Naga MarketsHakerzy zażądali aż 10 milionów dolarów w BTC, aby przywrócić dostęp do komputerów firmy turystycznej CWT i skradzione dane. Ostatecznie skończyło się na 4,5 mln dolarów okupu.

  • Hakerzy zaatakowali systemy CWT.
  • W zamian za odblokowanie systemów chcieli wielkiego okupu w BTC.

Hakerzy w natarciu

Według raportu agencji Reuters z 31 lipca, przedstawiciele CWT (dawniej Carlson Wagonlit Travel) zapłacili hakerom aż 414 bitcoinów (BTC) 27 lipca, czyli około 4,5 miliona dolarów w tamtym czasie. Dane sieci blockchain pokazują, że przestępcy przelali środki na inny adres w ciągu jedynie godziny.

Atakujący powiedzieli, że wykorzystali program ransomware Ragnar Locker do zablokowania dostępu do plików na 30 000 komputerach firmy i kradzieży poufnych danych. Początkowo zażądali 10 milionów dolarów w BTC, ale ostatecznie przyjęli mniej niż połowę po tym, jak przedstawiciel CWT stwierdził, że firma poniosła straty finansowe podczas pandemii.

Grupa hakerów początkowo, w czasie negocjacji z firmą, stwierdziła nawet, że ​​taki okup byłby prawdopodobnie „znacznie tańszy” niż pozew. Na czacie z CWT zaoferowała nawet „bonus”: serię zaleceń, które mogą ulepszyć systemy bezpieczeństwa przedsiębiorstwa.

Niektóre rady grupy cyberprzestępców obejmowały aktualizację haseł co miesiąc, posiadanie co najmniej trzech administratorów systemu pracujących przez cały czas oraz sprawdzanie uprawnień użytkowników.

Po dokonaniu płatności przez CWT hakerzy zakończyli czat stwierdzeniem, że „praca z profesjonalistami to przyjemność”.

Łatwiej jest po prostu zapłacić?

Wiele firm i organizacji, na które doświadczyły ataków hakerów, ostatecznie zapłaciło miliony dolarów, zamiast ryzykować ujawnienie poufnych informacji dot. ich działań czy klientów.

Uniwersytet Kalifornijski w San Francisco podobno zapłacił hakerom stojącym za atakiem ransomware 1 czerwca 1,14 miliona dolarów okupu.

Jednak nie wszyscy są skłonni ulegać żądaniom przestępców. Pewien anonimowy klub angielskiej Football League odmówił zapłacenia okupu w wysokości 3,6 miliona dolarów żądanego przez hakerów, którzy atakowali ich korporacyjne systemy bezpieczeństwa w lipcu.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here