Naga MarketsDolar i euro w rezerwach globalnych, w obliczu luzowania Fed i deficytu rządu USAPozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty rezerwowej na świecie jest niezwykle ważnym czynnikiem wspierającym rosnące zadłużenie rządu USA, szalony dodruk pieniądza przez Fed oraz ambicje korporacji Ameryki, by prowadzić produkcję offshore do tanich krajów, tworząc tym samym ogromne i stale rosnące deficyty handlowe.

  • Globalne rezerwy walutowe denominowane w dolarach nie obejmują aktywów, które Fed zakupił w ramach swojego luzowania ilościowego
  • Udział euro w globalnych rezerwach walutowy utknął między 19,5 a 20,6%
  • Dolar jako największa waluta rezerwowa umożliwił USA łatwe sfinansowanie dużego deficytu handlowego

Dolar w rezerwach kurczy się od 20 lat

Globalny udział rezerw walutowych denominowanych w dolarach amerykańskich – amerykańskich skarbowych papierów wartościowych, amerykańskich obligacji korporacyjnych, amerykańskich papierów wartościowych zabezpieczonych hipotecznie itp. w posiadaniu zagranicznych banków centralnych – spadł do 60,5% w trzecim kwartale, zgodnie z danymi Międzynarodowego Funduszu Walutowego . To najniższy poziom od 1995 roku. W ciągu ostatnich sześciu lat udział dolara spadał w tempie około 1 punktu procentowego rocznie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Globalne rezerwy walutowe denominowane w dolarach nie obejmują własnych aktywów denominowanych w dolarach, które Fed kupił w ramach luzowania ilościowego. Zalicza się do tego 4,6 bln USD w amerykańskich obligacjach skarbowych oraz 2,1 bln USD w amerykańskich papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką.

Spadek udziału dolara rozpoczął się 20 lat temu, kiedy euro zajęło miejsce swoich poprzedników, w tym marki niemieckiej, która znajdowała się w koszyku rezerw walutowych. Jednak ten 20-letni spadek o 10 punktów procentowych blednie w porównaniu z prawie 40-punktowym spadkiem udziału dolara od 1977 (85%) do 1991 (46%), po którym nastąpił wzrost o 25 punktów do 2000 roku.

Udział euro w globalnych rezerwach ugrzązł

Połączone kraje strefy euro miały dużą nadwyżkę handlową z resztą świata, a zwłaszcza z USA. Ich waluty były już walutami rezerwowymi. Odkąd euro stało się oficjalną walutą, a liczba członków unii walutowej wzrosła z pierwotnie 5 do 19, mówiono o tym, że euro ostatecznie osiągnie „parytet” z dolarem jako walutą rezerwową.

Jednakże, kryzys zadłużenia w strefie euro położył kres tej narracji, gdy zadłużenie państwowe denominowane w euro, wyemitowane przez Grecję okazało się niewypłacalne.

fpmarkets

Od tego czasu udział euro utknął w przedziale od 19,5% do 20,6%, chociaż strefa euro obejmuje obecnie 19 państw członkowskich. W trzecim kwartale 2020 roku udział euro w globalnych rezerwach wyniósł 20,5%. Była to ostatnia próba zdetronizowania dolara przez pojedynczą walutę.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here