Naga MarketsCzęsto słyszę pytanie, czy mam ulubiony sygnał Price Action? Odpowiedź brzmi: tak. Dzisiejsza lekcja dotyczy właśnie tego schematu, nazywam to „strategią opuszczonej wyspy”, ponieważ gdybym znalazł się na bezludnej wyspie i mógł wybrać tylko jeden sygnał handlowy, byłby to ten, którym dziś  podzielę się z Tobą…

Ogólnie rzecz biorąc, Pinbary są moimi ulubionymi setupami, głównie dlatego, że są proste, potężne i spójne. Pinbar przetrwał próbę czasu. Powróć do wykresów sprzed 50 lat, zobaczysz wtedy, że formacja Pinbar była skuteczna w tamtym czasie i działa obecnie.

Jednak nie wszystkie Pinbary są identyczne. Być może uważasz, że to przykre, ale jeśli nauczysz się je rozpoznawać i odpowiednio handlować, szybko zmienisz zdanie. W szczególności jeden typ Pinbara- „Pinbar z długim ogonem” jest prawdopodobnie najważniejszym sygnałem, jaki widziałem w ciągu 15 lat handlu na rynku. Długoogoniaste Pinbary są podobne do czarnego łabędzia; rzadkie i piękne, a kiedy takiego zobaczysz, wpatrujesz się w niego z zachwytem, przede wszystkim dlatego, że wiesz jak bardzo są ważne i jak dużo możesz na nich zarobić. Jeśli tego nie wiesz, dowiesz się po przeczytaniu dzisiejszej lekcji…

Jak ma się Pinbar z długim ogonem do „zwyczajnego” Pinbara?

Pinbary występują w wielu rozmiarach, ale można je podzielić na dwa główne obozy: „zwyczajne” Pinbary i „Pinbary z długim ogonem”. Jeśli nie wiesz nic na temat Pinbarów, sugeruję abyś zatrzymał się na minutę i przejrzał mój samouczek dotyczący handlu na podstawie Pinbara,  aby zapoznać się z nimi przed kontynuowaniem.

Jak więc wygląda Pinbar z długim ogonem?

Oto przykład:

Opis rysunku: Byczy Pinbar z długim ogonem: *wyraźnie długi ogon, *wystaje poza otoczenie, *nie da się go przegapić.

Dla kontrastu, oto wykres pokazujący, co uważam za „zwyczajne” Pinbary…

Opis rysunku: To wszystko są „zwyczajne” Pinbary…

 Najważniejsze cechy Pinbarów z długim ogonem:


Chcesz mieć dostęp do tej samej analizy wykresów technicznych i platformy brokera, z której korzysta Nial Fuller? - Pobierz darmowe oprogramowanie w tym miejscu.

 • Mają ogon lub cień, który jest WYRAŹNIE dłuższy niż otaczająca go akcja cenowa.
 • Są to sygnały o bardzo wysokim prawdopodobieństwie.
 • Występują znacznie rzadziej niż inne Pinbary, ale często prowadzą do dużych ruchów rynkowych.
 • Mogą być trudne do wejścia w transakcję, ze względu na konieczność ustawienia szerokiego Stop-lossa (omówię to później) i czasami wymagają czekania na drugą szansę na wejście.
 • Długoogoniaste Pinbary mogą być przyczyną dużego odwrócenia trendu na rynku lub potężnej kontynuacji trendu (zobacz przykłady).
 • Oferują wysoki stosunek ryzyka do zysku (R/R), zwłaszcza jeśli wejście było dobrze dostrojone (więcej na ten temat za chwilę).

