Naga MarketsZnaki par walutowychInwestorzy walutowi powinni przygotować się na silne ruchy kursu dolara, jeśli poprzednie okresy niskiej zmienności uzna się za istotną wskazówkę. W ciągu ostatnich 25 lat, globalny indeks zmienności walutowej JPMorgan trzykrotnie prezentował podobne ruchy. Za każdym razem wywoływało to w przypadku indeksu dolara amerykańskiego przesunięcie o około 10 procent w skali kolejnych 6 miesięcy, zgodnie z danymi zebranymi przez Bloomberga. Wskaźnik zmienności jest obecnie najniższy od 5 lat.


Kurs dolara czeka wzmożona wzmienność? Albo w górę albo w dół

“Widzieliśmy, że ten typ wzorca pojawia się już wiele razy i za każdym razem poprzedzał ważny ruch”, napisał Callum Thomas, założyciel i szef działu badań w Topdown Charts. Jest to świetne “zarówno dla byków i niedźwiedzi posiadających pozycje dolarach amerykańskich. Sytuacja nie zadowoli jedynie tych, którzy liczą na konsolidację”.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spłaszczenie zmienności walutowej w 1996 roku poprzedziło ponad dziesięcioprocentowy wzrost wartości dolara, podczas gdy spowolnienie w 2014 roku wieszczyło aprecjację kursu USD o piętnaście procent, jak wynika z obliczeń Bloomberga. Spadek zmienności w 2007 roku poprzedził natomiast ponad dziesięcioprocentowy spadek wartości waluty amerykańskiej.

Wcześniejsze spadki zmienności na Forex doprowadzały ostatecznie do silnych ruchów USD w okresie 6 miesięcy później. Źródło: Bloomberg

Spodziewane wahania na rynkach walutowych na razie wygasły w związku z gołębią polityką światowych banków centralnych i wzrostem aktywów obciążonych ryzykiem po stratach pod koniec ubiegłego roku. Mimo to, strategowie od instytucji takich jak Morgan Stanley do Canadian Imperial Bank of Commerce ostrzegają przed powrotem bardziej niestabilnych rynków.

Indeks dolara wzrósł w tym roku o około 0,8 procent, w porównaniu z 4,4 procentowym wzrostem w 2018 roku i 9,9 procentowym spadkiem w roku poprzednim. Kurs dolara umocnił się w stosunku do połowy grupy G10 i osłabł w stosunku do drugiej połowy.

“W miarę jak zaczynamy przechodzić do połowy i drugiej części roku, rynki będą musiały dokonać ponownej oceny swoich założeń”, stwierdził Jeremy Stretch, szef strategii walutowej w CIBC. “To może doprowadzić do pewnej zmienności na rynku”.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here