Naga Marketsizba gminBrytyjska Izba Gmin przegłosowała poprawki do ustawy o Irlandii Północnej stosunkiem głosów 315 do 274. Takie zagranie zmusza rząd do przeprowadzenia debat w parlamencie w okresie przed 31 października, gdyż najpóźniej tego dnia Wielka Brytania musi opuścić Unię Europejską. Chociaż tylko 17 konserwatystów zagłosowało przeciwko zarządzeniom rządu, około 20, w tym Hammond, przeciwstawiło się odgórnym instrukcjom i wstrzymało od głosu.


Zobacz również: Funt ulega deprecjacji, a Brexit wypycha akcje UK blisko dwuletnich maksimów

Brexit: Agresywne stanowiska Johnsona działa na jego niekorzyść

Boris Johnson może usłyszeć zarzuty - Brexit zostanie odwołany?Członkowie brytyjskiego parlamentu postanowili powstrzymać następnego premiera, który mógłby próbować zmusić kraj do opuszczenia Unii Europejskiej bez porozumienia poprzez zawieszenie sesji parlamentu. Taki ruch to wyraźne ostrzeżenie dla Borisa Johnsona, faworyta do zostania premierem, żeby “pomyślał dwa razy”, zanim spróbuje na siłę doprowadzić do hard Brexitu.

Kurs funta wzrósł po masowym buncie ze strony co najmniej 30 konserwatywnych parlamentarzystów, którzy przegłosowali rząd i przyjęli środki mające na celu uniemożliwienie następnemu przywódcy zamknięcia parlamentu i wymuszenia Brexitu wbrew ich woli. By wesprzeć rebelię jeden minister podał się do dymisji, podczas gdy członkowie gabinetu – w tym kanclerz skarbu Philip Hammond – przeciwstawili się rozkazom partii i wstrzymali od głosu.

Partia Konserwatywna zawsze miała fundamentalne przekonanie o znaczeniu instytucji – a w demokracji przedstawicielskiej nie może być ważniejszej instytucji niż Parlament. Nie powinno być zaskoczeniem, że Parlamentowi wolno zasiąść do obrad i mieć prawo głosu w kluczowym okresie w historii naszego kraju – napisał Hammond na Twitterze po ogłoszeniu wyniku.

Johnson obecny faworyt, aby zastąpić Theresę May na stanowisku premiera, nie wykluczył zawieszenia parlamentu, choć powiedział, że nie jest to jego preferowana opcja. Brytyjska rządząca Partia Konserwatywna jest w trakcie wyboru nowego lidera, na czele z Johnsonem – twarzą pro-Brexitowej kampanii – bardziej wyraźnym kandydatem od gołębiego Jeremiego Hunta. Zwycięzca zostanie ogłoszony 23 lipca.

Praktycznym skutkiem wprowadzonych poprawek jest fakt, iż premierowi będzie trudno zawiesić Parlament, jeśli Izba Gmin ponownie będzie chciała zablokować hard Brexit.

Taka uchwała wysyła bardzo wyraźny sygnał, że Izba nie zaakceptuje wymuszeń ani nie zostanie zmarginalizowana w ten sposób – powiedział w wywiadzie Dominic Grieve, jeden z konserwatystów.

Jednak pośrednim skutkiem może być związanie rąk następnemu premierowi, który nie będzie mógł zrobić nic, by zmienić trudną sytuację parlamentarną, z którą boryka się Wielka Brytania od wielu miesięcy.

Johnson zdobył poparcie wśród zwolenników Brexitu mówiąc, że jest otwarty na brak porozumienia. Jednak czyniąc to, obrócił przeciwko sobie bardziej umiarkowanych torysów. Ministrowie, którzy wstrzymali się od głosu, prawdopodobnie będą skłonni głosować przeciwko niemu, jeśli zwolni ich z rządu w przyszłym tygodniu. Inni szeregowi konserwatyści również czują się na siłach by sprzeciwić się retoryce Johnsona. Keith Simpson, który od 1997 r. jest torysowskim posłem powiedział, że głosował przeciwko własnemu rządowi po raz pierwszy w historii.

Kurs funta umacnia się do złotego trzeci dzień z rzędu

Kurs funta umacnia się do złotego trzeci dzień pod rząd wzrastając z poziomu 4,71 zł do 4,7465 zł w piątek w południe. Jednocześnie kupujący zdołali naruszyć spadkową linię trendu, a jej trwałe przebicie może zaowocować dalszą aprecjacją brytyjskiej waluty w przyszłym tygodniu. Najbliższym oporem pozostaje lipcowe maksimum 4,7670. zł.

Zobacz również: Kurs funta zależny od polityki Brexitu. Rynek oczekuje kolejnych negatywnych informacji

Kurs funta do złotego w piątek o godzinie 1200 na interwale dziennym 19 lipiec 2019
Kurs funta do złotego w piątek o godzinie 1200 na interwale dziennym


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here