Naga MarketsjohnsonPełna skala szkód, jakie Brexit bez porozumienia może spowodować, została właśnie ujawniona. Rząd Borisa Johnsona opublikował najgorszy scenariusz w dokumencie, który starał się do tej pory zachować w ścisłej tajemnicy. Ostrzeżono w nim o niedoborach żywności i paliw, zakłóceniach w łańcuchu dostaw, utracie licznych miejsc pracy, nieporządku publicznym oraz silnej presji, aby powrócić do stołu negocjacyjnego, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej bez umowy. Pięciostronicowy dokument o nazwie „Yellowhammer” został wydany w środę wieczór.


Hard Brexit wywoła ogromny chaos gospodarczy i społeczny w Wielkiej Brytanii

Dokument podważa twierdzenie premiera Borisa Johnsona, że ​​Wielka Brytania może poradzić sobie z Brexitem bez porozumienia, co najprawdopodobniej jeszcze bardziej podsyci sprzeciw wobec jego strategii wyjścia Wielkiej Brytanii z UE za wszelką cenę 31 października.

W poniedziałek brytyjscy parlamentarzyści przegłosowali prawo, które wymusi konieczność opóźnienia Brexitu do początku 2020 roku jeżeli Borisowi Johnsonowi nie uda się uzyskać porozumienia z negocjatorami w Brukseli. Boris Johnson komentował jednak wyniki głosowania twierdząc, że nie zgodzi się na przesunięcie w czasie rozwodu z UE: „Możecie związać mi ręce, jednak nie opóźnię Brexitu”

To zupełnie nieodpowiedzialne, że rząd próbował zignorować te surowe ostrzeżenia i uniemożliwić społeczeństwu wgląd do tych dowodów. Boris Johnson musi teraz przyznać, że był nieuczciwy wobec Brytyjczyków co do potencjalnych konsekwencji Brexitu bez porozumienia – powiedział rzecznik opozycji Partii Pracy Breirit Keir Starmer.

Dokument obejmuje następujące konsekwencje wyjścia bez porozumienia:

  • Pierwszego dnia aż 85% ciężarówek próbujących przekroczyć cieśninę Dover-Calais może nie być gotowych na francuskie odprawy celne, blokując przepływ przez porty;
  • Leki są „szczególnie narażone” na poważne przedłużające się opóźnienia; niektóre nie mogą być gromadzone, a dla innych nie jest praktyczne gromadzenie zapasów, co może wywołać opóźnienia nawet do sześciu miesięcy;
  • Zapasy niektórych świeżych produktów spożywczych zmniejszą się; zmniejszy się również wybór produktów
  • Podczas gdy zagrożenie dla dostaw czystej wody jest „niskie”, możliwe jest, że setki tysięcy ludzi będą miały problemy z dostępem do wody pitnej;
  • Niektóre transgraniczne usługi finansowe w Wielkiej Brytanii zostaną zakłócone;
  • Protesty odbędą się w całym kraju, ograniczając zasoby policji;
  • Regionalne zakłócenia w ruchu mogą wpłynąć na dystrybucję paliwa;
  • Natychmiastowe nałożenie ceł UE „poważnie zakłóci” handel z Irlandią, a rolnictwo i żywność to sektory, które będą najbardziej dotknięte;
  • Braku porozumienia dla granicy z Irlandią zmusi Wielką Brytanię do powrotu do stołu negocjacyjnego;
  • Mogą wystąpić starcia między flotą rybacką z Wielkiej Brytanii i UE.

Rebelianci z Partii Konserwatywnej połączyli siły z partiami opozycyjnymi w poniedziałek, aby zmusić rząd do opublikowania dokumentu Yellowhammer. Plany wyciekły do ​​gazety Sunday Times w zeszłym miesiącu. Gazeta zauważyła, że jeden z najgorszych ryzyk dotyczy wpływu na rafinerie ropy naftowej. Taryfy UE spowodują, że eksport benzyny w Wielkiej Brytanii będzie niekonkurencyjny, a decyzja rządu o ustaleniu taryf importowych na benzynę na poziomie 0% prawdopodobnie spowoduje zamknięcie dwóch rafinerii, co będzie oznaczało utratę około 2000 miejsc pracy.

