Naga Markets


widelec wbity w wodęWczoraj wieczorem doszło do hard forku Bitcoin Cash (BCH) na dwa osobne łańcuchy – Bitcoin ABC (BCHABC) oraz Bitcoin SV (BCHSV). Podział nastąpił parę minut po 19 polskiego czasu na bloku numer 556767. Zaraz potem na prowadzenie wyszedł Bitcoin ABC, na którego zasadach wykopano pierwsze dwa bloki. W momencie pisania artykułu przewaga tego protokołu wynosi już 36 bloków i ciągle rośnie. Mamy zwycięzcę?

Społeczność po stronie Bitcoin ABC

BCHABC został zaktualizowany zgodnie z planem rozwoju sieci Bitcoin Cash. Ma przewagę zarówno ekonomiczną, jak i społeczną. Blisko trzy czwarte wszystkich węzłów ma uruchomiony protokół Bitcoin ABC, w porównaniu do 8% w przypadku Bitcoin SV. Większość wspierających Bitcoin Cash firm zapowiedziało, że będzie notować BCHABC po symbolem BCH należącym do kryptowaluty przed hard forkiem.

Mimo to Bitcoin SV miał mieć rzekomo przewagę pod względem mocy haszującej. Parę minut przed hard forkiem sieć kontrolowała około 75% całej mocy obliczeniowej BCH. Wspierany między innymi przez takich inwestorów jak Craig S. Wright czy Calvin Ayre BCHSV ostatecznie nie wytrzymał również pod tym względem. Moc obliczeniowa górników została przerzucona na konkurenta –Bitcoin ABC posiada obecnie 68% mocy obliczeniowej protokołu, a Bitcoin SV 32%. Od czasu hard forka wykopano 91 bloków – BTCABC ma przewagę 36 bloków nad BCHSV.


Inwestuj w akcje na GPW z prowizją 0,2% min. 2,99 PLN oraz w akcje zagraniczne z prowizją 0,12% min. 4,99 USD/EUR. Sprawdź konto demo oraz konto rzeczywiste w XTB.

Nieczyste zagrywki po stronie Bitcoin SV

Poplecznicy BTCSV otwarcie zadeklarowali wykorzystanie swojej przewagi obliczeniowej do ataku na konkurenta poprzez wykopywanie pustych bloków oraz reorganizowanie jego łańcucha bloków aż do kapitulacji jego zwolenników i ich migrację na Bitcoin SV.

Przewagę sieci Bitcoin ABC pomógł uzyskać Roger Ver – właściciel Bitcoin.com. Wsparł on niedawno Bitcoin ABC i zdecydował na tymczasowe przesunięcie całej swojej mocy obliczeniowej na łańcuch BCHABC. Widać to dobrze na stronie Coin Dance, gdzie można na bieżąco śledzić rozwój sytuacji w obecnym hard forku. Wiele bloków w sieci Bitcoin ABC zostało wykopanych właśnie przez Bitcoin.com.

Niedługo po hard forku doszło do ataku spamerskiego sieci Bitcoin ABC. Na trzech blokach pojawiła się seria ponad 50000 tysięcy małych transakcji wartych łącznie mniej niż 0,5 BCH. Atak polegał na wysyłaniu drobnych kwot między tymi samymi adresami. Nie wywarło to jednak negatywnego efektu na działanie sieci jako całości, atak był za mały.

Przewaga mocy obliczeniowej Bitcoin ABC stale rośnie

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here