Kurs dolara zyskuje w ostatnim czasie, zwłaszcza wobec franka i jena japońskiego. Analitycy jednak w dłuższej perspektywie zakładają osłabienie USD. Większość z ankietowanych przez Reutera uważa, że na rynkach w tym miesiącu nadal będzie gościł handel reflacyjny.
- Ruchy na rynkach mają być dyktowane przez handel reflacyjny
- Strategowie stawiają na osłabienie dolara w dłuższej perspektywie
- Indeks DXY testuje ważny obszar opor
Handel reflacyjny i osłabienie dolara
Benchmark rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzrósł do najwyższych poziomów od czasu pandemii, która rozpoczęła się w zeszłym tygodniu. Powodem tego stanu rzeczy jest poprawa oczekiwań odnośnie wzrostu gospodarkę oraz obawy o inflację, czyli tzw. handel reflacyjny.
Te artykuły również Cię zainteresują
Ten dramatyczny wzrost rentowności obligacji, który strącił światowe akcje z rekordowych poziomów, rzucił wyzwanie przytłaczającym zakładom stawiającym na spadek dolara.
Strategowie walutowi nie zmieniają jednak zdania. Jak wynika z najnowszego sondażu Reutera przeprowadzonego wśród 70 strategów rynku Forex, nadal utrzymuje się konsensus odnośnie ogólnego osłabienia dolara w tym roku.
Większość ankietowanych uważa ponadto, że ruchy na rynkach walutowych przez conajmniej miesiąc będą dyktowane handlem reflacyjnym. Ponad połowa z nich jest zdania, że handel ten może utrzymywać się nawet przez 3 miesiące.
– Toczy się walka pomiędzy wyceną handlu reflacyjnego, a a bankami centralnymi, które chcą jedynie złagodzić tempo optymizmu – powiedziała Jane Foley, szefowa strategii walutowej w Rabobank.
– Mamy za sobą okres zmagań między rynkami obligacji a innymi bankami centralnymi, które starają się nie dopuścić do zbyt dużego optymizmu – w tym okresie możemy zauważyć, że dolar jest nieco bardziej odporny, niż przewidywał konsensus – dodała Foley.
Kurs dolara respektuje opór
Notowania dolara amerykańskiego w koszyku walut indeksu DXY przetestowały we wtorek konfluencję oporu. Mowa tu o obszar horyzontalnym przy 91,00 oraz 100-dniowej średniej.
Chociaż test okazał się pozytywny, kolejnego dnia na rynek wrócili kupujący. Dziś natomiast cena znowu rośnie, co daje szansę na kolejny test. Wybicie w górę zakwestionowałoby trend spadkowy. Jednakże, dopóki na koniec dnia cena utrzymuje się pod oporem, istnieje spora szansa na ruch spadkowy w kierunku poziomu 90,00.
Autor poleca również:
- Bitcoin to precedens w historii finansów. 10-letni CAGR dla BTC wynosi 200%
- Tygodniowy przegląd setupów od Niala Fullera, 1-5 marca 2021
- Posiadaj bitcoina (BTC) lub baw się dobrze pozostając biednym – mówi Max Keiser