Administracja Johnsona poniosła kolejną porażkę w środę, gdy szkocki sąd orzekł, że decyzja Johnsona o zawieszeniu parlamentu jest niezgodna z prawem, co doprowadzi do ostatecznej rozgrywki w sądzie najwyższym w przyszłym tygodniu.

– Wzywamy do natychmiastowego odwołania parlamentu. Nie można bezkarnie łamać prawa, premierze – powiedziała Joanna Cherry ze Szkockiej Partii Narodowej, która komentowała wyrok wydany Szkocki Sąd.

Rzecznik Johnsona oznajmił, że rząd zastosuje się do każdego wyroku sądowego.

Mamy absolutny szacunek dla niezależności sądownictwa – powiedział James Slack reporterom.

izba gminNatomiast sam Johnson uważa, że konieczne było zawieszenie parlamentu, aby mógł przedstawić plany legislacyjne swojego rządu w trakcie tak zwanej „Queen’s Speech” 14 października. Chociaż standardową praktyką jest zawieszanie parlamentu przed takim wystąpieniem, zwykle trwa to kilka dni. Johnson wybrał aż 5-tygodniowy okres – najdłuższy od dziesięcioleci.

Colin Sutherland, najwyższy rangą sędzia Szkocji stwierdził w decyzji, że dokumenty, w tym odręczna notatka Johnsona odrzucająca sesję parlamentarną pokazały, że prawdziwym powodem prorogacji było ograniczenie zdolności ustawodawców do powstrzymania rządowych planów. Sędzia Philip Brodie poszedł jeszcze dalej, nazywając zawieszenie „rażącym przypadkiem wyraźnego nieprzestrzegania ogólnie przyjętych standardów zachowania”.

Coraz więcej osób w kraju zaczyna kwestionować stronniczość sędziów. Im bardziej sądy angażują się w politykę, szkodzi to nie tylko polityce, ale także samym sądom – powiedział minister biznesu Kwasi Kwarteng.

Wcześniej w sprawie Brexitu pojawiały się sprzeczne wiadomości z UE. Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała, że ​​„będzie pracować do ostatniego dnia”, aby Wielka Brytania opuściła blok w uporządkowany sposób. Jednak premier Hiszpanii Pedro Sanchez powiedział, że hard Brexit, który wydawał się „nie do pomyślenia” jeszcze kilka miesięcy temu „stał się teraz wysoce prawdopodobnym scenariuszem”.

Mam nadzieję, że mechanizm ochronny zostanie usunięty, mam wielką nadzieję – nalegam. Musimy wyjść z UE i rozwiązać problem granicy z Irlandią Północną i jestem absolutnie pewien, że możemy to zrobić – podsumował Johnson.

Kurs funta odbija od rocznych minimów, gdy spada ryzyko hard Brexitu

Wraz z coraz większym prawdopodobieństwem na kolejne przedłużenie terminu wyjścia kurs funta umocnił się o ponad 300 pipsów od najniższego poziomu we wrześniu. Notowania pary GBP/USD dotarły w tym tygodniu do lokalnego oporu 1,2380, a jego przebicie otworzy drogę do wyższych poziomów tj. 1,2580 i 1,2780. Z drugiej strony utrzymuje się ogromna niepewność, a Boris Johnson może posunąć się do nieoczekiwanych zagrań. Ponowny spadek poniżej tegorocznego dołka może wywołać ogromną deprecjację funta. Analitycy banku Credit Agricole prognozują spadek kursu funta nawet do poziomu parytetu względem dolara, jeśli doszłoby do przedwczesnych wyborów w Wielkiej Brytanii.

Kurs funta do dolara w czwartek na interwale dziennym, źródło 12 9 19
Kurs funta do dolara w czwartek na interwale dziennym


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here