Naga Markets


widelec na monetach BitcoinaPowstały z podziału oryginalnej sieci Bitcoina na początku sierpnia 2017 roku, Bitcoin Cash (BCH) doprowadził w przeciągu zaledwie roku do silnego rozłamu wśród społeczności kryptowalutowej i kontynuacji wojny o wielkość bloków. W związku z powyższym już 15 listopada (w czwartek) deweloperzy chcą przeprowadzić kolejny hard fork, podział blockchaina, który może doprowadzić do powstania nowych tokenów. W grze znajdują się obecnie Bitcoin ABC, Bitcoin SV oraz Bitcoin Unlimited.


Szczegóły „widelca” i racje prezentowane przez trzy główne podzielone obozy zostały zaprezentowane w poniższym artykule. Wszystko co musisz wiedzieć o hard forku BCH zebrane w jednym miejscu!

Skąd wziął się Bitcoin Cash?

Ewolucja Bitcoina jest stałym elementem debaty wśród społeczności krypto-programistów, którzy posiadają przeciwstawne poglądy na temat tego, jaką technologię wdrożyć i jakie nagrody powinni otrzymywać górnicy za swoją pracę.

W lipcu 2017 r. część społeczności Bitcoin, na czele z Rogerem Verem ogłosiła, że przyjęcie protokołu Bitcoin Improvement Proposal (BIP 91) bez zwiększania rozmiaru bloku było jednostronną ofertą skierowaną tylko dla tych, którzy chcieliby wykorzystać najstarszą z kryptowalut w celach czysto inwestycyjnych, a nie jako walutę do przeprowadzania anonimowych transakcji, zgodnie z tym co w swoim manifeście pisał Satoshi Nakamoto. Część społeczności sprzeciwiła się proponowanemu planowi SegWit, który Bitcoin zamierzał wprowadzić w celu zwiększenia wielkości bloków i zadeklarowała, że chce podziału łańcucha. W rezultacie Bitcoin Cash przyszedł na świat 1 sierpnia 2017 roku.

Nowy hard fork zaplanowany na 15 listopada posłużył jako kolejny katalizator debaty ideologicznej wokół przyszłości Bitcoina. W istocie, istnieją trzy propozycje wdrożenia sieci Bitcoin Cash w postaci Bitcoin ABC, Bitcoin Unlimited i Bitcoin SV. Wady i zalety każdego z tych rozwiązań opisano poniżej.

Bitcoin ABC Bitcoin Unlimited Bitcoin SV
Główna postać: Roger Ver Andrew Clifford Craig Wright
Założenie: Lipiec 2017 Lipiec 2017 Sierpień 2018
Poparcie górników: 49% 37% 6%
Wsparcie: Bitmain, Binance, Bitcoin.com, Coinbase B/D CoinGeek, CalvinAyre, Bitcoin.org
Główny postulat: Brak radykalnych zmian Bitcoin Cash Prawa głosu dla deweloperów Przywrócenie oryginalnego protokołu Satoshiego

Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji Bitcoin ABC, Bitcoin SV oraz Bitcoin Unlimited


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bitcoin ABC, czyli konserwatyści

Ideologia Bitcoin ABC opiera się na przekonaniu, że podstawowa struktura Bitcoin Cash jest “zdrowa” i “nie wymaga radykalnych zmian”. Jednak poprawa niektórych cech sieci jest niezbędna do jej dalszego rozwoju, zgodnie z planem działania popierających projekt. Proponowane aktualizacje obejmują inteligente kontrakty, usługi oracle i ulepszenia skalowania, z których wszystkie mają na celu zmniejszenie kosztów transakcyjnych.

Przyszły rozwój Bitcoin Cash jest postrzegany przez deweloperów jako realizacja trzech podstawowych idei.

  • Usprawnienie transakcji 0-conf w celu zapewnienia natychmiastowej i niezawodnej realizacji płatności bez zmiany zasad konsensusu.
  • Umożliwienie masowego skalowania w łańcuchu poprzez usunięcie kodu dostępu do mempool i górniczego RPC.
  • Poprawa zamienności (z ang. fungibility)

Z “Adjustable Blocksize Cap” jako nazwa i slogan frakcji, ta najpopularniejsza jak na razie alternatywa dla  Bitcoin Cash działa również w interesie operatorów węzłów i zamierza umożliwić im “dostosowanie limitu wielkości bloku”. Zmiany te mają zostać wdrożone poprzez “usunięcie wąskich gardeł programowych”.

Zobacz również: Bitcoin podzielił się 44 razy w przeciągu roku. Znasz wszystkie forki?

Bitcoin SV, czyli liberałowie

Poglądy Bitcoin ABC stoją w opozycji do tych prezentowanych przez frakcję Bitcoin SV (Satoshi’s Vision, z ang. „wizja Satoshiego”). Utworzona 16 sierpnia przez firmę Blockchain należącą do Craiga Wrighta, która kilkukrotnie twierdził, że jest oryginalnym Satoshi Nakamoto, aktywnie promuje ideę radykalnej zmiany obecnej struktury Bitcoin Cash. Podział BCH ma na celu całkowite nadpisanie skryptów sieci Bitcoin ABC i zwiększenie wielkości bloku Bitcoin Cash z 32MB do maksymalnie 128MB, z których wszystkie mają zwiększyć przepustowość i skalę sieci.

Promując ideę, w której to górnicy stoją na pierwszym miejscu i od nich zależy wybór, Bitcoin SV zamierza zdobyć głosy górników poprzez przywrócenie oryginalnego protokołu Bitcoin i obiecując długoterminowe przychody.

