Naga MarketsNial Fuller AuthorPoniższy post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera, który specjalizuje się w analizach price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Like A Predator, Not The Prey


Czy kiedykolwiek czułeś się jakby na rynku polowała na ciebie jakaś niewidzialna ‘siła’? Prawda jest taka, że gdy wchodzimy w tradingowy kocioł, natychmiast zaczynamy być zdobyczą. Kiedy wchodzisz na rynek, wkraczasz w świat ‘drapieżników’, którzy próbują odebrać twoje pieniądze, a tymi drapieżnikami można nazwać profesjonalistów.

Zawsze przy stole pokerowym znajdzie się gość, który kończy zgarniając wszystkie żetony i zawsze będzie na świecie 1 procent ludzi, którzy posiadają większość pieniędzy, tak to po prostu działa; drapieżniki (profesjonaliści) ‘delektują’ się zdobyczą (amatorami). Możesz się czuć jak ofiara, ale nie musisz zatrzymywać się na tej drodze jako trader; mając prawidłowy stan umysłu oraz plan, możesz ewoluować ze zdobyczy na drapieżnika i zacząć zbierać swoją część ‘żetonów ze stołu’.

Drapieżniki kontra zdobycze na rynku

Zawodowi traderzy zabierają pieniądze amatorom od kiedy tylko pojawił się trading. Jeśli tak to wygląda, jak można pokonać profesjonalistów, jak dać sobie szanse? Przecież to profesjonaliści? Mimo to, że mają pieniądze nadal mogą się wahać; jesteś tak dobry jak twoja ostatnia transakcja. Innymi słowy; możesz zniszczyć tygodnie, miesiące, a nawet cały lata dobrych nawyków tradingowych tylko jedną transakcją, którą cechowały chciwość i duże emocje, tak samo każdy ‘drapieżnik’ na rynku może szybko powrócić do roli ‘ofiary’.

Każdy z nas jest zdolny zarówno do bycia drapieżnikiem jak i ofiarą na rynku i możemy oscylować między tymi rolami jeżeli pozwolimy, by wymykało się to nam spod kontroli. Przykładowo, zastanawiasz się jak można konkurować na rynku z miliardowymi funduszami hedgingowymi i traderami mającymi dużo więcej doświadczenia, czasu i pieniędzy. Ważna wiadomość: Fundusze hedgingowe bankrutują cały czas; ci z wielkimi pieniędzmi nie zawsze są mistrzami lub wybitnymi traderami. Kluczem jest to, że jesteś tak dobry jak twoja ostatnia transakcja, pisałem już o tym w jednym z moich artykułów. Jeśli wahasz się i pozwalasz sobie odstępować od trading planu i dyscypliny, możesz łatwo stać się ofiarą.

Stawanie się drapieżnikiem na rynku niekoniecznie jest trudnym zadaniem, najtrudniejsze jest utrzymanie tego stanu wystarczająco długo. Drapieżnik lub profesjonalny trader dawno temu nauczył się, że kluczem do zysków w tradingu jest robienie przeciwnych rzeczy do tego, co robił kiedy zaczynał i przegrywał, a ponadto nadal kontynuować próby zabierania pieniędzy od niedoinformowanych traderów, którzy są naiwni i kompulsywni, tak jak kiedyś on. Zobacz jak myślą twoi przeciwnicy… jeśli są oni statystycznie przegrani, jaki jest sposób, by zabrać ich pieniądze? Odpowiedź brzmi: przez konsekwentne zachowywanie się odmiennie niż oni.

Czerp wiedzę z pułapek, w które wpadłeś

By stać się drapieżnikiem na rynku, musisz szybko uczyć się na błędach, które popełniasz. Jeśli wciąż popełniasz te same błędy, będziesz ofiarą, na którą żerują bardziej doświadczeni traderzy.


Chcesz handlować na platformie tradingowej i wykresach preferowanych przez Niala Fullera? - Załóż bezpłatne 60-dniowe konto próbne u brokera FXTRADING.com.

Dla przykładu, jeśli twój stop loss został wybity nawet gdy byłeś cierpliwy i czekałeś na dobry sygnał price action, być może w tym przypadku ustawiłeś go zbyt blisko poziomu wejścia. Tak więc rozwiązaniem jest ustawianie szerszego stopa. Może nie chcesz tego robić, ponieważ oznacza to zredukowanie wielkości pozycji. Jednakże jest to prawidłowe działanie prowadzące do tego, że staniesz się drapieżnikiem. Co jest lepsze? Zarabianie pieniędzy, nawet jeśli są mniejsze niż byś chciał, czy może tracenie pieniędzy? Ja wybrałbym to pierwsze.

