Kluczowe wydarzenie dla ekosystemu Bitcoina, które odbywa się co cztery lata, czyli halving, zbliża się wielkimi krokami. Do kolejnej redukcji puli nagród dla górników BTC o 50% zostało już niecałe pół roku. O tym, że zegar tyka przypomina wielu analityków, a teraz dołączył do nich dyrektor generalny giełdy Binance, czyli Changpeng Zhao. 

Halving za mniej niż 150 dni

Rynek cyfrowych aktywów zaczyna powoli wydostawać się z chłodnych objęć srogiej kryptozimy, która mocno dała wszystkim popalić. Kurs Bitcoin od początku tego roku zdołał odzyskać na swoim wykresie około 120% wartości, jednakże inwestorzy tego aktywa oczekują, że prawdziwy rajd cenowy dopiero nadejdzie.

Wiele tego typu nadziei wiąże się z oczekiwaniami na zatwierdzenie spotowych ETF-ów na cenę BTC przez SEC, jednakże spora część branży kryptowalut śledzi analizy i prognozy dotyczące zbliżającego się halvingu.

Ten natomiast jest datowany planowo na okolice drugiej połowy kwietnia 2024 roku. To wydarzenie sprawi, że zapłata dla górników za znalezienie każdego kolejnego bloku Bitcoina będzie wynosiła przez najbliższe 4 lata nie 6,25 Bitcoina (jak to ma miejsce obecnie), a 3,125. 

Dalsza część artykułu pod filmem
Wczoraj dyrektor generalny największej giełdy kryptowalut na świecie, czyli Binance – Changpeng Zhao – opublikował na X informację dotyczącą trwającego odliczania do kolejnego halvingu.

Advertisement
 

Przedsiębiorca tym samym chciał zwrócić uwagę swoich obserwatorów na to, że następny halving BTC już za mniej niż 150 dni

Wcześniejsze halvingi były poprzedzone byczymi nastrojami wśród inwestorów oraz wzrostami kursu Bitcoina, a następnie jego korektą. Ostatnim razem, w maju 2020 roku, czyli niecałe dwa miesiące przed trzecim halvingem BTC cena tej kryptowaluty spadła poniżej 10 tys. dolarów. 

Dopiero około pół roku po zmniejszeniu poziomu nagród dla minerów, kurs tego aktywa ponownie zaczynał piąć się do góry. Przypomnijmy, że ostatnie ATH Bitcoina, czyli w tym kontekście rekord cenowy, przypada na listopad 2021 rok. Wtedy to jego cena znalazła się na maksymalnym poziomie ok. 69 tys. dolarów.  

W kwestii różnych faz, jakie występują w trakcie byczego cyklu BTC związanego z Halvingiem, popularny analityk – Rekt Capital – zwrócił niedawno uwagę na okresy 60 dni. 

Jak wskazał, około 60 dni przed kolejnym Halvingiem przeważnie rynek odnotowuje wzrosty kursu BTC, jednakże jest to związane z tym, że inwestorzy „kupują plotki” zamiast „sprzedawać wiadomości”. 

 

Autor poleca również:Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>


Conotoxia

Redaktor sekcji kryptowalutowej Comparic.pl. Swoją przygodę z rynkiem cyfrowych aktywów i technologii blockchain zaczynał jako redaktor w Bitcoin.pl, największym polskim portalu o kryptowalutach. Absolwent Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej w Warszawie.