naga MarketsAuthor: Emilian Robert Vicol
Creative Commons Attribution License.

Bez większych wątpliwości możemy stwierdzić, że dzisiejsze wstępne odczyty inflacji HICP dla strefy euro pokażą spadek zharmonizowanych wskaźników cen konsumpcyjnych. Pytanie brzmi jak nisko i dlaczego? Biorąc pod uwagę wstępne dane inflacyjne opublikowane jak do tej pory w Niemczech, Hiszpanii oraz Belgii – które zaskoczyły swoimi spadkami – 0,5% r/r HICP dla strefy euro wydaje się być najlepszą prognozą w tym momencie.

Inflacja osiągnęła 0,7% r/r w lutym 2014 a konsensus przed publikacją wstępnych odczytów znajdował się na 0,6% w ujęciu rokrocznym. Prawdopodobny spadek inflacji o 20 punktów bazowych – oczywiście jeżeli wystąpi – będzie powiązany z łatwymi w zidentyfikowaniu czynnikami technicznymi. Zaliczymy do nich dosyć późną datę świąt wielkanocnych w tym roku oraz negatywny wpływ cen energii. Mimo to, skala ewentualnych spadków oznacza, że siły deflacyjne staną się silniejsze niż do tej pory prognozowano.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dokładne dane HICP wraz z dogłębnym komentarzem (publikacja 16 kwietnia) będą niezbędne do zrozumienia potencjalnych zmian inflacyjnych. Niezależnie jednak od dzisiejszych wstępnych odczytów, wpływ negatywnej inflacji rozprzestrzeniający się od Grecji i Hiszpanii z całą pewnością odbije się na ruchach rynkowych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here