Naga MarketsHarmonic Trading

Trading harmoniczny to filozofia handlowa, w której wykorzystuje się określone wzorce cenowe i analizuje je pod kątem konkretnych wartości ciągu Fibonacci’ego (zwanego często ciągiem Fibo) w celu określenia wysoce prawdopodobnych punktów zwrotnych na rynkach finansowych. Metodologia ta zakłada, że wzorce tradingowe (cykle) podobnie jak wiele innych cykli w naszym codziennym życiu są powtarzalne. Celem jest zidentyfikowanie tych regularnie następujących po sobie wzorców – pozwoli to na wchodzenie i wychodzenie z pozycji w oparciu o wysoki stopień prawdopodobieństwa co do wystąpienia historycznego ruchu cenowego.

Oczywiście rozwiązania takie nie są w 100% dokładne – doświadczenie pokazuje jednak, że sprawdzają się w naprawdę wielu sytuacjach. Jeżeli trader właściwie zidentyfikuje konkretne setupy oraz będzie w stanie określić gdzie występuje harmonia rynku wtedy  posiada możliwość identyfikacji wielu ciekawych momentów wejścia w transakcję przy ograniczonym ryzyku.

Trading harmoniczny

Jedno z najczęściej cytowanych odniesień do koncepcji Harmonic Trading w Forex zostało nakreślone przez J.M. Hursta, który na początku lat 70-tych ubiegłego wieku w publikacji „Zasada Harmoniczności” pisał między innymi:

„Okresy sąsiednich fal w ruchach cenowych wydają się być związane przez małe liczby całkowite”

Chcąc zostać skutecznym harmonic traderem musisz zrozumieć jedną rzecz – fale cenowe oraz konkretne ruchy cen są ze sobą powiązane. Co więcej formacje cenowe będą potwierdzały to powiązanie dostarczając jednocześnie wskazówek, gdzie miejsce mogą mieć punkty zwrotne. Jeżeli właściwie zidentyfikujemy punkty zwrotne  wtedy możemy wejść w rynek w bardzo krótkim czasie po ich wystąpieniu.

W istocie trading harmoniczny odbywa się przy poszanowaniu naturalnego cyklu pływów nabywczych i sprzedażowych. Dzięki temu transakcje realizowane są „w zgodzie” z rynkiem. Techniki wykorzystywane przez Harmonic Trading bardzo często pozwalają określić dokładny punkt wystąpienia zwrotu. Co najlepsze HT działać będzie na wszystkich interwałach czasowych – niezależnie czy grasz na krótkich TF, jednodniowych, tygodniowych lub miesięcznych.

Najlepsze set-upy oraz najwyraźniejsze szanse wejścia na rynek zauważysz na wykresach dziennych. H1 warto wykorzystać jednak jako dodatkowe narzędzie analityczne lub podczas transakcji krótkoterminowych. Przeanalizuj kilka wykresów minutowych, godzinnych i miesięcznych a zauważysz jedną ciekawą zależność – na wszystkich z nich występują historyczne ruchy cenowe posiadające powtarzający się i mocno zbliżony do siebie schemat!

Jedną z najważniejszych zasad jeżeli chodzi o Harmonic Trading jest zdolność rozróżnia i identyfikowania różnych cyklów ruchów cenowych w zależności od warunków strukturalnych i wartości ciągu Fibo. Wahania cenowe stanowić mogą cykle wzrostu lub spadku. Podobnie jak wiele cyklicznych procesów zachodzących w naszym codziennym życiu ruchy te mogą być opisane ilościowo poprzez wspomniany przed chwilą Ciąg Fibonacci’ego i na jego podstawie przeanalizowane zapewniając dostęp do wielu przydatnych informacji i znacznie zmniejszając ryzyko tradingowe. W ten sposób, transakcje mają miejsce w tych obszarach, w których zmienia się naturalny rytm rynku finansowego.

                                       Kolejna lekcja: Teoria fal Elliotta                                       Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here