Naga MarketsDywergencja to jedna z moich ulubionych koncepcji tradingowych, ponieważ oferują bardzo niezawodne sygnały handlowe o wysokiej jakości w połączeniu z innymi narzędziami i koncepcjami.

Chociaż wskaźniki są nieco opóźnione – podobnie jak w przypadku akcji cenowej – to jeśli chodzi o dywergencje, ta ich opóźniona cecha pomoże nam znaleźć lepsze i bardziej niezawodne wejścia w transakcje, co zobaczymy poniżej. Dywergencje mogą być wykorzystywane nie tylko przez traderów handlujących na odwrócenia, ale także tych podążających za trendem, gdzie mogą oni wykorzystać je do ustalania momentu wyjścia z rynku.

W mojej własnej strategii, dywergencje w połączeniu z innymi sygnałami stanowią znaczną część setupów. Nie polecam handlować dywergencji samych w sobie, jednak jest to dobry punkt wyjścia.

Co to jest dywergencja?

Zacznijmy od odpowiedzi na najbardziej oczywiste pytanie i zbadajmy, czym tak naprawdę jest dywergencja i co mówi ona o cenie. Zdziwiłbyś się bowiem, jak wielu ludzi jest tu w błędzie.

Dywergencja tworzy się na wykresie, gdy cena formuje nowy szczyt, ale wskaźnik, którego używasz wyznacza niższy szczyty. Gdy wskaźnik i akcja cenowa nie są ze sobą zsynchronizowane oznacza to, że “coś” wymagającego Twojej uwagi dzieje się na wykresach, a nie jest to tak oczywiste, patrząc wyłącznie na wykresy cenowe.

Zasadniczo, dywergencja występuje, gdy twój wskaźnik nie “zgadza się” z akcją cenową, Przyznaję, to bardzo podstawowe wyjaśnienie i będziemy teraz badać bardziej zaawansowane koncepcje dotyczące dywergencji, a także zobaczymy jak je rozgrywać, jednakże ważne jest zbudowanie najpierw solidnego fundamentu.

Dywergencja RSI

#1 Powrót do RSI

Dywergencje działają na wszystkich wskaźnikach, ale moim ulubionym zdecydowanie jest RSI (Relative Strength Index). RSI porównuje średni zysk i średnią stratę w pewnym okresie. Na przykład, jeśli twój RSI ustawiony jest na 14, to porównuje bycze i niedźwiedzie świece w ciągu 14 ostatnich świeć. Gdy wartość RSI jest niska oznacza to, że w ciągu 14 ostatnich świec było więcej, a także silniejszych świec niedźwiedzich niż byczych; a kiedy wskaźnik RSI jest na wysokim poziomie oznacza to, że w ostatnich 14 świecach więcej oraz większych było świec wzrostowych niż spadkowych.

#2 Kiedy powstaje dywergencja z RSI

Zrozumienie tego, kiedy wskaźnik jest nisko lub wysoko to podstawa jeśli chodzi o interpretowanie dywergencji i ogólnie zachęcam traderów do patrzenia poza skrupulatne linie swoich wskaźników, by zbadać, co te naprawdę robią.

Podczas trendów możesz wykorzystać RSI porównując poszczególne fale trendu, a tym samym poczuć jego siłę. Mamy tu trzy scenariusze, a poniższy zrzut ekranu pokazuje każdy z nich:

(2) Zazwyczaj RSI tworzy wyższe szczyty podczas zdrowych, silnych trendów wzrostowych. Oznacza to, że w najnowszej fali trendu pojawiało się więcej świec wzrostowych i były one większe w porównaniu do poprzedniej fali.

(1) Gdy RSI tworzy szczyty na podobnym poziomie podczas trendu wzrostowego, oznacza to, że jego dynamika pozostaje niezmieniona. Kiedy wskaźnik RSI jest taki sam, nie kwalifikuje się tego jako dywergencji, gdyż oznacza to, że siła trendu wciąż jest wysoka i stabilna. Wyższe szczyty na RSI nie wskazują na odwrócenie czy osłabienie. Oznacza to po prostu, że trend rozwija się w niezmienionej formie.

(3) Gdy widzisz, że cena tworzy nowe, wyższe szczyty podczas trendu wzrostowego, natomiast RSI tworzy niższy szczyt oznacza to, że ostatnie bycze świece nie były tak mocne jak poprzednia akcja cenowa, a trend traci na sile. To właśnie nazywamy dywergencją i na zrzucie ekranu poniżej, dywergencja zasygnalizowała koniec trendu wzrostowego i uczyniła prawdopodobnym trend spadkowy.

