Naga MarketsKurs dolara pozostanie nr 1. Hegemonia USD jest niezagrożonaNagłówki medialne w ostatnich tygodniach były zdominowane prognozami dotyczącymi możliwego końca hegemonii dolara (USD) w tle jego niedawnej słabości. Istotą wielu z tych artykułów jest przedstawienie w jaki sposób świat traci zaufanie do waluty amerykańskiej z powodu nadzwyczajnego drukowania pieniędzy przez Fed i jak zagrożona jest pozycja dolara jako centrum globalnego systemu monetarnego. Jednak ekspert Marshall Gittler z BDSwiss podkreśla: „Nie martw się o globalną rolę dolara”.

  • Indeks DXY mierzy nominalną wartość dolara w stosunku do innych walut, a nie jego rzeczywistą wartość tzn. skorygowaną o inflację
  • Podwyższony poziom DXY był anomalią, którą trzeba wyjaśnić, a obecny spadek jest naturalny
  • W kwietniu na ostatnim szczycie realna wartość dolara była najwyższa od prawie 18 lat

Indeks DXY jest niedokładną miarą siły dolara amerykańskiego (USD)

W ostatnich miesiącach w centrum uwagi inwestorów był oszałamiający spadek na indeksie DXY. Jest to indeks nominalnej wartości dolara w stosunku do sześciu głównych walut, głównie euro (58%) jena (14%) i funta (12%) oraz CAD, SEK i CHF. DXY spadł o 8,8% od szczytu w marcu. W samym lipcu spadł o 4,2%, co było największym miesięcznym spadkiem od września 2010 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obawy wielu ekonomistów są w ocenie Gittlera oparte na trzech błędach ekonomicznych:

  • Iluzja pieniędzy: Indeks DXY mierzy nominalną wartość dolara w stosunku do innych walut, a nie jego rzeczywistą wartość tzn. skorygowaną o inflację;
  • Punkt odniesienia: Podwyższony poziom DXY przyjęło się jako normalny, a ostatni spadek należy w opinii wielu wyjaśnić. Ale co jeśli wyższy poziom był anomalią, którą trzeba wyjaśnić, a obecny spadek jest po prostu naturalny?;
  • Indeks DXY jest niedokładną miarą siły dolara.

W ocenie eksperta możemy uniknąć wielu błędów, przyglądając się, jak dzisiejsze stopy pasują do długoterminowej historii realnej wartości dolara. W tym celu użył rzeczywistego, efektywnego kursu wymiany waluty amerykańskiej (REER) wobec szerokiej grupy głównych partnerów handlowych kraju, zgodnie z obliczeniami amerykańskiego Fed. REER to skorygowana o inflację wartość waluty w stosunku do walut głównych partnerów handlowych kraju, w tym przypadku 26 krajów (lub stref, jak w strefie euro), z których każdy stanowi co najmniej 0,5% dwustronnego handlu z USA.

To o wiele lepszy sposób mierzenia wartości dolara niż indeks, w którym jedna waluta ma ponad 50% wagi. Czy ktoś zmierzyłby giełdę indeksem, w którym jedna akcja stanowiłaby ponad połowę indeksu? – oświadczył Gittler.

W kwietniu dolar był najdroższy od prawie 18 lat

Patrząc na dolara w ten sposób otrzymujemy zupełnie inny obraz. W kwietniu na ostatnim szczycie realna wartość dolara była najwyższa od prawie 18 lat (dokładnie od października 2002 r.).

To był niezwykły ruch, a nie ten niedawny mało znaczący spadek – dodał.

W związku z tym zniesienie 3,6% dolara w stosunku do szczytu z kwietnia była niemal zgodna z cyklem.

W przeszłości waluta amerykańska zmieniała kurs, gdy osiągnęła ± 15% swojego średniego kursu z 10 lat. Ta praktyczna zasada obowiązywała również tym razem – podkreślił.

USD REER i 10-letnia średnia ruchoma

Jednym z powodów, dla których ludzie twierdzą, że dolar jest bliski załamania, jest „drukowanie pieniędzy” przez Fed. Trzeba przyznać, że Fed rzeczywiście znacząco zwiększył swój bilans, ale który bank centralny tego nie zrobił?

FX to gra względna i mówiąc relatywnie, działania Fed nie były wyjątkowe. Ponadto w przypadku większości par walutowych niewiele jest dowodów na to, że względna ekspansja bilansu banku centralnego ma wpływ na wartość waluty – dodał.

Bilanse banków centralnych

Według analityka przede wszystkim należy wyjaśnić nagły wzrost dolara w marcu i kwietniu, a nie spadek w ostatnim czasie. W jego ocenie obcokrajowcy pożyczyli około 12,6 biliona dolarów w USD, częściowo zaciągając pożyczki w bankach, a częściowo z emisji papierów wartościowych. Następnie musieli zdobyć dolary na spłatę odsetek od tych pożyczek. Ponadto inwestorzy posiadający papiery wartościowe w USD – głównie inwestorzy japońscy – muszą posiąść dolary na zabezpieczenie swoich inwestycji. Wynikający z tego popyt na dolary spowodował wzrost wartości waluty amerykańskiej.

Pożyczki zagraniczne w USD

W szczególności pożyczkobiorcy, którzy nie mogli uzyskać żadnych dolarów ze swoich banków zwrócili się do rynku swapów walutowych po zakup USD. Oznacza to, że kupili dolary teraz z umową, aby spłacić je później. To spowodowało, że podstawowe stopy swapowe FX – koszt wykonania tej transakcji – gwałtownie wzrosły.

W efekcie Fed przystąpił do działania. Aktywował lub reaktywował linie swapowe z 14 bankami centralnymi, aby mogły one dostarczać dolary swoim lokalnym pożyczkobiorcom. Następnie anomalia na rynku swapów walutowych zniknęła, a dolar zaczął spadać.

Linie swapowe Fed z innymi bankami centralnymi

Indeks DXY nie jest dokładną miarą nawet nominalnej wartości dolara

Wreszcie, ostateczny powód, dla którego uważam, że ostatni spadek nie jest niczym ekscytującym: indeks DXY nie jest dokładną miarą nawet nominalnej wartości dolara, a tym bardziej jego rzeczywistej wartości. Wagi każdej waluty zostały ustalone w 1973 r. i skorygowane tylko raz, kiedy różne waluty europejskie zostały zrollowane do euro – napisał ekspert BDSWISS.

Indeks dolarowy Fedu (nominalny) mierzy te same waluty (plus AUD), ale używa różnych wag, co daje w efekcie zupełnie inny wynik. Jak wspomniano powyżej, euro stanowi 57,6% DXY, ale tylko 38,5% w indeksie Fed. Z drugiej strony, CAD ma 9,1% wagi w DXY i 28,1% w indeksie Fed, co odpowiada pozycji Kanady jako czwartego partnera handlowego USA (po UE, Meksyku i Chinach).

Ten nominalny indeks przedstawia zupełnie inną historię niż DXY: spadł tylko o 1,34% w lipcu i 4,2% od szczytu w kwietniu, dlatego też uważam, że nie ma się czym ekscytować. Dolar poruszał się w granicach swojego normalnego zakresu od dłuższego czasu i powrót do średniej wcale nie jest zaskakujący – podsumował.

USD NEER i 10-letnia średnia ruchoma

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here