Naga MarketsZaledwie nieco ponad trzy tygodnie dzielą nas od Brexitu. 31 stycznia 2020 roku Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Po ponad trzech latach niepewności związanych z negocjacjami dot. warunków rozwodu, rozpocznie się pełen równie dużej niepewności okres przejściowy, w trakcie którego strony będą musiały wynegocjować nowe stosunku handlowe.


Hard Brexit uderzy w handel zagraniczny?

Biorąc pod uwagę, że negocjacje dot. Brexitu trwają ponad trzy lata, ograniczenie okresu przejściowego do zaledwie 11 miesięcy wydaje się czymś skrajnie ryzykownym. Szczególnie jeżeli porównać go do umowy Kanady z UE, której wynegocjowanie zajęło niegdyś siedem lat.

Prezes niderlandzkiego banku centralnego oraz członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Klaas Knot uważa, że hard Brexit pod koniec 2020 roku jest nadal możliwy i może on uderzyć w handel zagraniczny, tak jak gdyby Wielka Brytania opuściła UE bez porozumienia.

– Stałoby się tak, gdyby Unia Europejska i Wielka Brytania nie były w stanie porozumieć się w sprawie terminowego porozumienia handlowego, a jeśli nie uda się osiągnąć wspólnego porozumienia w sprawie przedłużenia okresu przejściowego po 2020 r. 

Brytyjski premier Boris Johnson wielokrotnie podkreślał natomiast, że nie zgodzi się na przedłużenie okresu przejściowego. W dniu dzisiejszym ma on nawet spotkać się na szefową Komisji Europejskiej, aby osobiście jej to powiedzieć. Ursula von der Leyen wcześniej podawała jednak w wątpliwość szanse na zawarcie tak skomplikowanej umowy handlowej w stosunkowo krótkim czasie, szczególnie, że wynegocjowanie podobnych umów zajmowało wiele lat.

Klaas Knot wskazuje, że jeśli UE i UK nie dojdą do porozumienia, wymiana handlowa między gospodarkami mogłaby spaść średnio o 20%.

– W praktyce wiele zależałoby od tego, w jakim stopniu Wielka Brytania jest skłonna dostosować się do regulacji UE po wprowadzeniu Brexitu. Myślę, że argumenty za tym są mocne, na przykład w odniesieniu do usług finansowych – powiedział Knot.

Kurs funta zyskuje nieprzerwanie od początku tygodnia

Spoglądając na notowania pary walutowej EURGBP zauważymy, że kurs funta umacnia się wobec euro nieprzerwanie od początku tygodnia. Wskutek tych spadków rynek osunął się w okolice lokalnego wsparcia w wysokości 0.8455. Póki co nie pojawiła się tu jednak jeszcze żadna większa reakcja popytowa mogąca sygnalizować potencjalne odrzucenie tej strefy.

Weź udział w darmowym webinarze:
Kalendarz makroekonomiczny i inwestowanie podczas danych

Kurs euro do funta szterlinga
EURGBP Daily

logo Naga MarketsNaga Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułPKO TFI: 38% pracowników dowiaduje się o PPK z telewizji, 37% od pracodawców
Następny artykułLitecoin rośnie 5. dzień z rzędu. Kurs LTC najwyżej od końca listopada
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here