Naga MarketsNa temat hard-Brexitu, a zwłaszcza jego wpływu na rynki kapitałowe wypowiedział się ostatnio Andrew Bailey, dyrektor generalny brytyjskiego regulatora FCA. Zwraca on uwagę na potencjalny szkody, których jednak można uniknąć.

Bailey wzywa UE do przemyślenia swojego stanowiska

Po opuszczeniu przez Wielką Brytanię struktur unijnych bez porozumienia, niektóre spółki będą musiały stawić czoła podwójnym, sprzecznym obowiązkom ze względu na nakładanie się przepisów Wielkiej Brytanii i UE. „Łatwo zatem stwierdzić, że w przypadku tych akcji płynność rynku zostałaby zniszczona bez żadnego dobrego celu” – stwierdził Bailey.

Według dyrektora FCA, Unia Europejska może wycofać się z planu blokowania blokowania traderów przed korzystaniem z londyńskich giełd. To z kolei mogłoby uchronić rynki kapitałowe przez znacznymi stratami w przypadku no-deal Brexitu.

Bailey w dzisiejszym przemówieniu wezwał do podjęcia kolejnych rozmów na linii Wielka Brytania – Unia Europejska, które miałyby zapobiec załamaniu rynków.

Powrót do planów awaryjnych

Po opóźnieniu terminu Brexitu w marcu, prace nad planami awaryjnymi dla hard-Brexitu trochę spowolniły. Jednak od kilku tygodnia znowu podejmowane są intensywne działania mające na celu ograniczyć zakłócenia na rynkach finansowych i zapewnić ciągłość działania bankowości, inwestycji oraz handlu między UE a UK.

Zobacz też: Price Action: Tygodniowe spojrzenie na rynki 16 – 20 września 2019

Jak uważa Bailey, należało włożyć więcej pracy w rozwiązanie problemów nierozliczonych kontraktów na instrumenty pochodne, transgranicznego dostępu do giełd papierów wartościowych i wymiany danych między firmami w UE i Wielkiej Brytanii.

„W FCA przyjmujemy pragmatyczne podejście do pojawiających się problemów. Będziemy bardzo wyrozumiali dbając przy tym o zachowanie integralności rynku oraz ochronę konsumentów i wykorzystania rynku” – powiedział Bailey.

Funt koryguje piątkowe wzrosty

Notowania funta do dolara zaliczyły w miniony piątek silny wzrost. Na parze GBP/USD kupującym udało się pokonać opór przy 1,2370, który zmienił się we wsparcia. Dziś natomiast jesteśmy świadkami niewielkiej korekty kursu funta. Kontynuacja spadków może zaprowadzić notowania do strefy konfluencji wsparcia, którą tworzy wspomniany poziom 1,2370 oraz linia trendu biegnąca od dołka z września br.

Szukasz regulowanego brokera (ASIC oraz CySEC) z niskimi spreadami? Być może oferta brokera Royal, partnera głównego kongresu InvestCuffs 2019 jest właśnie dla Ciebie! Spready od 0-pipsów i ponad 125 instrumentów>>

Kurs funta do dolara (GBPUSD) - wykres 4-godzinny - 16 września 2019
Kurs funta do dolara (GBPUSD) – wykres 4-godzinny – 16 września 2019


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here