Naga MarketsHistoryczne znaczenie zakresu otwarcia

Pośród godzin obejmujących dzienną sesję, część, która ją otwiera stanowi często punkt krytyczny. Biorąc pod uwagę ogromną liczbę traderów i transakcji wchodzących w początkowej części sesji, chwilowa równowaga, która zdefiniowała „zakres otwarcia”, często poprzedzała wybicie, która czasami określało trend dnia.

W związku z tym, traderzy często wskakiwali na wybiciu zakresu otwarciu, wchodząc w longa, gdy cena przekroczyła sufit (górne ograniczenie) lub zajmując pozycję krótką, gdy cena osunęła się pod podłogę (dolne ograniczenie). Było to było znane jako strategia wybicia z przedziału otwarcia (ORB).

Jednak dziś większość rynków towarowych nie funkcjonuje tak samo jak kiedyś. Handel w pitach jest obecnie w dużej mierze przeszłością. Giełdy są teraz dostępne online na całym świecie. Rynki działają praktycznie 24 godziny na dobę przez 5 dni w tygodniu. Kiedy prawie każdy może zareagować na dowolne wydarzenie, prawie o każdej porze dnia, jakie znaczenie ma tradycyjny dzień handlowy? A jeśli jego znaczenie zostało nieco osłabione przez ekspansję czasu i lokalizacji geograficznej, to jak ważne, jeśli w ogóle, są momenty wybicia gongu otwierającego sesję?

Co „zakres otwarcia” może oznaczać dzisiaj

Na dzisiejszych, działających niemal przez całą dobę rynkach, „zakres otwarcia” jest mniej określany przez czas niż wydarzenia związane z tym czasem.

Załóżmy, że handlujesz na rynku Forex, Emini S&P lub Dow, jakie to ma znaczenie, że NYSE otwiera się o 9:30 czasu ET, jeśli długo oczekiwane wystąpienie Rezerwy Federalnej odbędzie się o 8:00 ET lub jeśli podobne przemówienie Fed odbędzie się na arenie międzynarodowej, powiedzmy o 23:00 ET poprzedniej nocy?

W obu przypadkach, rynki mogły się już znacznie poruszyć przed otwarciem danej giełdy.

Jednak czas między 9:30 a 11:00 czasu wschodniego (ET), przynajmniej dla S&P, Dow, Nasdaq i Russell 2000, nadal wykazuje średnio najwyższy wolumen transakcji handlowych w ciągu dnia, co sprawia, że ​​okres otwarcia jest stosunkowo istotny w dniu handlu.

Zatem, jeśli miałbyś próbować handlować na wybicia z zakresu otwarcia, celując w wykorzystanie krótkoterminowego trendu dnia, to jak możesz to zrobić?

Skorygowane podejście do rozgrywania zakresu otwarcia

Poniżej jeden ze sposobów realizacji strategii:

  • Po pierwsze, nie skupiaj się na „otwarciu”, tak bardzo jak na wydarzeniach wewnątrz lub wokół otwarcia. Może to pomóc w uświadomieniu sobie fundamentalnych wydarzeń makro w okolicach otwarcia rynku (np. raport jobless claims o 8:30 ET lub raport wydatków budowlanych o 10:00 ET).
  • Po drugie, przyjmij szerszą perspektywę: nie rozgrywaj szczytów lub dołków samego otwarcia, ale względne swingi w górę i w dół ogólnego kształtu rynków otaczających otwarcie.
  • Po trzecie, bądź przygotowany na ostrożne zarządzanie swoimi pozycjami, ponieważ nie wszystkie wybicia zakresu otwarcia będą udane.
  • Po czwarte, ponieważ prawdopodobnie uprawiasz day-trading, możesz chcieć celować w najbliższy szczyt lub dołek, by zaksięgować zyski.