Jedną z najważniejszych rzeczy do zrozumienia na temat Pinbarów z długim ogonem jest to, że nie są one TYLKO sygnałem, który jednorazowo handlujesz. Często są tak potężne, że mogą na nowo ukształtować obraz rynku na kolejne miesiące, a nawet lata. Po uformowaniu się długoogoniastego Pinbara i reakcji ceny, możemy zacząć „mapować rynek” w oparciu o ten sygnał. Uczę traderów czytania rynku jak książki, od lewej do prawej, aby zrozumieć „historię”, którą próbuje nam opowiedzieć. Kiedy tworzy się Pinbar z długim ogonem, jest to bardzo istotna część „fabuły”, która będzie miała wpływ na dalsze „rozdziały”. Dla przykładu, rynek może powrócić i ponownie przetestować obszar, gdzie utworzył się Pinbar, w takim przypadku dokonamy transakcji zgodnie z moją teorią obszaru zdarzeń.

Widzisz, długoogoniaste Pinbary nie są tylko sygnałami handlowymi, są czymś znacznie więcej. Pomagają nam zrozumieć dynamikę rynku i psychologię handlujących na nim ludzi. Pinbar z długim cieniem zazwyczaj pokazuje końcowy punkt wyczerpania na rynku, lub w przypadku kontynuacji trendu, jest to silny sygnał potwierdzający, że kierunek ruchu będzie kontynuowany. Długi ogon oznacza, że uczestnicy rynku stali się w przeważającej mierze niedźwiedzi lub byczy w pewnym punkcie, a to jest bardzo ważna informacja dla tradera.
Na pewno się z tym zgodzisz.

Gdzie i w jaki sposób rozgrywasz Pinbary z długim ogonem?

 • Długoogoniaste Pinbary z konfluencją.

Najlepszy sposób na handel Pinbara z długim cieniem jest taki sam, jak każdego innego sygnału, którego uczę; z możliwie jak największą konfluencją (zbieżnością). Kiedy mówię o handlu w konfluencji, mam na myśli szukanie sygnałów, które wystąpiły w połączeniu z jednym lub więcej powodów przemawiających za nimi. Głównymi są T.P.S.- trend, poziom, sygnał. Najlepiej, jeśli masz co najmniej dwa z trzech: sygnał z trendem, poziom i sygnał, a nawet trend i poziom (jak w przypadku „wejść na ślepo”). Uwaga- istnieje więcej czynników konfluencji, których możemy szukać na rynku, bardziej szczegółowo omawiam je na moim kursie advanced trading course.

Poniższy wykres ukazuje dobrze wyglądającego Pinbara z długim ogonem w konfluencji ze wszystkimi trzeba elementami T.P.S.

Opis rysunku: Długoogoniasty Pinbar na kluczowym poziomie, zgodnie z trendem.
 • Przeciwne trendowi Pinbary z długim cieniem w konfluencji.

Często ze względu na czynniki, które prowadzą do ich powstania, długoogoniaste Pinbary będą tworzyć się w opozycji do obecnego trendu lub po silnym ruchu w górę lub w dół. W takim przypadku, chcemy szukać kluczowych poziomów, najlepiej w oczywistym zasięgu lub chcemy zobaczyć ogon Pinbara wystający poza kluczowy poziom i tworzący jego fałszywe wybicie. Te rzeczy działają jako konfluencja dla przeciwnych trendowi Pinbarów z długim cieniem.

Opis rysunku: Długoogoniaste Pinbary często doprowadzają do potężnych i gwałtownych zmian trendu…; Pinbar z długim ogonem na kluczowym poziomie wsparcia

Możemy zaobserwować odwrócenie trendu po dużym ruchu. To odwrócenie często ma postać Pinbara z długim ogonem, jak na poniższym przykładzie. Pomyśl o tym jako o rynku „zaciągającym hamulec” po zbyt dużym i zbyt szybkim ruchu.
Opis rysunku: Długoogoniaste Pinbary często doprowadzają do potężnych i gwałtownych zmian trendu…; Pinbar z długim ogonem na kluczowym poziomie wsparcia.

 • Pinbary z długim cieniem w trendzie z konfluencją.

Długoogoniaste Pinbary są bardzo dobrymi sygnałami kontynuacji trendu. Możemy ich szukać po cofnięciu ceny w obrębie trendu, a także w kluczowych punktach lub w ich pobliżu.

