Naga Markets webinar


Analitycy pozytywnie oceniają strategię rozwojową AmRest’u opartą na wzroście organicznym, fuzjach i przejęciach (M&A) oraz rosnącej popularności e-commerce. Zakładają, że firma osiągnie cele wyjściowe i powiększy bazę restauracji tak, że w latach 2018 i 2019 będzie prowadzić odpowiednio około 2 tys. i 2,4 tys. placówek. Analitycy Haitong Bank uważają, że tak szybkie tempo wzrostu nie pozostanie bez wpływu na rentowność i prognozują wskaźnik EBITDA w latach 2018 i 2019 w wysokości odpowiednio 11,7 i 12,2 proc. – znacznie niższy niż zakładany docelowo przez spółkę poziom 15 proc. Przewidują, że negatywny wpływ na EBITDA będzie wynikał z kosztów optymalizacji przejętych restauracji, ekspansji w segmencie cyfrowym i rosnących kosztów pracy.

Zarząd AmRest’u jest pozytywnie nastawiony do otwarcia w tym roku ponad 300 restauracji (wobec 181 otwartymi w 2017 r.). Ten ambitny plan jest po części wynikiem wcześniej zawartych – na zasadzie wyłączności – umów o rozwoju poszczególnych marek oraz ekspansji na rynkach Europejskich, gdzie żadna z marek AmRest’u nie jest jeszcze obecna lub zwiększenia gęstości już istniejących tam sieci restauracji. W związku z tym, analitycy Haitong Bank zakładają, że AmRest będzie w stanie osiągnąć swój cel, zwiększając z roku na rok liczbę otwieranych placówek. Ponadto spółka będzie się koncentrowała na rozwoju restauracji pod własnymi markami, które są bardziej opłacalne z uwagi na brak 6-procentowej opłaty franczyzowej.

Po rekordowym pod względem transakcji M&A roku 2017, AmRest od początku 2018 r. zawarł kolejne dwie umowy, dzięki czemu liczba prowadzonych restauracji wzrosła o 15 we Francji i o 16 w Rosji. Według spółki, w Europie jest co najmniej 160 restauracji do przejęcia, z możliwością pojawienia się w kolejnych 1200 miejscowościach. W ramach swej strategii AmRest wyraził gotowość do wejścia w segment burgerów oraz sushi. Ponieważ zdaniem analityków, spółce lepiej wychodzi prowadzenie restauracji niż zarządzanie marką, wejście w któryś z tych segmentów dokona się prawdopodobnie w drodze przejęcia.Coinquista

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here