Naga MarketsFunt szterling nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. Tylko na przestrzeni maja br. osunął się on bowiem o 6,07% co odpowiada przecenie o niemal 32 grosze. Za tak znaczną deprecjacją GBP stoją bowiem nie tylko fatalne dane gospodarcze związane z globalnym kryzysem, lecz również ciężar negocjacji z UE i widmo bezumownego Brexitu.

  • UE i UK nie potrafią dojść do porozumienia
  • Wielka Brytania nie zamierza wydłużać okresu przejściowego
  • Brytyjska gospodarka może ucierpieć z powodu bezumownego brexitu
  • Kurs funta spadł o 32 grosze

Negocjacje UK i UE stanęły w martwym punkcie

Mimo, że do końca okresu przejściowego coraz mniej czasu, to negocjacje Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej odnośnie ich przyszłych stosunków handlowych przebiegają niezwykle mozolnie. Można by nawet rzec, że stanęły one w martwym punkcie, gdyż zarówno jedna jak i druga strona nie chce pójść na kompromis.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wraz z groźbą bezumownego Brexitu rośnie także ryzyko, że kondycja brytyjskiej gospodarki nie odbuduje się zbyt szybko po pandemii. Brak umowy o wolnym handlu z UE rodzi bowiem ryzyko poważnych zawirowań i komplikacji dla biznesu.

Brytyjscy negocjatorzy są na tyle uparci, że nawet pandemia koronawirusa i wywołany przez lockdown kryzys gospodarczy nie były w stanie skłonić ich do wydłużenia okresu przejściowego. Część obserwatorów zwraca uwagę, że być może kalkulują oni koszty opuszczenia wspólnoty bez porozumienia i chcą przykryć je znacznie większymi szkodami wywołanymi przez wirusa.

Kryzys i widmo ujemnych stóp proc. wywierają presję na GBP

Sanjay Raja z Deutsche Bank AG szacuje, że bezumowny Brexit zmniejszyłby tempo wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa w przyszłym roku aż o połowę do 1,5%. Przez wzgląd na bariery handlowe i spadek wydajności produkcji, PKB miałoby natomiast skurczyć się w ciągu 10 lat o 8%.

– Brak porozumienia w środku pandemii może być mniej kosztowny politycznie dla Wielkiej Brytanii, ale ekonomicznie nie jestem tego w ogóle pewien. Być może ujdzie im to na sucho, ale nie sądzę, by to zmieniło pogląd, że żaden układ nie pociągnie za sobą znacznych kosztów ekonomicznych – powiedział Jonathan Springford, zastępca dyrektora Centrum Reform Europejskich.

Citigroup Inc. twierdzi, że rozmiar szoku może nawet zmusić Bank Anglii do podjęcia kontrowersyjnej decyzji o obniżeniu stóp procentowych poniżej zera, ponieważ polityka fiskalna i inne narzędzia mogą okazać się niewystarczające.

Analitycy z Grupy Euroazjatyckiej oceniają szanse na bezumowny Brexit na 55%.

Jeśli do końca roku strony nie będą w stanie dojść do porozumienia, od przyszłego roku Wielka Brytania nie będzie w stanie prowadzić handlu z blokiem na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu. Oznacza to, że brytyjscy producenci towarów takich jak samochody, farmaceutyki, tworzywa sztuczne, itd. mogą stanąć w obliczu nowych kosztów i poważnych zakłóceń w ich łańcuchach dostaw.

Philip Hammond, były minister finansów Wielkiej Brytanii, który prowadził kampanię na rzecz pozostania we wspólnocie powiedział w zeszłym tygodniu, że rząd powinien przynajmniej dążyć do zawarcia tymczasowego porozumienia handlowego w celu ochrony miejsc pracy.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs funta spadł o niemal 32 gr.

Kurs funta osłabiał się w relacji do polskiego złotego niemal nieprzerwanie od miesiąca. Wskutek trwającej od początku maja br. deprecjacji funt potaniał o niemal 32 grosze osuwając się tym samym do najniższego poziomu od drugiej połowy marca br.

Warto zwrócić uwagę, że spadki te zatrzymały się w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 4,91 zł, gdzie już w miniony czwartek pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 61,8% korekty Fibonacciego, tj. 5,1250 zł.

Autor poleca:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara (USD/PLN) bierny przy 3,95 zł, frank (CHF/PLN) spadł do 4,11 zł
Następny artykułKurs EURUSD broni tygodniowego oporu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here