Szukaj sygnałów kontynuacji, ale pamiętaj, że duży Pinbar na szczycie lub w dołku ruchu może być znakiem ostrzegawczym przed zbliżającym się cofnięciem, więc bądź ostrożny.

Opis rysunku: Sygnalny Pinbar z długim ogonem w trendzie spadkowym; Długoogoniasty Pinbar w trendzie spadkowym jako sygnał sprzedaży.
 • Długoogoniaste Pinbary jako sygnały wybicia.

Rynek, który przez dłuższy czas znajdował się w pewnym zakresie (konsolidacji), w końcu zostanie wybity w agresywny sposób. Kiedy pojawi się długoogoniasty Pinbar po okresie konsolidacji na rynku, jest to często znak, że gwałtowne wybicie niedługo się wydarzy.

Opis rysunku: Długoogoniaste Pinbary mogą prowadzić do potężnych wybić; Pinbar z długim ogonem na wsparciu
 • Pinbary z długim cieniem mogą tworzyć obszary zdarzeń.

Być może czytałeś mój artykuł  how to trade event areas. Jeśli tak to pamiętasz, że wspominałem długoogoniaste Pinbary jako jeden z podstawowych sposobów formowania obszarów zdarzeń. Dlatego też, gdy tworzy się Pinbar z długim ogonem, chcemy mieć pewność, że uważnie obserwujemy ten obszar, ponieważ rynek będzie do niego powracał, nawet tygodnie lub miesiące później. Taki poziom wyznaczony przez długoogoniastego Pinbara jest potężnym obszarem zdarzeń, w którym można szukać wejścia drugiej szansy.

Opis rysunku: Byczy Pinbar z długim ogonem; Obszar zdarzeń; Cena ponownie testuje obszar zdarzeń.

Jak rozgrywać Pinbara z długim ogonem?

Zasadniczo istnieją trzy sposoby wchodzenia w transakcję na długoogoniastym Pinbarze:

 • „Wejście rynkowe”- oznacza to, że składasz zlecenie rynkowe, które zostaje wypełnione natychmiast po umieszczeniu go, po najlepszej cenie rynkowej. Przy byczym Pinbarze składasz zlecenie kupna, a przy niedźwiedzim zlecenie sprzedaży.
 • „Wejście Stop-entry”- oznacza to, że ustalasz poziom ceny, przy którym chcesz wejść na rynek (zwykle po wybiciu pewnego poziomu). Cena musi podejść do Twojego zlecenia. Należy zauważyć, że zlecenie musi być umieszczone poniżej bieżącej ceny rynkowej, uwzględniając spread, a zlecenie kupna musi być ustawione powyżej. Jeśli potrzebujesz pomocy w zrozumieniu tradingowego żargonu, sprawdź mój bezpłatny kurs: free forex trading course. W przypadku formacji byczego Pinbara, zwykle będziemy kupować po przebiciu szczytu formacji, a w przypadku niedźwiedziego Pinbara, zwykle sprzedajemy na przebiciu poziomu dna formacji. Aby poczytać o umieszczaniu SL, sprawdź mój kurs: advanced price action trading course.
 • „Wejście z limitem”- to zlecenie musi być umieszczone powyżej aktualnej ceny rynkowej dla sprzedaży i poniżej aktualnej ceny rynkowej dla transakcji kupna. Podstawową ideą jest to, że niektóre Pinbary cofają się do poziomu ~50% ogona, więc możemy spróbować tam wejść w transakcję z limitem. Zapewnia to ciasnego Stop-lossa tuż powyżej lub poniżej zakresu Pinbara i w rezultacie bardzo korzystny stosunek ryzyka do zysku R/R. Napisałem cały artykuł poświęcony tej technice wejścia w pozycję i nazywam ją „sztuczką wejścia” (trade entry trick).
Opis rysunku: Stop-entry: możesz wejść na wybiciu szczytu Pinbara (lub dołka). Wejście z limitem: możesz wejść na ~50% zniesieniu ogona Pinbara. Wejście rynkowe: możesz wejść po cenie rynkowej po zamknięciu świecy Pinbar.

