Naga MarketsKurs funta spadł pod 1,32 USD. Hard-Brexit jeszcze nie tak straszny dla inwestorówRetoryka Borisa Johnsona wskazująca na potencjalne odejście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez porozumienia, tzw. hard-Brexit osłabiła wczoraj kurs funta. Jednakże, większość ekonomistów i traderów nie jest do końca przekonana czy rząd Johnsona faktycznie doprowadzi do Brexitu bez umowy. Ekonomiści z Goldman Sachs, JPMorgan czy Morgan Stanley wciąż uważają, że przed końcem grudnia umowa handlowa będzie obowiązywać.

  • Boris Johnson grozi odejściem UK z UE bez porozumienia
  • Ekonomiści i inwestorzy nie są jeszcze przerażeni takim scenariuszem
  • Kurs funta osunął się pod poziom 1,32 USD i może dalej zniżkować

Hard-Brexit zbyt dużym ryzykiem w czasach COVID

Zanim finalnie Wielka Brytania opuściła Unię Europejską, co miało miejsce w styczniu br., latami negocjowano ten proces, a w międzyczasie występowało wiele sporów. Tym razem, Johnson twierdzi, że jest gotowy zaakceptować negatywne skutki, w tym zakłócenia gospodarcze jakie wiążą się z bezumownym Brexitem. Ekonomiści są natomiast zdania, że taki krok byłby dla niego zbyt dużym ryzykiem, zwłaszcza w czasach kryzysu zdrowotnego i ekonomicznego w następstwie pandemii COVID-19.

Zobacz też: Wyznaczanie wsparcia oporu powinno być łatwe. Te kroki Ci w tym pomogą

– Wiemy, jak wyglądał Brexitowy rollercoaster w zeszłym roku i uważamy, że daje to całkiem niezłą wskazówkę. Porozumienie najprawdopodobniej zostanie osiągnięte. Wszystkie zachęty wciąż istnieją, aby zawrzeć umowę – powiedziała Stephanie Kelly, ekonomistka polityczna w Standard Life Investments.

Rynek walutowy również pokazuje, że widmo braku porozumienia nie jest tak duże, jak miało to miejsce w roku 2018 czy 2019, kiedy dominowała retoryka wskazująca na hard-Brexit. W ciągu kolejnych 6 miesięcy, inwestujący w funta są bowiem nastawieni mniej niedźwiedzio niż w tamtym czasie, co obrazuje poniższy miernik nastrojów przygotowany przez Bloomberga.

Funt spadł o prawie 0,9 proc. w stosunku do dolara

Wczorajsza sesja na parze walutowej GBP/USD zamknęła się na nowych minimach, a ponadto pokonane zostało kluczowe wsparcie w obrębie 1,3240.

Oprócz analizowanej pary walutowej, w ofercie XM znajdziesz jeszcze ponad 1000 innych instrumentów.
Sprawdź wielokrotnie nagradzanego brokera, u którego handluje ponad 2,5 mln traderów.
Kurs funta (GBP/USD) – wykres dzienny

Spadek kursu funta o niemal 0,9 proc. otworzył niedźwiedziom drogę do kolejnej istotnej strefy obrony zlokalizowanej ponad okrągłym poziomem 1,30 USD.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here