Naga Marketsbrama branderburska berlin niemcyHard fork Berlin to aktualizacja sieci Ethereum, która obejmuje cztery propozycje ulepszeń (EIP), które mają pozwolić na obniżenie cen kryptowaluty GAS (cząstek kryptowaluty ether, w której rozliczane są transakcje w ramach sieci) i umożliwiają nowe typy transakcji. Aktualizacja jest krokiem do znacznie większego hard forka o nazwie London, który aktywuje EIP 1559, istotną (i kontrowersyjną) zmianę w strukturze opłat Ethereum.

  • Hard fork Berlin, czyli twarty podział sieci Ethereum o pseudonimie Berlin, miał miejsce w czwartkowy wieczór, 15 kwietnia 2021 r.
  • W oczekiwaniu hard fork i tuż po nim cena etheru testowała historyczne maksima powyżej poziomu 2500 dol.
  • Weekend przyniósł jednak silniejszą korektę i powrót poniżej poziomu 2000 dol.

Ethereum doczekał się hard forka Berlin, teraz czeka na Londyn

Hard fork Berlin, nazwany tak na cześć stolicy Niemiec, w której odbył się pierwszy Ethereum DevCon, był pierwotnie zaplanowany na czerwiec lub lipiec 2020 r., ale został przesunięty ze względu na obawy związane z centralizacją klienta Geth, na którym działa większość węzłów Ethereum.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ten hard fork, który oznacza, że stare klienty Ethereum nie będą kompatybilne z uaktualnionymi, jest jednym z wielu na drodze do Eth 2.0, istotnej rewolucji sieci Ethereum i przejścia z proof-of-work do proof-of-stake. W efekcie tego token nie będzie zależny od pracy górników, ale od depozytów posiadanych przez użytkowników.

– Druga co do wielkości kryptowaluta pod względem kapitalizacji rynkowej wprowadziła hard fork, aby spróbować rozwiązać istotny problem swojej sieci – wysokie “opłaty za gaz”. “Opłaty za gaz” wzrosły w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a użytkownicy zauważyli, że koszty transakcji wystrzeliły z poniżej 10 centów do szczytowej wartości 40 dolarów, osiągniętej w lutym tego roku – komentuje Simon Peters, analityk kryptowalutowy eToro

Wprowadzone propozycje ulepszeń w ramach najnowszego podziału sieci to:

  • EIP-2565, który zmniejsza koszt GAS dla określonego typu transakcji.
  • EIP-2718, sprawia, że wszystkie typy transakcji są “wstecznie kompatybilne” przy użyciu tak zwanych “transakcji kopertowych”, co pozwala na dodanie nowej logiki transakcji do Ethereum.
  • EIP-2929, zwiększa koszty GAS dla transakcji “op code”, co w przeszłości było punktem zapalnym dla ataków typu denial of service na Ethereum.
  • EIP-2930, nowy typ transakcji (możliwy dzięki transakcjom kopertowym EIP-2718), który pozwala użytkownikom tworzyć szablony dla przyszłych, złożonych transakcji w celu obniżenia kosztów GAS.

– Obecnie średnia opłata wynosi blisko 19 dolarów i jest to znacznie więcej niż minimalne opłaty pobierane przez inne graczy na rynku, takich jak Cardano i Algorand – dodaje Peters.

Baza nowej sieci, Ethereum 2.0 Beacon Chain, posiada obecnie ETH o wartości ponad 8 miliardów dolarów. Ten inteligentny kontrakt jest  pomostem między obecnymi blockchainami Ethereum i Ethereum 2.0 i przechowuje depozyty 32 ETH potrzebne do uruchomienia węzłów walidatorów w nowej sieci (walidatory te zajmą miejsce górników proof-of-work.

W kryptowaluty możesz inwestować między innymi z brokerem Plus500. Załóż darmowe konto i zacznij trading jeszcze dzisiaj! 

CHCĘ HANDLOWAĆ KRYPTOWALUTAMI

Następny przystanek, Londyn

– W zeszłym tygodniu Ethereum przekroczył cenę 2 500 dolarów za monetę, gdy pojawił się długo oczekiwany berliński hard fork – komentował analityk eToro

Po Berlinie w lipcu pojawi się Londyn, w którym oczekuje się włączenia EIP-1559, propozycji, która zmniejszy podaż etheru. Zamiast użytkownika wysyłającego opłatę za GAS do górnika, aby transakcja została dodana do blockchaina, sieć sama ustalałaby opłatę, a następnie ją spalała.

Istnieją obawy, że zmniejszy to zyski górników, ale ma potencjał, aby ETH  stał się bardziej wartościowy ze względu na ograniczenie podaży.

Druga co do wielkości kryptowaluta na świecie osiągnęła w zeszłym tygodniu rekord wszech czasów pokonując poziom 2500 dol. w oczekiwaniu na giełdowy debiut Coinbase oraz właśnie podział sieci Berlin.

Ether chwilowo spadał poniżej poziomu 2 tys. dol., zamykał się jednak nad psychologicznym wsparciem, które cały czas jest bronione:

W zeszłym tygodniu Ethereum przekroczył cenę 2 500 dolarów za monetę, gdy pojawił się długo oczekiwany berliński hard fork. W weekend miejsce miała jednak dynamiczna korekta. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here