Naga MarketsHaitong Bank w raporcie z 3 września (godz. 08:30) podnosi rekomendację dla Netii do KUPUJ z Neutralnie oraz cenę docelową akcji do 5,65 PLN (z 5,5 PLN). Powodem aktualizacji jest gwałtowny spadek kursu spółki – o 17 proc. od początku roku wobec spadku indeksu WIG o 5 proc. Jednocześnie analitycy pozostawiają bez zmian prognozę EBITDA na lata 2018/2019, natomiast podnoszą ją o 5 proc. na rok 2020 w związku z pozytywnym wpływem synergii dla przychodów i wydatków operacyjnych.

“Nie byłoby dla nich zaskoczeniem, gdyby Cyfrowy Polsat, po przejęciu od Karswell Ltd. planowanego 17,5-proc. pakietu w Netii i osiągnięciu 65-proc. udziałów w niej, ogłosił wezwanie na całość po cenie 5,77 PLN za akcję (30-proc. potencjał wzrostowy).  Netia jest atrakcyjną propozycją o małym ryzyku na niepewnym obecnie rynku giełdowym. Ponieważ Polsat zaczął już testować wyłączenie pasma 800 Mhz i przekierowywanie transferu danych na inne częstotliwości, raczej nie będzie chciał odnawiać tego spektrum kosztem 1,7 mld PLN. Przez to wezwanie do sprzedaży akcji i wycofanie spółki z giełdy w ciągu najbliższych 12 miesięcy wydaje się bardziej prawdopodobne” – komentuje Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Bank.

Przejmując Netię, Cyfrowy Polsat wyliczył synergię na poziomie 800 mln PLN w latach 2019-2023, przy czym 250 mln PLN ma pochodzić z wydatków kapitałowych, a 550 mln z EBITDA na bazie przychodów (sprzedaż krzyżowa) oraz synergii wydatków operacyjnych.

Pamiętając, że pełna konsolidacja i przejęcie kontroli nad Netią rozpoczęło się 22 maja 2018 r., analitycy nie przewidują jakichkolwiek synergii w tym roku. Oczekują natomiast, że Polsat przedstawi aktualizację prognoz po ogłoszeniu wyników za czwarty kwartał br. Biorąc pod uwagę ścisłą kontrolę kosztów prowadzonej przez spółkę, analitycy Haitong Bank spodziewają się raczej albo utrzymania albo podwyższenia skali synergii. W lipcu 2018 r. Netia zrezygnowała z finansowania przez Europejski Bank Inwestycyjny w kwocie 50 mln EUR i dołączyła do wspólnego systemu finansowania Cyfrowego Polsatu. Jednak analitycy nie oczekują tutaj żadnych widocznych oszczędności, ponieważ Netia, ze wskaźnikiem ND/EBITDA na poziomie 0,6 w drugim kwartale 2018 r. już wynegocjowała dobre warunki finansowe.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here