Wskazówki dotyczące handlowania Pinbarów z długim ogonem:

 • Nie powinieneś zbyt mocno myśleć o formacji. Jeśli ją widzisz, rozpoznaj okazję
  i zaplanuj wejście w transakcję. Nie rozmyślaj nadmiernie! Pinbar z długim cieniem to taki, którego nie chcesz przegapić!
 • Pilnuj  kluczowych poziomów na wykresie, ponieważ tam często tworzą się długoogoniaste Pinbary.
 • Pinbary, które wyraźnie wystają z otaczającej akcji cenowej, zazwyczaj są najlepsze. Kiedy widzisz ogon wystający „w nicość”, nadszedł czas by działać.
 • Uważaj na Pinbary, które tworzą  fałszywe wybicia kluczowych poziomów, są one szczególnie potężne i często prowadzą do zmian trendów.
 • Uważaj na formacje Pinbar tworzące się na szczycie/w dołku ruchu ceny, np. byczy Pinbar w pobliżu szczytu ruchu w trendzie wzrostowym, ponieważ mogą to być sygnały oznaczające, że kierunek rynku może zmienić się na przeciwny do tego, co sugeruje taki Pinbar.
 • Jeśli rynek nie przestrzega Pinbara z długim ogonem i narusza jego maksimum/minimum, jest to sygnał, który należy wziąć pod uwagę. Mój artykuł na ten temat jest dostępny dla członków grupy LTTM.
 • Konfluencja jest królem dla dowolnego sygnału handlowego, włącznie z długoogoniastym Pinbarem. Kiedy zobaczysz sygnał w połączeniu z istotnym poziomem i trendem, najwyższy czas, aby rozpocząć handel i zarobić trochę pieniędzy!

Posiadanie wiedzy o wysoce prawdopodobnych setupach handlowych, jak Pinbar z długim ogonem, jest bardzo ważne, ale jest to tylko jeden z elementów do stania się skutecznym traderem. Człowiek wykonujący analizę i pociągający za spust jest RÓWNIE WAŻNY jak strategia lub plan handlowy, z którego korzysta.

Jako traderzy, musimy nieustannie rozwijać naszą podświadomą intuicję w tradingu, uczyć się akcji cenowej z wykresów oraz po prostu utrzymywać kontakt z bieżącymi wydarzeniami na rynkach. Pomaga nam to w rozwijaniu dobrej intuicji i traderskiego wyczucia, które idą w parze z dobrą strategią handlową.

Wnioski

Po piętnastu latach spędzonych na rynkach i około ośmiu latach szkolenia traderów, oczywiste jest dla mnie, że większość traderów po prostu nie poznaje oczywistych setupów, choć ma je przed oczami. W przypadku Pinbarów z długim ogonem, problem ten jest w dużej mierze wyeliminowany, ponieważ są tak wielkie, że ciężko je przeoczyć. Z tego powodu zalecam uznanie Pinbarów z długimi cieniami za podstawę Twojego trading planu wg metody Price Action.

Wielu traderów przegapiło wielkie transakcje i wielu ma skłonność do handlowania wszystkiego, co tylko „wydaje im się” być sygnałem. To jak szaleniec z pistoletem chodzący w koło i strzelający do wszystkiego co się rusza. Mówiąc obrazowo, handel i pieniądze to Twoja broń, i tak jak z bronią, musisz zachować ostrożność. Potrzebujesz uzbroić się w cierpliwość i czekać na najlepsze transakcje… następnie wybrać swoje cele i wykonać transakcję z absolutną pewnością i precyzją.

Mój  kurs tradingu obejmuje wszystkie rodzaje Pinbarów, a także inne setupy. W połączeniu z codziennym newsletterem, masz wiele narzędzi, które pomogą Ci zauważyć wartościowe Pinbary. Zasadniczo narzędzia te pozwolą Ci  spojrzeć mi przez ramię, patrząc jak analizuję rynek i to jest najszybszy sposób na naukę zyskownego handlu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here