Jeśli chodzi o ostatni punkt, nie tylko zapewnia to obiektywny poziom wyjścia, ale także pozwala mierzyć ryzyko do zysku (stop loss do poziomu take profit), co z kolei może pomóc w określeniu odpowiedniej wielkości pozycji dla transakcji.

4 przykładowe transakcje

1. E-Mini Dow (YM wykres kontynuacyjny) 15-minutowy od 7 do 11 marca 2019 roku

  • Sprzedaż detaliczna opublikowana o 8:30 czasu ET
  • Zapasy biznesowe opublikowane o 10:00 ET

Byłaby to stosunkowo trudna sesja w handlu, ponieważ wystąpiły dwa wybicia, z których pierwsze mogło zakończyć się stratą, wyjściem na break-even lub zyskowną transakcją w zależności od tego, jak zarządzałeś pozycją przed jej odwróceniem; i drugie wybicie potencjalnie przynoszące zysk, który przekroczył nasz początkowy cel.

Pierwsza transakcja:

Pierwszy transakcja [1] w zaprezentowanym scenariuszu, gdzie ryzykowałbyś 76 punktów, by zdobyć 33 punkty z celem dla spadków na wsparciu z 8 marca [2] i ze stosunkiem ryzyka do zysku 2,3 do 1. Marna przewaga. Gdy ryzyko jest większe niż potencjalny zwrot, zalecamy, aby nie zawierać takiej transakcji lub minimalizować wielkość pozycji (czy w ogóle warto?).

Jeśli zdarzyło ci się podjąć transakcję, twój poziom realizacji zysku [2] nie został osiągnięty: mógłbyś przenieść swój stop loss do punktu wejścia, by ewentualnie wyjść na break-even (masz około 20 minut na zarządzanie transakcją). Kolejny scenariusz to ewentualne zyski, gdyż cena znalazła się jedynie 5 punktów od celu (co jednak łatwo było przegapić), lub mógłbyś zaksięgować 76-punktową stratę.

Druga transakcja:

Jeśli czekałbyś na potencjalne wybicie w górę, miałbyś scenariusz na transakcję z zyskiem do ryzyka na poziomie 2,22 do 1, ponieważ ryzykowałbyś 76 punktów za potencjalny zysk w wysokości 169 punktów. Wybicie w punkcie [3] miało miejsce o 9:45, a cel w punkcie [4] został osiągnięty 8 marca około 10:45 rano. Jeśli trzymałeś pozycję dłużej, być może widziałeś, że YM przekracza nasz początkowy cel, wybijając się ponad szczyt z 7 marca na poziomie 25.741, jak pokazano w punkcie [5].

2. E-Mini Dow (YM wykres kontynuacyjny) 15-minutowy od 21 kwietnia do 22 kwietnia 2019 roku

Rankiem 22 kwietnia YM ustalił dołek swingu na poziomie 9:30 czasu wschodniego, a następnie o godzinie 9:45 względny szczyt swingu. Cofnięcie po 9:45 ET rano wydawało się dawać potencjalne miejsce, z którego indeks YM może wybić się w górę lub w dół.

Oto kontekst fundamentalny:

  • O 10:30 czasu ET planowano publikację raportu sprzedaży istniejących nieruchomości.
  • Spośród 77 spółek z indeksu S&P 500 do tej pory prawie 78% przebiło oczekiwania dotyczące zysków dając rynkowi potencjalnie optymistyczne perspektywy.

Biorąc pod uwagę dość pozytywne nastroje (ze względu na zyski S&P), zlecenie buy stop mogło zostać postawione w punkcie [1], antycypując wybicie, ze stop lossem ustalonym w punkcie [2] poniżej świecy z godziny 9:30.

Sprzedaż istniejących domów wyniosła 5,2 miliona, ale liczba ta była nieco poniżej oczekiwań na poziomie 5,3 miliona. Mimo, że słabszy odczyt mógł być wystarczający, by pchnąć rynek, gdyż cena przełamała szczyt ostatniego swingu [1], nie było to wystarczającym wsparciem dla notowań przez cały dzień.

