Naga MarketsOkres bożonarodzeniowy jest zazwyczaj czasem podsumowań oraz prognoz przed rozpoczęciem kolejnego roku. W związku z tym Redakcja Comparic.pl postanowiła przygotować zestaw własnych projekcji dla głównych klas aktywów. W minionym tygodniu przedstawiliśmy już nasze prognozy dot. rynku walutowego. W ciągu najbliższy dni przedstawimy także zestawienia, w których znaleźć będzie można spojrzenie na to jak kształtowały będą się indeksy, surowce oraz spółki giełdowe. W poniższym artykule przyglądamy się natomiast rynkowi kryptowalut.


Choć mijający rok 2019 nie był tak interesujący jak 2017 czy 2018, to jednak kryptowaluty wciąż nie schodziły z czołówek branżowych mediów. Wielokrotnie wskazywano bowiem projekcje zwiastujące upadek, bądź wręcz przeciwnie – powrót hossy na BTC. Biorąc jednak rok 2019 jako ogół, przyznać trzeba, że najstarsza z walut wirtualnych nie radziła sobie wcale najgorzej.

Okazuje się bowiem, że mimo trwających od drugiej połowy czerwca br. spadków, wskutek których cena BTC osunęła się o 7455 USD, co stanowiło niemal 54%, to licząc od początku roku, jego cena wzrosła finalnie o ponad 85%.

Biorąc pod uwagę założenie, że dynamiczne ruchy na wykresie zwykle są impulsami trendowymi a spokojnie korektami w tychże trendach, dojść można także do wniosku, że trwające od pół roku spadki są jedynie formą odreagowania po wcześniejszych, trwających od połowy grudnia 2018 r. wzrostach. Nie oznacza to jednak, że cena BTC nagle z dnia na dzień wróci do wzrostów. Z czysto technicznego punktu widzenia mogłaby ona osunąć się bowiem nawet w okolice 6100-5800 USD. To właśnie tam znajduje się bowiem najbliższe, istotne wsparcie.

Cena BTC w środę, 18 grudnia 2019 r.
Cena BTC w środę, 18 grudnia 2019 r.

Sternik może być tylko jeden – Bitcoin!

Kolejnym czynnikiem, który zdaje się być niezwykle istotny w przypadku rynku kryptowalut jest jego niezwykle silna korelacja z kursem Bitcoina (BTC). Warto zwrócić uwagę, że mimo, iż na rynku istnieją tysiące różnych projektów, z których niemal każdy dotyczy czegoś innego i stara się rozwiązać inny problem, to ich wycena w dużej mierze zależna jest od wyceny cyfrowego złota. W praktyce okazuje się zatem, że inwestorzy nie zwracają chyba aż tak dużej uwagi na projekty w które inwestują i uważają, że jeżeli BTC będzie rósł, to i pozostałe aktywa cyfrowe również będą zyskiwały na wartości.

Źródło: Coin Dance

Bitcoin nadal nie ma sobie równych

Warto także zwrócić uwagę, że mimo, iż to wzrosty bądź spadki Bitcoina w głównej mierze determinują trendy i tendencje na rynku, to w trakcie spadków altcoiny tracą zdecydowanie więcej. Fakt ten idealnie obrazuje poziom dominacji BTC wobec pozostałych aktywów cyfrowych. Spoglądając na poniższy wykres dostrzec można bowiem, że na przestrzeni minionego roku wzrósł on bowiem z 51,97% 1 stycznia br. do 67,86% obecnie.

Źródło: Coinmarketcap

Halving przyczyni się do nowego ATH BTC?

Prognozując najbliższą przyszłość BTC a co za tym idzie i całego rynku walut wirtualnych nie sposób nie wspomnieć o zbliżającym się wielkimi krokami halvingu, wskutek którego nagroda za wydobycie bloku zmniejszy się o połowę z 12,5 do 6,25 monet. Oznacza to, że jeżeli tylko cena najstarszej z walut wirtualnych nie wzrośnie, jej wydobycie może spaść poniżej progu rentowności, co bez wątpienia byłoby problemem dla wielu firm specjalizujących się w miningu.

Biorąc powyższe pod uwagę uwagę, wiele osób wskazuje zbliżający się halving jako jeden z głównych powodów determinujących zbliżające się wielkimi krokami wzrosty. Póki co aprecjacji BTC ani widu, ani słychu jednak. Sprawdźmy jednak jak zachowywała się cena najstarszej z walut wirtualnych przed i po poprzednich halvingach:

  • Cena bitcoina rok przed pierwszym halvingiem: 2,55 USD
  • Cena bitcoina w dniu pierwszego halvingu (28 listopada 2012 r.): 12,31 USD
  • Cena bitcoina rok po pierwszym halvingu: 1,037 USD
  • Cena bitcoina rok przed drugim halvingiem: 268 USD
  • Cena bitcoina w dniu drugiego hanvlingu (9 lipca 2016 r): 650,63 USD
  • Cena bitcoina rok po drugim halvingu: 2,525 USD
  • Cena bitcoina rok przed trzecim halvingiem: 7,100 USD
  • Cena bitcoina w dniu trzeciego halvingu – tego dowiemy się około 21 maja 2020 r.
  • Cena bitcoina rok po trzecim halvingu: – tego dowiemy się w okolicach 21 maja 2021 roku.

Jak można zauważyć zmniejszenie podaży bitcoina powoduje, że jego cena na przestrzeni kolejnego roku gwałtownie wzrastała. Czy i tym razem będzie podobnie? Jeżeli tak, pod koniec 2020 r. spodziewać moglibyśmy się nawet nowego ATH. Warto w tym miejscy zwrócić uwagę, że to, iż coś wydarzyło się w przeszłości nie gwarantuje, że i w przyszłości się powtórzy.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułŚrodowy przegląd rynków – Funt największym przegranym sesji
Następny artykułKurs dolara powyżej 3,84 zł! Kurs franka zyskuje 0,64%. Ile kosztuje euro i funt w środę, 18.12.2019 r.
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here