Innym przykładem uczenia się na własnych błędach jest słaby moment wejścia w transakcje. Czy rynek wydaje się poruszać w przeciwną stronę za każdym razem gdy wchodzisz w transakcje? Czy zawsze czujesz się trochę jak ‘spóźniony Janusz’ w tradingu? Jeśli tak, być może trzeba rozważyć wchodzenie wcześniej albo nawet w inny sposób. Zbadaj swoje wejścia i ich powody. Czekasz na faktyczny setup do wejścia czy może wskakujesz losowo na rynek? Jeśli tak, musisz wyciągnąć wnioski z tych wpadek i szybko naprawić błędy, inaczej wciąż będziesz na rynku tylko ‘zdobyczą’.

Jaką strategią operujesz? Łapiesz stopy po każdym wybiciu? Może powinieneś zmienić swoją strategię na tą opartą o fałszywe wybicia? Chodzi o to, że jeśli robisz coś co nie działa i stale tracisz, musisz uczyć się z tych pomyłek i zmieniać to co jest złe, albo nadal będziesz zdobyczą dla ‘drapieżników’.

Ofiary są podatne na ataki

Ofiary są podatne na ataki. Tak więc musisz być mniej wrażliwy na rynku, by przestać być ofiarą. By to zrobić potrzebujesz dobrej strategii, dobrego zarządzania ryzykiem i równie dobrego trading planu, te rzeczy pozwolą ci być królem w domenie tradingu. Bez nich natomiast, pozwalasz upaść swojej obronie i otwierasz się wprost na drapieżniki (profesjonalnych traderów).

Drapieżniki z natury dobrze się bronią, ponieważ jak to mówią w sporcie: ‘najlepszą obroną jest atak’. Posiadanie planu działania i ochrony kapitału jest kluczowe w przetrwaniu i rozwoju na rynku. Pomyśl o lwach, one mają plan, nawet jeśli jest to instynktowne w przyrodzie, polują razem i otaczają swoje ofiary jakby łapały je w pułapkę. Najlepszymi sposobami na obronę w tradingu jest ochrona kapitału i bycie przygotowanym poprzez opanowanie strategii handlowej, posiadanie planu i zarządzanie ryzykiem. Nie chcesz przecież być narażony na rzeź, tak jak zdobycz stojącą w szczerym polu. 

Czekaj na odpowiednią okazję i pewnie ją wykorzystaj

Jeśli jest jedna rzecz, o której ludzie myślą, gdy słyszą słowo ‘drapieżnik’, to jest nią cierpliwe czekanie na łatwą zdobycz i uderzanie z pewnością, gdy tylko zbiegną się warunki umożliwiające jej łatwe zabicie. W tradingu jest podobnie, drapieżnikami są traderzy czekający cierpliwie na oczywiste sygnały uformowane w odpowiednim miejscu rynku. Nazywamy je sygnałami wykazującymi konfluencje, zarówno na moim kursie jak i w całej społeczności, to właśnie na te typy sygnałów powinieneś czekać, tak jak drapieżnik.

Pomyśl o tego typu transakcjach tak: ‘jeden strzał, jeden trup’. Czekasz na nie cierpliwie i gdy tylko się pojawią, korzystasz z nich bez wahania. Jeśli natomiast handlujesz wszystko co widzisz, znacznie zmniejszasz swoje szanse na zarabianie pieniędzy i prawdopodobnie dalej będziesz je tracił, ponieważ nie handlujesz tak jak ‘snajper‘. Innymi słowy, jesteś zdobyczą, która traci kasę na rzecz drapieżników, czekających cierpliwie i zachowujących dyscyplinę.

Na koniec dnia, wszystko sprowadza się do wyboru. Czy decydujesz się robić to co trzeba by stać się drapieżnikiem, czy nadal będziesz zdobyczą na której się żeruje? Bycie traderem-drapieżnikiem wymaga wysiłku, cierpliwości i dyscypliny; wszystkich tych rzeczy, których nie posiadają słabi traderzy-ofiary.

Więcej od Niala Fullera:

Ten post został napisany przez światowej klasy tradera Niala Fullera i opiera się na jego własnych strategiach tradingu price action.

Oryginalny tekst możesz znaleźć tutaj – “Trading Like A Predator, Not The Prey


Nial Fuller AuthorNial Fuller jest profesjonalnym traderem, coachem i autorem. Jest również założycielem oraz CEO Learn to Trade the Market, czołowego serwisu poświęconego edukacji tradingowej, skupiającego 20.000 tysięcy uczniów oraz 250.000 czytelników miesięcznie.
tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here