Naga Marketslogo kghmHaitong Bank w raporcie z 13 grudnia (godz. 8:00) zmienia zalecenie inwestycyjne dla akcji KGHM do NEUTRALNIE (ze SPRZEDAJ) podwyższając cenę docelową do 82,04 PLN (z 79,30 PLN). Głównym powodem zmiany nastawienia do akcji jest oczekiwany wzrost produkcji metalurgicznej w 2019 r., wzrost cen miedzi oraz potencjalne ograniczenie podatku miedziowego, co w ocenie analityków Haitong Bank pozwoli zrekompensować wzrosty cen energii elektrycznej i gazu oraz wyższe koszty pracy. 


Szacowany wzrost produkcji metalurgicznej wynika przede wszystkim z efektu niskiej bazy 2018 r., kiedy w wyniku przeprowadzonej w drugim kwartale modernizacji HMGII produkcja miedzi spadła o ok. 37 tys. ton. Ponadto włączenie instalacji prażenia koncentratu planowane w 4Q18 powinno poprawić wskaźnik wykorzystania mocy w HMGI (79,6 proc. planowanych mocy produkcyjnych), co będzie prowadziło do zmniejszenia zapasów koncentratu zgromadzonego w okresie ostatnich dwóch lat. Według analityków Haitong Bank wyższy przerób własnych koncentratów r/r powinien mieć przełożenie na produkcję srebra metalicznego, która w ich ocenie wzrośnie w 2019 r. o 200 ton r/r. Wzrost CAPEX w kolejnych latach może ciążyć na przepływach, jednak z uwagi na przewidywane ograniczenie kapitału pracującego, można oczekiwać raczej silnego FCF w porównaniu do bieżącego roku.

Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę, że obecna sytuacja makroekonomiczna nie do końca przemawia za wzrostami cen metali bazowych biorąc pod uwagę niższe odczyty PMI i trwający spór handlowy z USA. Z drugiej strony dostrzegają jednak presję na globalne stawki TC/RC oraz bardzo niski stan zapasów katod na największych giełdach, co może doprowadzić do wzrostu cen, o ile popyt na metal się utrzyma. Dodatkowym czynnikiem, który mógłby przyczynić się do wzrostów cen miedzi jest raczej niewielka liczba nowych projektów górniczych planowanych na 2019 r. oraz zdarzenia jednorazowe (np. przejście z odkrywki do wydobycia podziemnego w kopalni Grasberg w 2019 r.).tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here