#3 Konwencjonalna analiza techniczna nie jest doskonała

Klasyczna analiza techniczna mówi nam, że trend obowiązuje, gdy cena tworzy wyższe szczyty, ale jak to często bywa, powszechna wiedza rzadko bywa słuszna i zwykle zbytnio upraszcza sprawy. Trader, który opiera się tylko na szczytach i dołkach w swojej analizie ceny, często pomija ważne wskazówki i nie w pełni rozumie dynamikę rynku. Chociaż na pierwszy rzut oka trend może wyglądać “zdrowo” (wyższe szczyty i wyższy dołki), może w tym samym czasie wytracać impet, gdy bardziej zagłębimy się w świece i momentum.

Przeanalizuj opisane w artykule informacje na platformie u brokera XM. Zapewnia on dostęp do ponad 300 instrumentów oraz 30 USD na start >>

Wykrywanie dywergencji na wskaźniku momentum mówi zatem, że zmienia się dynamika rynku i chociaż wciąż może to wyglądać jak rzeczywisty trend, jego potencjalny koniec może być bliski.

Jak rozgrywać dywergencje – optymalne wejście

Jestem traderem handlującym na odwrócenie, a także w początkowych fazach trendu, a zatem dywergencje są moim chlebem powszednim.

Dywergencja nie zawsze prowadzi do silnego odwrócenia i często dzieje się tak, że cena po prostu wchodzi w ruch boczny po jej wystąpieniu. Należy pamiętać o tym, że dywergencja sygnalizuje po prostu utratę impetu, ale niekoniecznie całkowitą zmianę trendu.

W celu uniknięcia wejść na rynek, które prowadzą do nikąd, zdecydowanie sugeruję dodanie do własnego arsenału także innych kryteriów oraz narzędzi potwierdzających. Dywergencja sama w sobie nie jest wystarczająco potężna i wielu traderów doświadcza niekorzystnych wyników, gdy handluje tylko na jej podstawie. Podobnie jak przy każdej innej strategii handlowej, musisz dodać więcej czynników konfluencji, aby była ona solidna.

Poniżej widzimy jak cena doprowadziła do dwóch dywergencji, ale ani razu nie doszło do wyprzedaży. Dywergencja tym samym uwidoczniła jedynie krótkoterminową konsolidację.Już teraz skorzystaj z serii darmowych materiałów edukacyjnych i dołącz do Strefy eLearn portalu Comparic.pl!

Wskazówka: Lokacja

Lokacja jest uniwersalną koncepcją w tradingu i niezależnie od systemu handlowego, dodanie filtra lokacji może zwykle poprawić jakość sygnałów i transakcji. Zamiast brania transakcji tylko w oparciu o sygnał z dywergencji, należałoby poczekać na ruch ceny do poprzedniej strefy wsparcia / oporu i tylko wtedy szukać dywergencji i zmiany trendu, by w odpowiednim czasie wejść w pozycję.

Doskonałym tego przykładem jest poniższy zrzut ekranu: Z lewej strony widzisz trend wzrostowy z dwiema dywergencjami. Jednak pierwsza z nich całkowicie zawiodła, a druga zaowocowała ogromnym sukcesem. Jaka była różnica? Kiedy spojrzymy na wyższy interwał po prawej stronie zobaczymy, że pierwsza dywergencja powstała po środku niczego, a druga uformowała się na bardzo ważnym poziomie oporu (żółta linia i żółta strzałka). Jako trader, najpierw wyznaczasz strefy wsparcia / oporu, a następnie pozwalasz, by cena do nich dotarła. Takie podejście w dużym stopniu wpłynie na Twoje wyniki.

Dywergencje stanowią bardzo potężną koncepcję, a trader, który rozumie jak rozgrywać je w odpowiednim kontekście rynkowym wraz z właściwymi sygnałami, może na tej podstawie stworzyć solidną metodę i skuteczny sposób patrzenia na cenę.

Spotkaj się na żywo z traderem i autorem artykułów z portalu Tradeciety – Rolfem Schlotmannem. W marcu 2018 poprowadzi on wykład na konferencji FxCuffs! Zarezerwuj sobie miejsce za darmo, już dziś:

WEZMĘ UDZIAŁ W WYKŁADZIE

Pozostałe tłumaczenia z portalu Tradeciety.com znajdziesz pod tagiem Tradeciety


logo Tradeciety tcArtykuł powstał dzięki współpracy Comparic.pl z Tradeciety.com, portalem tworzonym przez dwóch traderów – Rolfa i Moritza, którzy dzielą się swoją wiedzą na temat tradingu w artykułach, podcastach oraz nagraniach wideo. Oryginalny tekst znajdziesz na Tradeciety.com.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here