Naga MarketsJuż w czerwcu zeszłego roku było wiadomo, że przyszłość funta upłynie pod znakiem niepewności i wysokiej zmienności po tym, gdy 23 czerwca 51,9% Brytyjczyków opowiedziało się za wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Proces secesji jest długotrwały i dokładnie opisany w Artykule 50. Traktatu Lizbońskiego. Sam fakt Brexitu został już dawno zdyskontowany, obecnie inwestorzy dociekają w jaki sposób Wielka Brytania opuści Unię.


Tak zwany hard Brexit jest prawdopodobnie najczarniejszym scenariuszem dla Wielkiej Brytanii. Choć brakuje jednoznacznej definicji zarówno dla hard Brexitu jak i Brexitu w “wersji light” (soft Brexit) wiadomym jest, że brak chęci do dyskusji pomiędzy Londynem a Brukselą i ograniczenie swobodnego przepływu osób przez Brytyjczyków doprowadzi do zerwania stosunków pomiędzy Wyspami a Kontynentalną Europą.

Te artykuły również Cię zainteresują
Co to oznacza dla obu gospodarek? Obecnie stosunki handlowe pomiędzy Wielką Brytanią a Europą bazują na zasadach jednolitego rynku wewnętrznego. Brakuje ceł na granicach, a one same traktowane są w zupełnie odmienny, mniej rygorystyczny sposób niż granice Unii Europejskiej z krajami trzecimi. Uniemożliwienie Wielkiej Brytanii dostępu do wspólnego rynku spowoduje, że handel pomiędzy Londynem a Kontynentem będzie odbywał się na zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO). W tym scenariuszu ponownie usłyszymy o masowej wyprowadzce z Citi, które najbardziej ucierpi w wyniku zamknięcia granic.

Inwestorzy mocno obawiają się twardego Brexitu, a nowa premier Wielkiej Brytanii znana już jest ze swojego twardego stanowiska w sprawie secesji. Jutro, we wtorek 17 stycznia, Theresa May ma wygłosić mowę na temat przyszłości prac nad Brexitem. Brytyjska prasa już w trakcie weekendu prognozowała, że May pozostanie nieugięta i zamierza doprowadzić do opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię nawet jeśli miałoby to doprowadzić do utraty dostępu do wspólnego rynku.

Reakcja rynku na doniesienia prasowe okazała się alergiczna, już w niedzielny wieczór pojawiały się doniesienia z wczesnego handlu mówiące o pokaźnej luce na parach z funtem. GBP/USD otworzyło się poniżej dołka październikowego flashcrashu – tuż pod poziomem 1,20. W trakcie niemrawej sesji azjatyckiej para dotarła w rejon 1,2060, jednak wraz z zbliżającym się początkiem handlu w Europie kabel coraz bardziej zniżkował:

Wykres dzienny GBP/USD - tak nisko nie byliśmy od października 2016 roku.
Wykres dzienny GBP/USD – tak nisko nie byliśmy od października 2016 roku.
Wykres godzinowy dobrze pokazuje skalę luki (niemal 200 pips).
Wykres godzinowy dobrze pokazuje skalę luki (niemal 200 pips).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here