Naga MarketsBleeping Computer, założony w 2004 roku serwis poświęcony tematyce bezpieczeństwa oraz kwestii technicznych związanych z obsługą komputera poinformował, iż na popularnym serwisie video, YouTube trwa właśnie kampania promująca “generator BTC”, która w rzeczywistości jest oszustwem prowadzącym do zhackowania komputerów osób, które się na to nabiorą.


Uważaj co oglądasz i co pobierasz z YT

W celu uwiarygodnienia, kampania informuje o ryzyku związanym z oszustwami i złośliwym oprogramowaniem promując przy tym jednocześnie “generator BTC“, który obiecuje wygenerować darmowe bitcoiny dla swoich użytkowników. W rzeczywistości to nic innego jak jedno, wielkie oszustwo, które prowadzi do pobrania i zainstalowania trojana.

Kampania ta została odkryta przez badacza bezpieczeństwa posługującego się na twitterze nickiem “Frost”. Przyznał on Bleeping Computer, że śledzi ją od 15 dni. Za każdym razem, gdy Frost zgłasza użytkownika i jego filmy wideo, YouTube blokuje je, lecz źli twórcy tworzą nowe konta i kontynuują kampanię.

Zobacz także: Wykryto nowy wirus, który zarabia 25-krotnie więcej niż inne popularne malware

Za pomocą kampanii marketingowej w serwisie YouTube oszuści promują darmowe narzędzie zwane jako “generator bitcoin”. W opisie materiałów video znajdują się linki do pobrania tego narzędzia. W praktyce jest to jednak wirus (trojan), który kradnie informacje znajdujące się w schowku zainfekowanego urządzenia. Podejmuje on także próbę kradzieży historii przeglądarki, plików cookie oraz zapisanych haseł. Posiada on także kod do kradzieży plików .txt, .maFile i .wallet z komputera.

Biorąc pod uwagę, że trojan wyłapuje wszystko co znajduje się w schowku, szczególnie narażone na ataki mogą być osoby dokonujące płatności kryptowalutowych. Adresy publiczne i klucze prywatne są tak długie, że zdecydowana większość użytkowników nie przepisuje ich ręcznie. Zazwyczaj są one kopiowane i przeklejane dalej. Takie działanie pozwala atakującym na kradzież kryptowaluty m.in. poprzez podmianę adresu odbiorcy na własny.

Bleeping Computer ostrzega, że jeśli zostałeś zainfekowany tym trojanem, powinieneś natychmiast zmienić wszystkie hasła do swoich kont finansowych i stron internetowych, które odwiedzasz. Jak zawsze, powinieneś użyć menedżera haseł, aby tworzyć unikalne i silne hasła dla każdego odwiedzanego konta.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Poprzedni artykułLive Trading: Maksymilian Bączkowski kontra DAX i Forex
Następny artykułWIG20 wybija ważny opór. Donald Trump chce eskalacji wojny handlowej?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here