Naga MarketsKurs cyfrowego PolsatuHaitong Bank obniżył wycenę spółki głównie za sprawą obniżenia wycen spółek porównywalnych. Od publikacji ostatniego raportu (31 sierpnia 2020 r.) kurs akcji Cyfrowego Polsatu zachowywał się gorzej o 4 proc. niż WIG, co zdaniem analityków nie jest uzasadnione biorąc pod uwagę solidne fundamenty spółki i zdolność do generowania gotówki.

Haitong Bank obniżył wycenę Cyfrowego Polsatu

Analitycy oczekują solidnych wyników za III kw. 2020 r., ze wzrostem EBITDA o 4,5 proc. r/r (najlepszy wynik spośród giełdowych telekomów). Dobre wyniki są efektem poprawiających się wskaźników KPI (mocny MNP, wzrost dosprzedaży – cross-sell), dobrej dynamiki sprzedaży telefonów, kontroli kosztów i konsolidacji Interia.pl. Według wyliczeń Haitong Banku spółka jest obecnie wyceniana z umiarkowanymi poziomami wskaźników EV/EBITDA 6,8x i P/E na poziomie 12,3x.

Te artykuły również Cię zainteresują

Analitycy oczekują, że w III kw. br. przychody wyniosą 2,98 mld PLN (wzrost o 3 proc. r/r) za sprawą:

1. poprawiającego się KPI (przyłączenia abonamentowe netto +190 tys. z ARPU na poziomie 86,9 PLN, co oznacza wzrost o 2,5 proc. r/r. Przyłączenia pre-paidowe +40 tys. z ARPU na poziomie 22,5 PLN, co oznacza wzrost o 2 proc. r/r);
2. 5 proc. wzrostu sprzedaży telefonów r/r;
3. konsolidacji Interia.pl, która może zwiększyć przychody o ok. 25 mln PLN.
Według analityków EBITDA w III kw. powinna wynieść 1,067 mld PLN (wzrost o 4,5 proc. r/r) za sprawą wspomnianych powyżej czynników i kontroli kosztów kontentu TV. Analitycy oczekują, że rynek reklamy telewizyjnej pozostanie na stałym poziomie w ujęciu rok do roku.

23 września br. Cyfrowy Polsat poinformował, że rozpoczął przegląd opcji strategicznych w sprawie infrastruktury telekomunikacyjnej grupy, a spółka rozważa ich całkowitą lub częściową sprzedaż bądź znalezienie partnera strategicznego. Spółka rozważa różne opcje, w szczególności:

1. sprzedaż 100 proc. Polkomtel Infrastruktura;
2. sprzedaż całości lub wybranych elementów należących do Polkomtel Infrastruktura;
3. zawarcie partnerstwa strategicznego;
4. stworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym wskazanym przez Cyfrowy Polsat.
Grupa planuje rozmowy „z różnymi podmiotami” w tej kwestii i może zezwolić niektórym ich uczestnikom na przeprowadzenie due diligence. Ostatnie transakcje TowerCo zawarte w UE były wyceniane na 15-23x EV/EBITDA, podczas gdy EV/EBITDA Cyfrowego Polsatu na rok 2020 wynosi 6,8x. W raporcie z czerwca 2020 r. Haitong Bank wyceniał wartość Polkomtel Infrastruktura na 4,7 mld PLN, zakładając poziom EV/EBITDA 14x. Zdaniem analityków taka transakcja powinna mieć pozytywny wpływ na mnożniki spółki i sentyment inwestorów.

Play obliczył, że wyłączenie Huawei z umów infrastrukturalnych sieci 5G, wygenerowałoby dodatkowe koszty dla spółki w wysokości ok. 0,9 mld PLN na przestrzeni 7 lat. Według doniesień prasowych, ok. 90 proc. sieci Playa jest oparte na sprzęcie Huawei, gdy udział Huawei w sieci Polkomtela nie przekracza 10 proc.

W poprzednim raporcie Haitong Bank obliczył, że zagrożenie dla Playa z tytułu Huawei wynosi ok. 1,3-1,5 mld PLN, co dziś wydaje się założeniem zbyt konserwatywnym. Analitycy obliczyli również, że zagrożenie dla Polkomtela z tytułu Huawei wynosi ok. 150-300 mln PLN, co biorąc pod uwagę niedawne szacunki Playa również wydaje się założeniem zbyt konserwatywnym i powinno być bliższe przedziałowi 100-200 mln PLN.

W III kw. 2020 r. Polkomtel miał najwyższy wskaźnik przenoszonych numerów (MNP) na rynku, z 24 tys. przyłączeniami netto. Drugie miejsca zajęła Netia (wchodząca w skład grupy Cyfrowego Polsatu) z 15 tys. przyłączeń, Orange Polska z 14 tys., T-Mobile z -13 tys. Najgorzej na tym tle wypada Play z wynikiem -69 tys. Dla Polkomtela był to 7 kwartał z rzędu, gdy spółka osiągnęła najlepszymi statystykami MNP. Zdaniem analityków wynika to z konwergentnej oferty SmartDOM, która wspiera KPI.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here