“Ponieważ górnicy powinni odpowiadać za rozwój przestrzeni Bitcoin, CoinGeek i inni górnicy poprosili nChain o stworzenie profesjonalnie sterowanego wdrożenia pełnego oprogramowania węzła Bitcoin (do wykorzystania w ramach BCH), które przywraca oryginalny protokół Bitcoin”.

Bitcoin Unlimited, czyli centryści

Ponieważ propozycje wyżej wymienionych frakcji są niespójne, nadchodzący hard fork może doprowadzić do podziału Bitcoin Cash na dwa oddzielne łańcuchy blokowe. Aby zminimalizować ryzyko, Andrew Stone, wiodący deweloper Bitcoin Unlimited, 21 sierpnia zaproponował kompromisowe rozwiązanie.

Oczekuje się, że ta aktualizacja będzie okazją do wprowadzenia zmian zarówno w Bitcoin ABC jak i Bitcoin SV, dając tym samym górnikom możliwość głosowania na funkcje, które chcą zobaczyć w hard forku.

“Istnieją dwa zestawy zmian proponowane na listopad 2018 roku, które mają różnych zwolenników, ale mogą być podsumowane jako pochodzące z Bitcoin ABC i Nchain. To ironiczne, że zmiany te są wzajemnie kompatybilne, ale obie grupy odrzucają propozycje opozycji”.

Aby przystać na propozycję, którą przedstawia Stone, górnicy będą musieli przełączyć się na klienta Bitcoin Unlimited, a następnie aktywować funkcje Bitcoin ABC i Bitcoin SV poprzez głosowanie (BIP 139).

Co przyniesie ze sobą podział Bitcoin Cash? Możliwe scenariusze

Hard fork zaplanowany na 15 listopada może wpłynąć na całą sieć, co z kolei może prowadzić do serii reperkusji dla całego rynku szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że Bitcoin Cash warty jest ponad 500 dolarów za jeden token, a jego kapitalizacja rynkowa wynosi 8,8 mld dolarów. Ciągła przepaść i konflikt pomiędzy największymi społecznościami kryptowalutowymi miałaby znaczący wpływ na rynek cyfrowych aktywów jako ogółu. Jeśli fork nie pójdzie zgodnie z planem, efekty mogą być odczuwalne przez każdego dużego uczestnika rynku, od giełd po inne blockchainy.

Choć pozornie niepopularny, Bitcoin SV ma swoich silnych zwolenników, którzy mogliby przechylić szalę na swoją korzyść w krytycznym momencie. CoinGeek jest największą jak dotąd pulą wydobywczą Bitcoin, z 36,8% udziałem w całej sieci Bitcoin Cash.

Bitcoin Cash - mining pool

Jednak równanie to może się zmienić, ponieważ główny posiadacz Bitcoin Cash i propagator Bitcoin ABC, Bitmain, ostatnio dotarł do “prawie wszystkich” chińskich kopalni w bogatym w węgiel regionie Xinjiang, gdzie ulokował około 90 tys. koparek Antminer S9. Jeśli to wdrożenie zakończy się sukcesem, dominacja Bitcoin SV może znacznie zmniejszyć. W miarę zbliżania się terminu, kompatybilność wszystkich dostępnych węzłów wygląda bardziej jak rozkład sił przed wielką bitwą, z Bitcoin ABC trzymającym 48 procent, BIP 139 – 34 procent, a Bitcoin SV wydaje się skazany na zagładę kontrolując jedynie 7 procent. Pomimo ideologicznej walki, 3 procent węzłów publicznych nie jest za żadnym z proponowanych podziałów.

Bitcoin Cash - nody

Po tym, jak duże przedsiębiorstwa i górnicy poparli jednego lub drugiego kandydata, giełdy kryptowalut również zaczęły ogłaszać swoje stanowiska w debacie dotyczącej Bitcoin Cash. Bitcoin ABC został wstępnie przyjęty do notowań przez Binance, Coinbase i OKEx, podczas gdy Poloniex ogłosił wsparcie zarówno Bitcoin SV jak i Bitcoin ABC w przypadku wystąpienia podziału. Podczas gdy niektórzy uważają, że “pomaganie ludziom w podziale monet jest najbardziej bezpieczną opcją, ponieważ otrzymują zarówno BCH i BSV bez przypadkowych transferów”, inni głosują przeciwko podziałowi.

Zobacz również: Czy atak troli wykończy Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash stabilny przed forkiem, wolumeny handlowe wzrastają

W obliczu zbliżającego się forka notowania Bitcoin Cash pozostają nadal w kilkuset dolarowej konsolidacji. Chociaż na początku miesiąca informacje o podziale sieci wywołały aprecjację i test poziomu 645,5 USD (maksima wrześniowe), to od ponad tygodnia wykres ponownie traci do dolara amerykańskiego, rysując krótkoterminową strefę wsparcia na wysokości dołków sierpniowych (500 dolarów).

bchusd 14.11.2018
Źródło: Tradingview.com

W tym samym czasie wzrastają jednak wolumeny handlowe, które dla ostatniej doby wyniosły ponad miliard dolarów, co plasuje Bitcoin Cash na trzecim miejscu zaraz za Ethereum i Bitcoinem pod względem obrotów. Przykładowo, 10 listopada liczba transakcji w ramach sieci BCH była najwyższa od końca sierpnia i wyniosła ponad 1,5 miliona.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here