Hertz – jedna z największych wypożyczalni samochodów na świecie, złożyła wniosek o upadłość i ochronę przed wierzycielami. Działalność Spółki bardzo mocno ucierpiała na pandemii koronawirusa. W ciągu ostatnich 2 miesięcy Hertz komunikował masowe zwolnienia. Firma zredukowała zatrudnienie o 12 000 pracowników, a także ograniczyła zakup nowych aut o około 90%.
- Hertz składa formalny wniosek o upadłość – powodem COVID-19.
- Akcje Spółki zajmującej się wypożyczaniem samochodów pikują na amerykańskiej giełdzie.
Zobacz również: NewConnect Flash: Investeko, Novavis, Columbus, SoftBlue, Polman
Pandemia koronawirusa uderza w Hertz
Panująca na świecie pandemia COVID-19, w ciągu zaledwie kilku miesięcy, dotknęła na świecie w istotny sposób bardzo wiele gałęzi przemysłu. W głównej mierze ucierpieli mali przedsiębiorcy, ale jak się okazuje, nie tylko oni. W poniedziałek, Hertz – jedna z czołowych wypożyczalni samochodów ogłosiła bankructwo. Firma funkcjonuje na rynku od 1918 r. i w swojej historii przeszła kilka kryzysów, np. załamanie amerykańskiej gospodarki w latach 1929 – 1933. Tym razem się nie udało.
Hertz tłumaczy swój ruch faktem utraty zdecydowanej większości przychodów w związku z brakiem zainteresowania klientów wypożyczaniem aut w dobie izolacji spowodowanej Covid – 19. We wniosku Firma deklaruje konieczność przeprowadzenia restrukturyzacji firmy i przygotowania jej do nowych warunków spowodowanych kryzysem. Zapewnia, że na razie będzie nadal prowadzić wszystkie swoje punkty otwarte na całym świecie, jednak w związku z pandemią musiała przeprowadzić zwolnienia na dużą skalę.
Zobacz również: WIG-GORNIC vs WIG-NRCHOM. Branżowe porównania indeksów w tle koronawirusa
Akcje Hertz pikują na giełdzie
Tragiczna wręcz sytuacja Hertz’a widoczna jest dokładnie w jej notowaniach giełdowych. Piątkowa sesja zakończyła się spadkiem 7,5% co skutkowało zamknięciem na poziomie 2,84 $. Jeszcze w marcu akcje wypożyczalni samochodów były wycenianie na 25 $ czyli 10-krotnie wyżej.

Na Facebooku poinformowano: “Hertz Global Holdings złożył wniosek o postępowanie restrukturyzacyjne w USA i Kanadzie, które nie wpływa na obsługę Klienta a realizacja rezerwacji odbywa się płynnie. Ten proces nie dotyczy Hertz Polska, który jako niezależny operator Marki Hertz, niezmiennie świadczy usługi w pełnym zakresie z zachowaniem najwyższej jakości”.
Autor poleca również:
- Telewizja Polsat należąca do grupy Cyfrowy Polsat chce przejąć Interię
- BTC Studios pozyskał zagranicznego inwestora. Akcje spółki w euforii
- Moderna Therapeutics coraz bliżej stworzenia szczepionki na COVID-19?