Naga MarketsPrzewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen

Wielka Brytania będzie musiała pójść o krok dalej niż Kanada w swoich zobowiązaniach wobec Unii Europejskiej, jeśli chce handlować bez taryf i kontyngentów, ostrzega przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Tym samym i tak już wysoka temperatura na linii UE-UK została po raz kolejny podniesiona zanim w ogóle doszło do rozpoczęcia negocjacji w sprawie przyszłych stosunków handlowych.


UE: Chcemy osiągnąć porozumienie, ale Wielka Brytania musi przestrzegać naszego prawa

W bezpośredniej, osobistej odpowiedzi na przemówienie premiera Borisa Johnsona w Londynie w zeszłym tygodniu, najwyższa urzędniczka UE powiedziała, że ​​stosunki handlowe do których dąży Wielka Brytania są bardziej ambitne niż regularnie cytowany model kanadyjski. W jej ocenie jest to spowodowane ze względu na „wyjątkowy” poziom dostępu Wielkiej Brytanii, który otrzymałaby do jednolitego rynku bloku.

Przemówienie Johnsona w Greenwich w zeszłym tygodniu było „zachęcające”, ale premier musi pójść dalej niż jego „ambicja” w zakresie standardów w takich obszarach jak prawa pracowników i rodziców, środowisko i zasad dotyczących dotacji rządowych. Też chcemy się dogadać i spróbujemy formalnie uzgodnić wspólne cele – oznajmiła von der Leyen w Parlamencie Europejskim we wtorek.

Brexit kurs funtaObie strony mają rozpocząć negocjacje w przyszłym miesiącu i zamierzają osiągnąć porozumienie w sprawie ich przyszłych stosunków w obszarach, w tym handlu, bezpieczeństwa i usług finansowych do końca bieżącego roku. Jeśli tego nie zrobią, Wielka Brytania stanie przed potencjalnie szkodliwą perspektywą handlu na warunkach Światowej Organizacji Handlu.

UE nalega, aby Wielka Brytania musiała przestrzegać surowych zasad, aby zapobiec obniżaniu standardów przez kraj i podcinaniu europejskiej gospodarki. Boris Johnson powiedział, że Wielka Brytania będzie miała prawo decydować o swoich zasadach i jest gotowa odejść bez niczego, jeśli jest to warunek zawarcia umowy.

We wtorek kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Sajid Javid oznajmił, że rząd oderwie się od unijnych przepisów dotyczących usług finansowych, ale chce uzgodnić „trwałe” stosunki handlowe dla banków. Dodał, że Skarb Państwa opracowuje szczegółowy plan negocjacji handlowych z UE.

Nasza umowa z Kanadą eliminuje taryfy na szeroki zestaw towarów, ale nie na wszystkie – dodała von der Leyen.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej wyraziła także niechęć do opisania stosunków handlowych UE z Australią jako możliwego modelu dla Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska nie ma umowy handlowej z Australią – obecnie handlujemy na warunkach WTO – podsumowała.

Porównując obecną sytuację negocjacyjną między UE, a UK można odnieść wrażenie, iż sprawy są bardziej zagmatwane niż wycenia to obecnie rynek. Warto przypomnieć, iż Kompleksowa Umowa Gospodarczo-Handlowa (CETA) zawarta między UE, a Kanadą była negocjowana ponad 5 lat i docelowo ma znieść 98% ceł między obiema stronami. Czy zaledwie 10 miesięcy negocjacji wystarczy by Wielka Brytania osiągnęła korzystne warunki? Co w przypadku gdy się to nie uda? Czy czeka nas hard Brexit? Czas pokaże, ale szanse na porozumienie w tak krótkim czasie wydają się być niewielkie.


Prawdziwe akcje i futures z dźwignią nawet 5x!
SPRAWDŹ NAS

Kurs funta konsoliduje poniżej 1,30 USD

Notowania pary walutowej GBPUSD nieznacznie wzrastają drugą sesję z rzędu, jednak w dalszym ciągu pozostają poniżej psychologicznego poziomu oporu 1,30. To sprawia, iż utrzymuje się presją sprzedających z celem na strefę wsparcia 1,2750/80. Jej przebicie mogłoby doprowadzić do silnej deprecjacji funta do kolejnych poziomów wsparć tj. 1,2580 czy 1,2370. Z drugiej strony dopiero wzrost powyżej 1,30 i przebicie lokalnego szczytu 1,32 wyhamowałoby presję podaży.

Kurs GBPUSD na interwale dziennym,tradingviewcom
Kurs GBPUSD na interwale dziennym,tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here