Naga MarketsHaker infekujący sprzętHakerzy zarobili jak dotąd w 2019 r. aż 4,3 mld USD na atakach na giełdy kryptowalut czy okradając inwestorów i użytkowników cyfrowych aktywów.

Firma CipherTrace, która zajmuje się kwestiami bezpieczeństwa na rynku blockchaina, opublikowała swój raport dot. kradzieży związanych z kryptowalutami. Dokument udostępnił Cointelegraph 12 sierpnia.

Hakerzy górą

Według CipherTrace, bezpośrednie kradzieże, oszustwa i inne rodzaje sprzeniewierzenia funduszy posiadaczy cyfrowych walut i platform handlowych spowodowały łączne straty na około 4,3 mld USD w całym 2019 r.

W pierwszym kwartale 2019 r. hakerzy podobno ukradli ponad 124 mln USD z giełd kryptowalut. W skali całego roku (a konkretnie jego części, bo nadal trwa) mówimy jednak o stratach rzędu 480 mln USD.

Największym pojedynczym incydentem utraty środków, który podaje CipherTrace, jest program PlusToken, w ramach którego rzekomo oszukano użytkowników i inwestorów na łączną kwotę 2,9 miliarda dolarów.

Waluty przestępców

Jeśli chodzi o najpopularniejszą cyfrową walutę służącą do nielegalnej działalności, pozostaje nią bitcoin (BTC). Przestępcy korzystają z BTC przy kupowaniu i sprzedawaniu  narkotyków oraz broni.

Jednak dark net intensywnie otwiera się też na inne kryptowaluty, w tym Ether (ETH), Litecoin (LTC), Monero (XMR), Bitcoin Cash (BCH) i Dogecoin (DOGE). Raport stwierdza:

„Wyniki pokazują, że tzw. coiny prywatności są rzadko używane na rynkach dark netu i na stronach dostawców [nielegalnych produktów], np. tylko 4% przypadków dotyczy Monero (XMR). Zamiast tego bitcoin pozostaje najpopularniejszym coinem, jest używany w 76% przypadków handlu na dark necie, zaś ETH jest wykorzystane tylko w 7% przypadków.”

Kryptowirusy

Jeśli chodzi o złośliwe oprogramowanie i programy ransomware, przestępcy podobno używali w tej kwestii BTC w 98% zgłoszonych przypadków, podczas gdy ETH był używany tylko w 1%.

Dokument firmy nie wnosi aż tak wiele do sprawy, jak mogłoby się wydawać. W ostatnim czasie opublikowano podobne dane. Raport Organizacji Narodów Zjednoczonych stwierdza przykładowo, że ​​Korea Północna zarobiła około 2 miliardy dolarów, hakując banki i giełdy kryptowalut w 2019 r. Ponoć koreańscy hakerzy stali za największymi atakami na platformy do handlu kryptowalutami.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here