Naga Markets

bitcoin goldPopularny analityk danych on-chain znany na Twitterze, jako “ZachXBT” zauważył duży transfer monet ETH. W wątku na Twitterze podkreślił, że północnokoreańska grupa hakerów zwana Lazarus miała “pracowity” weekend. Przeniosła ona około 64 mln dol. w Etherze skradzionym z Harmony Bridge przez platformę Railgun pozwalającą na “zaciemnianie” transakcji do trzech różnych giełd kryptowalut. 

Hakerzy z Lazarus przenieśli skradzione ETH

Popularny analityk danych on-chain znany na Twitterze pod nickiem “ZachXBT” zaobserwował ogromny transfer środków w drugiej co do wielkości kryptowalucie. Uznał on, że “północnokoreańska grupa hakerów Lazarus miała bardzo pracowity weekend, przenosząc 63,5 mln dol. (około 41 tys. monet ETH)”. 

Wspomniane środki pochodzą z ataku hakerskiego na Harmony Bridge. Cyberprzestępcy wykorzystali Tornado Cash, a następnie platformę Railgun, aby niejako zatrzeć ślady. Fundusze te trafiły na trzy różne giełdy. Analityk ten prześledził ponad 350 powiązanych adresów kryptograficznych. 

W kolejnym tweecie “ZachXBT” zaznaczył, że Binance i Huobi zamroziły część środków. Changpeng Zhao zabrał głos w tej sprawie, oznajmiając, iż wcześniej hakerzy próbowali prać brudne pieniądze za pośrednictwem jego giełdy, jednak ruch ten został szybko wykryty, a konta zamrożone. Po wykryciu kolejnej “operacji” mającej powiązania z atakiem na Harmony One platforma ta pomogła zespołowi Huobi w zablokowaniu tych środków. 

Harmony Bridge został zhakowany w czerwcu ubiegłego r. na około 100 mln dol. w krypto aktywach. Firma Elliptic opublikowała wówczas szczegółowy raport dot. tego ataku. W 2022 r. północnokoreańska grupa hakerów skupiła swoją uwagę na sektorze zdecentralizowanych finansów (DeFi). Podejrzewa się, że stoi ona za atakiem na Ronin Bridge o wartości 600 mln dol. w kryptowalutach. 

Oprócz DeFi jej celem były także giełdy. Przykładowo w październiku ubiegłego r. zaatakowała ona platformę wirtualnych walut z Japonii, wykorzystując atak phishingowy. 

Capital.com

Ożywienie na rynku kryptowalut

Ceny czołowych wirtualnych walut wzrosły w ostatnich dniach. Przykładowo Bitcoin (BTC) zwiększył swoją wartość o ponad 20% w ciągu tygodnia. Ether (ETH) w tym samym czasie urósł zaś o około 17%. 

Mimo widocznego odbicia od tegorocznych dołków, kursy czołowych kryptowalut wciąż pozostają oddalone o blisko 70% od swoich szczytów. Obecnie za jednego BTC trzeba zapłacić tylko 20,8 tys. dol. ETH z kolei handluje w pobliżu 1,5 tys. dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Poprzedni artykułRajd ceny Bitcoina spowodował olbrzymi “short squeeze”
Następny artykułBitcoin osiągnie nawet 100 000 USD w ciągu 2-3 lat. Eksperci od kryptowalut oczekują hossy
Pasjonatka nowych technologii i ich zastosowań. Nieustannie obserwuje rynek, by dostarczać swoim odbiorcom codzienną dawkę najnowszych informacji ze świata blockchaina oraz kryptowalut, zahaczając o rynek surowców. Jej zainteresowania koncentrują się zarówno na inwestycjach, jak i aspektach społecznych związanych z wirtualnymi aktywami. Z fascynacją przygląda się potencjalnej roli, jaką mogą odegrać tokeny w marketingu oraz budowie marki osobistej. W centrum jej uwagi znajduje się także kolekcjonerstwo przenoszone na płaszczyznę cyfrową. Nowinki o tokenach NFT to dla niej chleb powszedni. Zdobytą wiedzą oraz praktycznym doświadczeniem dzieli się z czytelnikami w prosty i przystępny sposób. W wolnych chwilach interesuje się także komunikacją niewerbalną oraz jej wpływem na kreowanie wizerunku.