Naga Marketsbitcoin goldPewna grupa hakerska przekazuje skradzione BTC na cele charytatywne. Ponoć przestępcy wyłudzili już miliony dolarów od rożnych firm. Jak sami twierdzą, chcą „uczynić świat lepszym miejscem”.

  • Amerykańskie media piszą o hakerach, którzy przekazują datki na cele charytatywne. 
  • Jeden obdarowany podmiot chce oddać tak uzyskane BTC.

Robin Hood na rynku bitcoina

W poście, jaki pojawił się w darkwebie, pewien gang hakerów o nazwie Darkside pochwalił się, że przekazał już 10 000 USD w bitcoinach na rzecz dwóch organizacji charytatywnych.

“Wspaniały” gest nie spotkał się jednak ze zrozumieniem. Jedna z organizacji, Children International, twierdzi, że nie zatrzyma tych pieniędzy.

Hakerzy utrzymują, że atakują tylko duże, dochodowe firmy. W wyniku hacków przejmują systemy takich podmiotów, a potem chcą okupu w BTC. Jak twierdzą przestępcy, “to sprawiedliwe, że część pieniędzy, które zapłaciły firmy, trafi na cele charytatywne.”

Nieważne, jaka jest nasza praca, cieszymy się, że pomogliśmy zmienić czyjeś życie. Dzisiaj wysłaliśmy pierwsze darowizny”

– chwalą się w dalszej części postu.

Jak na razie wiadomo, że cyberprzestępcy przesłali darowiznę (dokładnie 0,88 bitcoina) na portfele dwóch organizacji charytatywnych, The Water Project i Children International.

Children International pomaga ubogim dzieciom i rodzinom w Indiach, na Filipinach, w Kolumbii, Ekwadorze, Zambii, Dominikanie, Gwatemali, Hondurasie, Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

Z kolei Projekt Water działa na rzecz poprawy dostępu do czystej wody w Afryce Subsaharyjskiej.

Robin Hood na rynku BTC

Brett Callow, analityk ds. zagrożeń w firmie Emsisoft zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, powiedział, że jego zdaniem “nie jest jasne, co przestępcy chcą osiągnąć, przekazując te darowizny.”

– Może ma to pomóc złagodzić ich winy? A może z czystych egoistycznych powodów chcą być postrzegani jako Robin Hood? – zastanawiał się na łamach BBC. – Niezależnie od ich motywacji jest to z pewnością bardzo nietypowy krok i, o ile wiem, jest to pierwszy przypadek, gdy grupa zajmująca się oprogramowaniem ransomware przekazała część swoich zysków na cele charytatywne – dodał.

Grupa hakerów Darkside jest stosunkowo nowa. Istnieją jednak ponoć dowody na to, że przestępcy ci są powiązani z innymi grupami cyberprzestępców odpowiedzialnymi za głośne ataki na firmy, w tym na Travelex, która to spółka została został sparaliżowana przez oprogramowanie ransomware w styczniu.

By wpłacić  BTC na rzecz fundacji, cyberprzestępcy skorzystali z amerykańskiej usługi The Giving Block, z której korzysta 67 różnych organizacji non-profit z całego świata, w tym Save The Children, Rainforest Foundation i She’s The First.

Autor poleca też:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here