Naga MarketsNiższa cena docelowa akcji jest wynikiem obniżenia wyceny porównawczej dla konkurencyjnych banków. Jednocześnie analitycy zaktualizowali prognozę o niższy koszt ryzyka po podwyższeniu perspektyw makroekonomicznych. Ożywienie biznesu w świetle wyraźnej poprawy aktywności klientów detalicznych po wiosennym lockdownie daje powody do optymizmu jeżeli chodzi o przychody Banku Handlowego. Analitycy skorygowali prognozę zysku netto na lata 2020/22 odpowiednio o +7/-5/-1 proc., do 288 mln PLN (spadek o 40 proc. r/r), 380 mln PLN (wzrost o 32 proc. r/r) i 427 mln PLN (wzrost o 12 proc. r/r).

Bank Handlowy: Haitong Bank podwyższa rekomendację do KUPUJ

Oczekiwania analityków co do zysków we wspomnianym okresie są wyższe od konsensusu odpowiednio o 4/35/9 proc. W opinii analityków wynika to głównie z wysoce nieprzewidywalnych konsekwencji pandemii koronawirusa, szczególnie jeżeli chodzi o wolumen i koszt ryzyka, a także różnych założeń co do poziomu stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej.

Te artykuły również Cię zainteresują

Po spadku kursu akcji Banku Handlowego w ubiegłym miesiącu o 14,45 proc. (podczas gdy indeks WIG BANKI spadł o 1,56 proc.), spółka wydaje się być niedoszacowana ze skorygowanym wskaźnikiem P/BV na rok 2020 na poziomie 0,5x, zgodnie ze średnią sektorową. Zdaniem analityków premia byłaby uzasadniona biorąc pod uwagę ponadprzeciętną perspektywę dywidendową i niższy profil ryzyka z jedynie symbolicznym zaangażowaniem w kredyty frankowe.

Podstawowym scenariuszem analityków Haitong Banku pozostaje krótkie U-kształtne ożywienie gospodarcze, mniej zawirowań makroekonomicznych wywołanych drugą falą pandemii i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Jako główne zagrożenia dla Banku Handlowego analitycy dostrzegają obecnie: różne scenariusze dotyczące sytuacji makroekonomicznej/stóp procentowych prowadzące do niższych przychodów odsetkowych netto i wyższego kosztu ryzyka, wolniejszy przyrost wolumenów oraz dalszy zakaz wypłaty dywidendy.

Analitycy oczekują, że w III kw. 2020 r. Bank Handlowy wypracował zysk netto w wysokości 99 mln PLN (spadek o 13 proc. r/r, wzrost o 11 proc. kw/kw). Wynikom mogą zaszkodzić niższe przychody odsetkowe (spadek o 22 proc. r/r), natomiast pomóc mogą niższe rezerwy netto (spadek o 63 proc. r/r) i restrykcyjna kontrola kosztów (bez zmian r/r). Choć presja na marże odsetkowe netto (spadek o 81 pb.) powinna być ponadprzeciętna, biorąc pod uwagę dodatkową presję na rentowność obligacji, czynnik ten powinien zostać zrekompensowany przez niższy koszt ryzyka.

Analitycy oczekują, że Bank Handlowy nie stworzy dodatkowych rezerw z tytułu pandemii koronawirusa, ponieważ dotychczasowe należą do najwyższych w sektorze. Jednocześnie według analityków wynik handlowy znajdzie się na poziomie nieco poniżej tego, który uważają za możliwy do osiągnięcia w długim terminie.

W II kw. br. Bank Handlowy mógł się pochwalić wysokim wskaźnikiem TCR=Tier 1 na poziomie 19,9 proc., czyli o 9,22 pb. powyżej wymaganego minimum. WZA pozostawiło w spółce cały zysk netto za 2019 r. (478,8 mln PLN, 3,66 PLN na akcję) gwarantując, że będzie go w stanie wypłacić w formie dywidendy w przyszłości. Analitycy przypominają, że część zysku netto za 2018 r. (163,3 mln PLN, 1,25 PLN na akcję) również pozostała nierozdystrybuowana. Analitycy oczekują wypłatę 100 proc. zysku w formie dywidendy licząc od 2020 r., co daje stopę dywidendy na lata 2021/22 na poziomie odpowiednio 7,3/9,6 proc.

Choć polskie banki czeka w IV kw. 2020 r. wygaśnięcie moratorium na spłatę zobowiązań, Bank Handlowy zaaprobował moratorium płatnicze jedynie dla 5 proc. swojego portfela, w tym dla 11 proc. w sektorze detalicznym i 3 proc. w korporacyjnym, co stanowi poziom niższy niż w przypadku innych giełdowych banków (średnia ok. 10 proc.). Jednocześnie Bank Handlowy podał, że rezerwy z tytułu koronawirusa wyniosły w I poł. 2020 r. 59 pb. (137 mln PLN), znacznie powyżej średniej (23 pb.).

Zarząd Banku Handlowego zintensyfikował wydatki na projekty cyfryzacyjne, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę trendy, które są obecnie na rynku. Choć bank nie ma nadmiernie rozbudowanej sieci placówek, analitycy nie wykluczają dalszej restrukturyzacji zatrudnienia, biorąc pod uwagę negatywny wpływ niższych stóp procentowych na model biznesowy banku. Nie jest to jednak bazowy scenariusz przyjęty w modelu, dlatego analityy prognozują, że koszty operacyjne w 2021 r. spadną o 1 proc.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here