Naga MarketsXTB poszerza ofertę o nowe instrumenty inwestycyjne. Jest to łącznie 6 indeksów sektorowych. Wśród nich są indeksy z ekspozycją na sektor legalnej marihuany, spółek giełdowych z bezpośrednim zaangażowaniem w wydobycie i komercjalizację metali używanych do produkcji baterii, biotechnologicznych gigantów, branżę gamingową, media społecznościowe czy chiński rynek internetowy. To kolejne spośród ponad 160 instrumentów, po m.in. indeksie FANG, spółkach Lyft i Uber, które zostały dodane do oferty od początku roku.


XTB wprowadza nowe indeksy sektorowe do swojej oferty

Zdecydowaliśmy się na wprowadzenie nowych instrumentów ze względu na rosnącą popularność określonych grup spółek zajmujących się danym sektorem rynku. Przykładowo, indeks USMEDIA daje klientom możliwość uzyskania ekspozycji na spółki zajmujące się szeroko pojętą branżą mediów społecznościowych (np. Facebook, Twitter, Yelp, etc.). Nowa oferta jest odpowiedzią na wymagania naszych klientów oraz na rosnącą popularność i rozpoznawalność spółek z branży technologicznych, gamingowych czy produkcji marihuany. Są to spółki charakteryzujące się obecnie bardzo szybkim rozwojem oraz rosnącym potencjałem. Klient ma możliwość zajęcia zarówno pozycji długiej jak i krótkiej na indeksie, co nie jest możliwe podczas inwestycji bezpośrednio w akcje składowe danego indeksu. – mówi Filip Kaczmarzyk – dyrektor działu tradingu XTB.

Te artykuły również Cię zainteresują
SPRAWDŹ NOWE INDEKSY DOSTĘPNE W OFERCIE XTB

Analiza konkretnej branży może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę, jak młode są to segmenty rynku. Dobór odpowiednich spółek może być jeszcze trudniejszy, ponieważ większość tych spółek giełdowych to firmy młode, co oznacza, że ​​historia danych dostępna do analizy finansowej jest ograniczona. Jednak może to już nie być konieczne, ponieważ profesjonaliści finansowi szybko opracowali wskaźniki mierzące wydajność całej branży. BITA, niemiecki fintech, wystartował z indeksami sektorowymi. Inwestowanie w indeksy giełdowe możliwe jest za pomocą tak zwanych kontraktów na różnicę, w skrócie CFD (contract for difference). Są to instrumenty pochodne, co oznacza, że nie stajemy się właścicielem instrumentu, tylko spekulujemy czy cena danego indeksu wzrośnie lub spadnie. Analizując indeksy sektorowe należy pamiętać, że składają się one z poszczególnych firm, które mają różną wagę w indeksie. Warto więc śledzić wyniki spółek o największym udziale w indeksie. Czym charakteryzują się indeksy sektorowe i jak prawidłowo je ocenić?

Poszczególne branże potrafią generować stopy zwrotu znacznie odbiegające od szerokiego rynku. Ma to szczególnie miejsce w przypadku względnie nowych sektorów, często postrzeganych jako branże przyszłości. W takich przypadkach zależność od bieżącej sytuacji ekonomicznej jest zwykle sporo niższa niż dla szerokiego rynku. Liczą się z kolei trendy w popycie oraz kwestie regulacyjne. Idealnym przykładem dla pierwszego przypadku są producenci baterii, zaś drugiego firmy dostarczające marihuanę – wskazuje dr Przemysław Kwiecień – Główny Ekonomista XTB.

Opis poszczególnych indeksów dostępnych w ofercie XTB:

USCANNA – BITA Global Cannabis Giants Index rejestruje łączną rentowność brutto z 20 największych spółek notowanych na giełdzie z bezpośrednią ekspozycją na przychody z konopi:

Należy pamiętać, że informacje i badania oparte o historyczne dane lub wyniki nie gwarantują osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości.

  • USLITH – Indeks BITA American Lithium and Battery Metals Giants rejestruje łączną stopę zwrotu brutto z 15 największych amerykańskich spółek giełdowych z bezpośrednim zaangażowaniem w wydobycie i komercjalizację metali używanych do produkcji baterii.
  • USCHN – BITA China Internet Giants Index rejestruje łączną stopę zwrotu brutto z 30 największych chińskich spółek notowanych na giełdzie z bezpośrednią ekspozycją na chiński rynek internetowy.
  • USBIOT – BITA US Biotech Giants Index rejestruje łączną stopę zwrotu brutto z 30 największych amerykańskich spółek giełdowych zaklasyfikowanych jako działające w sektorze biotechnologii.
  • USGAME – Indeks BITA Gaming i E-sport Giants EW rejestruje łączną rentowność brutto z 20 firm, notowanych na giełdach amerykańskich, z największą ekspozycją na przychody z branży gier i e-sportów. Składniki indeksu są jednakowo ważone i równoważone co kwartał.
  • USMEDIA – Globalny indeks gigantów mediów społecznościowych BITA rejestruje łączną rentowność brutto z 15 największych firm, notowanych na wiodących giełdach amerykańskich, z bezpośrednim zaangażowaniem w przychody w branży mediów społecznościowych. Indeks jest ważony kapitalizacją rynkową i jest równoważony kwartalnie.

Indeksy posiadają dźwignię 1:10 (10%), a handel odbywa się w godzinach 15:30 – 22:00. Nowe indeksy są dostępne na platformie xStation: https://www.xtb.com/pl/oferta/platformy/xstationConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here