Naga MarketsTrójkąty są bardzo popularne jeśli chodzi o price action. Jest jednak sporo nieporozumień związanych z tym, co naprawdę pokazują, a także jak prawidłowo je interpretować. Trójkąty mogą Ci sporo powiedzieć na temat dynamiki rynku, zmiany momentum oraz równowagi między bykami i niedźwiedziami – o ile wiesz czego szukasz.

Co mówi nam trójkąt?

Trójkąt mówi wiele o rynku i obecnej sytuacji. Najprostszym sposobem na zrozumienie trójkątów jest spojrzenie na przykład spoza świata tradingu. Kiedy rzucisz piłką, odbije się, ale każde odbicie będzie słabsze od poprzedniego. Piłka traci momentum i to grawitacja przejmuje kontrolę do momentu, w którym energia piłki całkowicie się wyczerpie i już nie będzie się odbijała.

Trójkąty w świecie tradingu

W tradingu działa to prawie tak same. Istnieje wiele rodzajów trójkątów, lecz my skupimy się na najważniejszym – trójkącie asymetrycznym. Poniższy zrzut ekranu pokazuje, że każde odbicie ma niższy szczyt. W tym samym czasie wyższe dołki nie rosną z tą samą siłą; najwyraźniej od szczytu w dół notowania poruszają się szybciej. Cena traci bycze momentum i za każdym razem, gdy próbuję wznieść się wyżej, jest wcześniej spychana w dół.

Spadki z niższych szczytów są szybsze niż wzrosty od wyższych dołków. Sygnalizuje to, że byki nie mają siły i to niedźwiedzie szybciej spychają cenę w dół.

Trójkąty są przejawem “walki” (braku równowagi) między pozycjami długimi i krótkimi. Wiedza o tym jak interpretować taki scenariusz może pomóc w podejmowaniu decyzji oraz pogłębić zrozumienie dynamiki rynku.

Oczywiście są również trójkąty asymetryczne, które sygnalizują siłę byków jak pokazuje to poniższy zrzut ekranu. Oczywiste jest, że cena porusza się do obszaru oporu z dużą siłą. Za każdym razem gdy cena spada, byki wcześniej przejmują kontrolę i prowadzą ją z powrotem do strefy oporu. Nie należy tego mylić z formacją podwójnego szczytu, która może wyglądać bardzo podobnie.

Wyższe dołki wznoszą się o wiele szybciej niż opadają niższe szczyty. Niedźwiedzie nie mogą pchnąć ceny równie mocno jak byki, które robią to z dużo większą siłą.

 

Trójkąty i utrata momentum – 3 studia przypadku odnośnie handlowania trójkątów

Poniższy zrzut ekranu ilustruje jak trójkąty wytracają momentum. Za każdym dotknięciem poziomu wsparcia, następujące po nim odbicie staje się mniejsze na co wskazuje MACD. Na chwilę przed wybiciem wsparcia, górna linia trendu była wielokrotnie testowana jednak nie udało się jej przełamać. Połączenie tych wszystkich punktów dawało pewne wczesne sygnały odnośnie tego, że to wybicie dołem jest bardziej prawdopodobne.

Koncepcje z portalu Tradeciety.com możesz samodzielnie sprawdzić na rachunku w XM. Broker ten oferuje dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Następny zrzut ekranu poniżej pokazuje inny przykład tego jak budowane jest momentum wzrostowe za każdym razem, gdy cena porusza się w kierunku poziomu oporu. Wówczas wszyscy na DAXie obserwowali poziom cen na wysokości 10.000 i można było czytać wtedy o ludziach, którzy każdego dnia oczekiwali odwrócenia na spadki. Ostatecznie trójkąt wyraźnie wspierał wybicie górą. Cena wielokrotnie poruszała się do strefy oporu, a każde kolejne odbicie stawało się płytsze. W tym samym czasie wskaźnik RSI potwierdził utratę momentum spadkowego.

Oczywiście, granie pozycji krótkich z 10.000 również dostarczyłoby dobrych okazji do handlu, ale prawdziwie pieniądze zarabiane były po wybiciu z trójkąta.

Przypomnienie: Zyskowny trading polega na łączeniu ze sobą faktów i wskazówek płynących z wykresów umożliwiających budowanie złożonych scenariuszy handlowych. Zyskowny handel to nie tylko polowanie na sygnały, ale zrozumienie dynamiki rynku.

Ostatni przykład pokazuje jeszcze inne dna i linię trendu poruszającą się w dół. Szczególnie interesujące są wszystkie knoty świec, które wystają poza szczyt. Wielokrotnie nieudane próby wybicia górą ‘robiły w konia’ amatorów, a także pokazywały brak wsparcia ze strony byków. Mimo, iż wszystko wskazywało na wybicie przez podstawę, ostateczny sygnał nie nadszedł, dopóki cena nie przełamała poziomu wsparcia dużą czerwoną świecą.

Jak nie handlować trójkątów

Trójkąty stanowią wspaniałą koncepcję tradingową, będą jednak zawodzić – często. Jednak największym błędem jaki popełniają traderzy jest to, że wchodzą ZANIM faktycznie dojdzie do wybicia z trójkąta. Spójrzmy na poniższy zrzut ekranu – bazując na poprzednich trójkątach i analizie momentum można by oczekiwać wybicia w kierunku spadkowym; szczyty formowały się szybciej, a cena gwałtownie poruszała się w kierunku dolnej linii trendu. Jednak tak się nie stało i cena wybiła z trójkąta górą.

To podkreśla, że trójkąty nie są żadnym Świętym Graalem i też zawodzą. Po drugie, rzeczywisty sygnał płynący z trójkąta ma miejsce, gdy linia trendu zostaje przełamana – nie wcześniej. Co więcej, wybicie linii trendu jest prawidłowe tylko po zamknięciu ceny poza trójkątem ORAZ jeśli pozostanie pod nim. Oczekiwanie aż pełna świeca uformuje się poza trójkątem sprawia, że przegapisz niektóre pędzące transakcje, ale powstrzyma cię to jednocześnie przed podejmowaniem się wielu nieudanych wybić.

Łączenie wszystkiego w całość – jak handlować na podstawie trójkątów

Oto najważniejsze punkty i wskazówki jeśli chodzi o zrozumienie i handel na podstawie trójkątów:

  • Przeanalizuj nachylenie i kąt lini trendu
  • Kąt i tworzenie szczytów oraz dołków są odzwierciedleniem (nie)równowagi pomiędzy bykami i niedźwiedziami
  • Trójkąty zwykle pokazują wytracanie momentum na rzecz drugiej strony
  • Podwójne szczyty i / lub fałszywe wybicia przed uformowaniem trójkąta są świetnymi wskazówkami
  • RSI lub MACD może pomóc zmierzyć momentum w formacjach trójkąta
  • Trójkąty bardzo często zawodzą. Kluczem jest oczekiwanie na potwierdzone wybicie.

Spotkaj się na żywo z traderem i autorem artykułów z portalu Tradeciety – Rolfem Schlotmannem. W marcu 2018 poprowadzi on wykład na konferencji FxCuffs! Zarezerwuj sobie miejsce za darmo, już dziś:

WEZMĘ UDZIAŁ W WYKŁADZIE

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here