Naga MarketsKurs euro (EUR/GBP) wzrośnie do 0,97. Maleje szansa na porozumienieNegocjacje w sprawie Brexitu trwały przez całe lato, a w zeszłym tygodniu zakończyły się bez większego przełomu. Ekonomiści z Danske Banku obniżyli szanse zawarcia transakcji do 60% z 65%, podczas gdy prawdopodobieństwo braku transakcji zwiększyli do 40% z 35%. W ich ocenie kurs EUR/GBP gwałtownie wzrośnie do 0,97 w przypadku braku transakcji. Miniony tydzień para zakończyła nieco powyżej poziomu 0,89.

  • Szansa zawarcia umowy kompleksowej jest niewielkie (5%). Firmy powinny nadal przygotowywać się na najgorsze
  • Następna runda rozpocznie się 7 września, a negocjacje zaplanowano do 2 października, przed szczytem UE w dniach 15-16 października
  • Siła GBP jest wysoce prawdopodobna, gdy transakcja będzie w zasięgu wzroku

Kurs EUR/GBP na 0,97 w scenariuszu Brexitu bez umowy – Danske Bank

Zmniejszyliśmy prawdopodobieństwo zawarcia transakcji z 65% do 60%. Powodem jest to, że małe prawdopodobieństwo zawarcia transakcji w okresie letnim nie nastąpiło. Szansa zawarcia umowy kompleksowej jest niewielkie (5%) i spodziewamy się prostej umowy o wolnym handlu obejmującej towary (55%) – napisano w raporcie.

Obecnie eksperci uważają, że prawdopodobieństwo Brexitu bez porozumienia wynosi 40% (wzrost z 35%). Wielka Brytania odrzuciła przedłużenie okresu przejściowego i będzie handlować z UE na warunkach WTO od dnia 1 stycznia 2021 r. w przypadku braku porozumienia (hard Brexit).

Oznacza to również, że naszym zdaniem firmy powinny nadal przygotowywać się na najgorsze – dodano.

eurgbpNastępna runda rozpocznie się 7 września, a negocjacje zaplanowano do 2 października, przed szczytem UE w dniach 15-16 października, gdzie ambicją (nadzieją?) jest, aby przywódcy UE zgodzili się na porozumienie.

Uważamy jednak, że rozmowy mogą wymagać „nadgodzin” i że porozumienie jest bardziej prawdopodobne na początku listopada – podkreślono.

W ocenie analityków kurs EUR/GBP będzie nadal oscylował wokół 0,90, tak jak to się dzieje od jakiegoś czasu. Jeśli negocjacje będą bliskie załamania EUR/GBP wzrośnie do około 0,92.

Uważamy, że siła GBP jest wysoce prawdopodobna, gdy transakcja będzie w zasięgu wzroku i prognozujemy, że EUR/GBP spadnie do 0,88 w ciągu trzech miesięcy i 0,86 w ciągu sześciu do dwunastu miesięcy. Jeśli się mylimy i nie dojdzie do porozumienia, uważamy, że kurs EUR/GBP wzrośnie znacznie wyżej, ale pozostanie poniżej parytetu. W tym scenariuszu prognozujemy kurs na poziomie 0,97 – podsumowano.

Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs EURGBP na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również inne teksty autora:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here