Chociaż cena nie naruszyła dołka swingu [2] – co wskazywałoby na potencjalny trend spadkowy – notowania nie podążyły za wybiciem. Być może do godziny 15:00 ET, ktoś wyczułbyś płaski rynek, podnosząc stop loss do punktu [3], w którym ustanowiony został nowy dołek swingu. W takim przypadku, poziom ten zostałby osiągnięty w punkcie [4] podczas sesji azjatyckiej, około godziny 21:00. Transakcja zakończyłaby się stratą około 40-punktów.

3. E-Mini Dow (YM wykres kontynuacyjny) 15-minutowy, 25 kwietnia 2019 roku

Ranek 25 kwietnia zaprezentował nam mieszany kontekst techniczny i fundamentalny. Z jednej strony krótkoterminowy trend wskazywał na spadki (patrz strzałki). Z drugiej strony, opublikowane raporty gospodarcze przedstawiły zarówno dane pozytywne, jak i negatywne.

  • Zamówienia na dobra trwałe – 8:30 ET
  • Jobless claims – 8:30 ET

Zamówienia na dobra trwałe wzrosły od 2,7% do poziomu ​​najwyższego od 7 miesięcy. Ekonomiści oczekiwali wzrostu o zaledwie 0,8%. Wnioski o zasiłki dla bezrobotnych wzrosły jednak o 37 tysięcy do 230 tysięcy w tygodniu kończącym się 20 kwietnia. Ekonomiści oczekiwali jedynie 200 tysięcy nowych wniosków.

Jeśli po tych raportach twoje nastawienie było pro-wzrostowego, mogłeś umieścić zlecenie buy stop na szczycie swingu [A]. W rezultacie nie doszłoby do transakcji, gdyż cena nie osiągnęła tego poziomu po godzinie 8:30 czasu ET.

W przypadku pro-spadkowego nastawienia, można było dokonać dwóch transakcji. Pierwsza transakcja [1] to wczesne wejście po niewielkiej korekcie wcześniejszego spadku. Wchodząc w shorta po wybiciu dołem mógłbyś umieścić stop loss na szczycie swingu [B]. Druga potencjalna transakcja mogłaby mieć miejsce na wybiciu dołka swingu [2], ze stopem w punkcie [B].

Każde z wybić dołem mogło zadziałać, ponieważ cena gwałtownie osuwała się po publikacjach makroekonomicznych. Biorąc pod uwagę kontekst handlu, pojawia się pytanie, gdzie mógłbyś wyznaczyć swój cel realizacji zysku. My określiliśmy strefę cenową od 26300 do 26310. Oczekując odbicia od poprzedniego wsparcia, ta strefa cenowa objawiła się jako prawdopodobny punkt wyjścia, ponieważ służyła jako silny poziom wsparcia 18 kwietnia 2019 r. (patrz niebieskie strzałki).

4. E-Mini Dow (YM wykres kontynuacyjny), 15-minutowy od 17 do 25 kwietnia 2019 roku

Wybicia z zakresów otwarcia wciąż mogą być słuszną koncepcją handlu, jednak konieczna może być nieznaczna modyfikacja lub rozszerzenie pojęcia oznaczającego „zakres otwarcia” w dzisiejszych warunkach rynkowych. Ponieważ duże ruchy na rynku mogą zdarzyć się niemal w każdej chwili w ciągu doby, zakres otwarcia może odzwierciedlać bardziej bezpośrednie reakcje na wydarzenia i raporty dotyczące otwartego rynku niż reakcje na wydarzenia / raporty, które miały miejsce w ciągu nocy.

Niemniej jednak, gdy rozgrywasz zakresy otwarcia, pomóc może szersze spojrzenie na kontekst techniczny i fundamentalny otaczający rynek, a nie tylko handel w oparciu o spojrzenie na najbliższy zakres.

Więcej od Tradeciety:


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here