Funt szterling nie może zaliczyć ostatnich tygodni do udanych. Tylko na przestrzeni maja br. osunął się on bowiem o 6,07% co odpowiada przecenie o niemal 32 grosze. Za tak znaczną deprecjacją GBP stoją bowiem nie tylko fatalne dane gospodarcze związane z globalnym kryzysem, lecz również ciężar negocjacji z UE i widmo bezumownego Brexitu.
- UE i UK nie potrafią dojść do porozumienia
- Wielka Brytania nie zamierza wydłużać okresu przejściowego
- Brytyjska gospodarka może ucierpieć z powodu bezumownego brexitu
- Kurs funta spadł o 32 grosze
Negocjacje UK i UE stanęły w martwym punkcie
Mimo, że do końca okresu przejściowego coraz mniej czasu, to negocjacje Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej odnośnie ich przyszłych stosunków handlowych przebiegają niezwykle mozolnie. Można by nawet rzec, że stanęły one w martwym punkcie, gdyż zarówno jedna jak i druga strona nie chce pójść na kompromis.
Wraz z groźbą bezumownego Brexitu rośnie także ryzyko, że kondycja brytyjskiej gospodarki nie odbuduje się zbyt szybko po pandemii. Brak umowy o wolnym handlu z UE rodzi bowiem ryzyko poważnych zawirowań i komplikacji dla biznesu.
Brytyjscy negocjatorzy są na tyle uparci, że nawet pandemia koronawirusa i wywołany przez lockdown kryzys gospodarczy nie były w stanie skłonić ich do wydłużenia okresu przejściowego. Część obserwatorów zwraca uwagę, że być może kalkulują oni koszty opuszczenia wspólnoty bez porozumienia i chcą przykryć je znacznie większymi szkodami wywołanymi przez wirusa.
Kryzys i widmo ujemnych stóp proc. wywierają presję na GBP
Sanjay Raja z Deutsche Bank AG szacuje, że bezumowny Brexit zmniejszyłby tempo wzrostu gospodarczego Zjednoczonego Królestwa w przyszłym roku aż o połowę do 1,5%. Przez wzgląd na bariery handlowe i spadek wydajności produkcji, PKB miałoby natomiast skurczyć się w ciągu 10 lat o 8%.
– Brak porozumienia w środku pandemii może być mniej kosztowny politycznie dla Wielkiej Brytanii, ale ekonomicznie nie jestem tego w ogóle pewien. Być może ujdzie im to na sucho, ale nie sądzę, by to zmieniło pogląd, że żaden układ nie pociągnie za sobą znacznych kosztów ekonomicznych – powiedział Jonathan Springford, zastępca dyrektora Centrum Reform Europejskich.
Citigroup Inc. twierdzi, że rozmiar szoku może nawet zmusić Bank Anglii do podjęcia kontrowersyjnej decyzji o obniżeniu stóp procentowych poniżej zera, ponieważ polityka fiskalna i inne narzędzia mogą okazać się niewystarczające.
Analitycy z Grupy Euroazjatyckiej oceniają szanse na bezumowny Brexit na 55%.
Jeśli do końca roku strony nie będą w stanie dojść do porozumienia, od przyszłego roku Wielka Brytania nie będzie w stanie prowadzić handlu z blokiem na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu. Oznacza to, że brytyjscy producenci towarów takich jak samochody, farmaceutyki, tworzywa sztuczne, itd. mogą stanąć w obliczu nowych kosztów i poważnych zakłóceń w ich łańcuchach dostaw.
Philip Hammond, były minister finansów Wielkiej Brytanii, który prowadził kampanię na rzecz pozostania we wspólnocie powiedział w zeszłym tygodniu, że rząd powinien przynajmniej dążyć do zawarcia tymczasowego porozumienia handlowego w celu ochrony miejsc pracy.
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!
Kurs funta spadł o niemal 32 gr.
Kurs funta osłabiał się w relacji do polskiego złotego niemal nieprzerwanie od miesiąca. Wskutek trwającej od początku maja br. deprecjacji funt potaniał o niemal 32 grosze osuwając się tym samym do najniższego poziomu od drugiej połowy marca br.
Warto zwrócić uwagę, że spadki te zatrzymały się w okolicy technicznego wsparcia w wysokości 4,91 zł, gdzie już w miniony czwartek pojawiła się pierwsza reakcja popytowa. Jeżeli tylko strefa ta zostanie odrzucona, kurs funta mógłby wzrosnąć nawet w okolice ostatnio pokonanego wsparcia (teraz oporu) i mierzenia 61,8% korekty Fibonacciego, tj. 5,1250 zł.
Autor poleca:
- Giełdowe “Sell in May” nie działa na Bitcoina, sugerują dane
- Bitcoin ponownie pokonał 10 tys. USD. Kurs BTC najmocniejszy od 13 lutego
- RBA pozostawia stopy bez zmian, a AUD jest najmocniejszy od stycznia!
- Donald Trump zamierza wykorzystać wojsko do opanowania zamieszek