Naga Marketsirlandia ireland Od momentu mianowania Borisa Johnsona na premiera Wielkiej Brytanii, akcje Bank of Ireland spadły o 25%. Z kolei akcje grupy AIB Plc spadły aż o 37%, co oznacza, że ​​są najgorzej wypadającymi w indeksie banków Euro Stoxx od końca czerwca, ponieważ rosnące zagrożenie Brexitem bez umowy zwiększa ryzyka stojące przed kredytodawcami.


Zobacz również: Brexit wchodzi w kluczową fazę. Przeciwnicy Johnsona połączą siły?

Ciężkie chmury wiszą nad irlandzkim sektorem bankowym

Brexit i kurs funtaOd czasu objęcia władzy przez Borisa Johnsona retoryka wokół Brexitu nasiliła się, a nastroje wokół Irlandii również uległy zmianie. Kilka miesięcy temu pojawiły się komentarze, że Irlandia może osiągnąć pewne korzyści z Brexitu, jednak obecnie jest to jednolicie postrzegane jako bardzo szkodliwy scenariusz – powiedział Eamonn Hughes, analityk z Goodbody Stockbrokers w Dublinie.

bank of ireland
Akcje Bank of Ireland pozostają w silnym trendzie spadkowym. źródło: stooq.pl

Na tle rosnących zawirowań wokół Brexitu irlandzka minister finansów Paschal Donohoe pojedzie w przyszłym tygodniu do Londynu, aby spotkać się z inwestorami. Irlandia po kryzysie finansowym w 2008 r. nadal kontroluje dużą część systemu finansowego. Jako prokurent dla gospodarki, banki są szczególnie narażone na politykę Wielkiej Brytanii, która ma zamiar wyjść z Unii Europejskiej. Donohoe powiedział, że 80 000 irlandzkich miejsc pracy może być zagrożonych, jeśli dojdzie do hard Brexitu.

Ciężkie chmury wiszą nad sektorem bankowym – powiedział Owen Callan, analityk Investec Plc w Dublinie.

Donohoe spotka się z inwestorami 9 września. Podczas gdy prawdopodobnie przedstawią swoje obawy dotyczące banków, od polityki EBC dotyczącej pozostawienia niskich stóp procentowych na dłużej po skandal z nadmiernym obciążeniem hipotekami, Brexit pozostaje głównym ryzykiem.

Trudne perspektywy znalazły odzwierciedlenie w wynikach za pierwsze półrocze. Zysk przed opodatkowaniem AIB spadł o 43% rok do roku w wyniku słabszych marż i wyższych kosztów. Dyrektor generalny Colin Hunt ostrzegł, że środowisko geopolityczne „staje się coraz trudniejsze”.

Tymczasem Bank of Ireland oznajmił inwestorom, że marża odsetkowa netto obniży się w 2020 i 2021 r.

Niższe stopy procentowe i niepewność Brexitu sprawiają, że cele w zakresie dochodów i pożyczek określone rok temu będą trudniejsze do osiągnięcia – powiedziała dyrektor generalna Francesca McDonagh.

Zobacz również: Wielka Brytania i UE nasilają rozmowy w sprawie Brexitu, na dwa miesiące przed wyjściem

Akcje banków irlandzkich spadły w tym kwartale

W przypadku Donohoe spadek cen akcji stanowi dodatkowy problem. Irlandia kontroluje około 71% AIB i 14% Bank of Ireland. AIB spadł o 60% z najwyższego poziomu 5,40 euro (5,90 USD) w styczniu 2018 r. Akcje są obecnie w obrocie po 2,30 euro za akcję.

aib
Akcje banku AIB

Spadek ten zagraża odzyskaniu przez rząd około 30 miliardów euro – pomocy udzielonej bankom podczas kryzysu finansowego.

AIB i tak notowany jest znacznie poniżej wartości księgowej, ale rząd nie powinien zwracać uwagi na cenę IPO. Od tamtej pory świat się bardzo zmienił – podsumował Callan.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here