Naga MarketsHaker infekujący sprzętAtak na portfel Electrum do tej pory pozwolił hakerom ukraść ponad 200 bitcoinów o wartości około 750 000 USD. Atak rozpoczął się 21 grudnia 2018 roku.


Electrum to popularny portfel na bitcoiny, który nie wymaga od użytkownika pobierania całego blockchaina. Zamiast tego serwery zdalnie udostępniają użytkownikom blockchain.

Atak

Kilka dni temu do sieci Electrum hakerzy dodali zainfekowane serwery. Kiedy użytkownicy próbowali przesłać bitcoiny, otrzymywali wiadomości nakazujące im pobranie i zainstalowanie aktualizacji portfela. Podane linki prowadziły niczego nie podejrzewających użytkowników do strony GitHub hakera.

Aktualizacja była w istocie złośliwym oprogramowaniem podszywającym się pod nową wersję portfela Electrum. Zainstalowane oprogramowanie poprosiło użytkowników o wprowadzenie kodów uwierzytelniania dwuskładnikowego. Pozwoliło to atakującym na użycie kodów uwierzytelniających i kradzież bitcoinów poprzez przeniesienie funduszy na ich własny adres.

… i obrona

Deweloper Electrum zamieścił już ostrzeżenie przed atakiem i poinformował swoich użytkowników, aby pobierali tylko oprogramowanie z electrum.org, a nie Github. Ponoć zagrożenie zostało już zażegnane. Oszustom udało się jednak ukraść ponad 200 bitcoinów.

Hakerzy w akcji

Niedawny raport firmy McAfee ujawnił, że liczba incydentów związanych z kopaniem kryptowalut przez hakerów wzrosła w samym 2018 roku o 4 000%.

Także liczba routerów MikroTik, które w wyniku zhakowania w tle kopią kryptowaluty, podwoiła się przez cały obecny rok. Obecnie jest ich już 415 000 – zgodnie z raportem VriesHd.

W maju rodzaj złośliwego oprogramowania kryptograficznego wykorzystał aż pół miliona komputerów do wykopania 133 tokenów Monero (XMR) o ówczesnej wartości około 25 tysięcy dolarów w przeciągu trzech dni. Wynika to z najnowszych badań firmy 360 Total Security, zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym.

W lipcu Bleeping Computer, strona zajmująca się bezpieczeństwem w sieci, ostrzega użytkowników kryptowalut, przed kolejnym zagrożeniem. Nowy wirus podmienia adresy w schowku komputera i tym samym powoduje, że nieuważny użytkownik wpłaca waluty cyfrowe na portfele przestępców.

To nie koniec niebezpieczeństw, które czyhają na krypto-inwestorów. W ostatnim czasie głośno było także o wirusie, który… kopał w tle kryptowaluty. Trojan infekował oprogramowanie sprzętu i wykorzystywał go do wydobywania monet. Efektem ubocznym było dodatkowe obciążenie urządzenia, a tym samym spowolnienie jego działania. W ekstremalnym przypadkach dochodziło także do uszkodzenia baterii.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

 tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here