Naga MarketsHeineken ofiarą Covid-19. Mniejsza konsumpcja piwa odbiła się na spadku przychodów
Heineken

Przychody netto Heinekena w pierwszym półroczu spadły o 16,4% w związku z nasileniem się skutków kwarantann związanych z pandemią w drugim kwartale, poinformował holenderski producent piwa.

  • Heineken spodziewa się straty netto w drugim kwartale na poziomie 300 milionów euro.
  • Carlsberg zapowiedział, że jego wyniki będą lepsze niż oczekiwano, dzięki zniesieniu ograniczeń w Chinach.
  • Zysk netto holenderskiego browaru spadł w pierwszym półroczu o 75,8%.

Pandemia mocno uderzyła w branżę piwowarską

Spadek ten wynikał ze zmniejszenia się całkowitego skonsolidowanego wolumenu sprzedaży o 13,4% oraz spadku przychodów netto na hektolitr o 3,6%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po osiągnięciu najniższego poziomu w kwietniu, wolumen zaczął się stopniowo zwiększać w czerwcu, ponieważ na całym świecie zniesiono ograniczenia, a klienci uzupełnili wyczerpane zapasy. Największy zmianę w ilość piwa odnotowano w Amerykach, Afryce, Europie Wschodniej i na Bliskim Wschodzie. – podaje Heineken.

Holenderska grupa, która produkuje również takie marki jak Amstel, Tiger i Moretti, zapowiedziała w czwartek, że w drugim kwartale spodziewa się straty netto w wysokości około 300 milionów euro.

Zobacz również: Chińskie PKB z wynikiem 11,5%. Sprzedaż detaliczna spada natomiast o 1,8%

Wstępny zysk operacyjny spółki w okresie styczeń-czerwiec oraz zysk netto spadły odpowiednio o 52,5% i 75,8%, podaje Reuters.

Cena akcji Heinekena spada w czwartek o 1,52%

Duński rywal Heinekena, Carlsberg, poinformował w zeszłym tygodniu, że zysk operacyjny w pierwszym półroczu spadł mniej niż prognozowano, ponieważ w drugim kwartale jego kluczowy rynek chiński silnie się odbił.

Heineken podkreślił, że jego zysk operacyjny został nieproporcjonalnie dotknięty zamknięciami restauracji i barów w czasie kryzysu i stwierdził, że zarezerwował 500 milionów euro w nadzwyczajnych pozycjach dotyczących utraty wartości aktywów trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Heineken zapowiedział nieco mniej złe wyniki niż prognozowane. Jednak wpływ pandemii na marże i zyski przed odsetkami i opodatkowaniem był nieco gorszy niż oczekiwano. – uważają analitycy Credit Suisse.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Heineken, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here