Naga MarketsNajważniejszy indeks niemieckiej giełdy i pierwszy wybór wielu z początkujących traderów poszukujących swojej niszy na rynku czyli Deutscher Aktienindex (popularny DAX) obchodzi dziś swoje trzydzieste urodziny! 


Uruchomiony 1 lipca 1988 roku indeks reprezentuje trzydzieści największych pod względem kapitalizacji rynkowej spółek parkietu Deutsche Boerse. DAX jest indeksem wynikowym co oznacza, że na jego wartość wpływ ma nie tylko zmiana poziomu cen poszczególnych jego komponentów ale i wzrost kapitału w postaci wypłaconej dywidendy. To wyraźna różnica względem polskiego WIG20, który bierze pod uwagę jedynie wzrosty lub spadki wyceny dwudziestu spółek wchodzących w jego skład (jest indeksem cenowym).

W skład popularnego, niemieckiego indeksu wchodzi trzydzieści największych pod względem kapitalizacji i obrotu giełdowego spółek. Wśród nich znajdziemy takie marki jak Adidas, Allianz, Siemens, Lufthansa, Commerzbank czy Volkswagen.

Wartość indeksu dla celów statystycznych można wyliczyć do 1959 roku. Stopa zwrotu z indeksu po trzydziestu latach sięga 985%. |źródło: stooq.pl

Początki były skromne – wartość indeksu na dzień 1 lipca 1988 wynosiła zaledwie 1163,52 punktu. Trzydzieści lat później, w poniedziałek 2 lipca niemiecki DAX otworzył się na poziomie 12322,64 pkt. Brakuje więc nieco do historycznego szczytu na poziomie 13596,89 punktów, który został ustanowiony 23 stycznia 2018 roku.

Wyjątkowa sesja

Okrągła rocznica powoduje, że na niemieckim parkiecie we Frankfurcie poniedziałkowa sesja jest naprawdę wyjątkowa. Pierwszy dzwonek rozbrzmiał z pomocą CEO Deutsche Boerse, Theodora Weimera, który zaprosił na tę wyjątkową okazję gości – Franka Mella oraz Manfreda Zassa, ojców założycieli niemieckiego indeksu.

DAX jest instytucją – inwestorzy mu ufają, śledzą go media. Ktokolwiek kto wierzy w niemieckie przedsiębiorstwa inwestuje za pomoca DAX. To swojego rodzaju barometr niemieckiej gospodarki. DAX to również historia sukcesu – to transparentny, oparty na jasnych zasadach i płynny instrument (…) to marka sama w sobie – przyznał Weimer zebranym na niemieckim parkiecie dziennikarzom.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here