Naga Marketsmillenium bankHaitong Bank w raporcie z 5 sierpnia (godz. 8:00) podwyższa rekomendację do NEUTRALNIE ze Sprzedaj dla Bank Millennium, podwyższając cenę docelową do 2,8 PLN z 2,3 PLN.

Haitong Bank obniża rekomendację do NEUTRALNIE ze Sprzedaj dla Bank Millennium

Haitong Bank uwzględnił w prognozie ostatnią obniżkę stopy referencyjnej przez NBP o 40 pkt. bazowych do 0,1 proc. Jednocześnie analitycy wzięli pod uwagę ostatnie komentarze zarządu, które mówią o pozytywnych trendach w zakresie wzrostu wolumenów, przychodów odsetkowych netto, kosztów ryzyka oraz inicjatyw zmierzających do obniżenia kosztów.

Te artykuły również Cię zainteresują
Podstawowym scenariuszem analityków pozostaje krótkie odbicie gospodarcze w kształcie litery U, mniej dotkliwe dla gospodarki konsekwencje drugiej fali pandemii, która sądząc po liczbie zachorowań już się zaczęła, a także brak dalszych obniżek stóp procentowych. Haitong Bank podwyższa prognozę zysku netto na lata 2020-21 o 127/33 proc. do odpowiednio 174 mln PLN (spadek o 69 proc. r/r) i 523 mln PLN (wzrost o 200 proc. r/r).

Oczekiwania analityków w tym względzie różnią się in plus od konsensusu o odpowiednio 10 i 26 proc. W opinii analityków wynika to głównie z wysoce nieprzewidywalnych skutków pandemii, szczególnie jeżeli chodzi o wolumen i koszty ryzyka, a także różne założenia co do poziomu stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej.

Po spadku kursu akcji (8 proc. w minionym miesiącu, co i tak jest nieznacznie lepszym wynikiem niż indeks WIG Banks, który osłabił się o 8,9 proc.), MIL jest obecnie wyceniany wg wskaźnika P/B na 2020 r. na 0,4, co daje mu dyskonto w porównaniu do konkurentów mających średni wskaźnik 0,6.

Zdaniem analityków Haitong Banku jest to usprawiedliwione, biorąc pod uwagę wysokie zaangażowanie banku w kredyty frankowe i niskie RoE. Jednak wzrost udziału w rynku kredytów detalicznych i szybka reakcja zarządu zmierzająca do obniżki kosztów wydaje się być czynnikiem równoważącym. Haitong Bank podnosi cenę docelową o 22 proc., z 2,3 do 2,8 PLN. Analitycy uwzględnili oczekiwaną stratę z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 2,4 PLN, czyli 47 proc., co oznacza jednoprocentowy potencjał spadkowy.

Przyrost wolumenu w segmencie detalicznym nawet podczas kwarantanny robi wrażenie. Nowe wolumeny w kredytach konsumenckich spadły o zaledwie 17 proc. kw/kw, podczas, gdy wartość kredytów hipotecznych wzrosła o 15 proc., wobec spadku całego rynku odpowiednio o 20/13 proc. wg danych NBP.

Udział rynkowy MIL w kredytach, z wyłączeniem walutowych kredytów hipotecznych, wzrósł w drugim kwartale 2020 r. do 5,1 proc. z 4,93 procent w drugim kwartale 2019. Analitycy uważają, że MIL wciąż ma potencjał wzrostowy z udziałem w rynku depozytów detalicznych na poziomie 7,3 proc. wobec 7,2 proc. rok temu. Analitycy doceniają wzrost udziału w rynku, który może przełożyć się na lepsze wyniki, szczególnie, jeżeli chodzi o wynik odsetkowy.

Szanse i zagrożenia Millenium Banku w dobie pandemii

Nowy projekt „Millennium w czasach Covid-19” dotyczy między innymi restrukturyzacji kosztów. Ma on na celu przeprowadzenie banku przez kryzys związany z pandemią i przygotowanie go na dalszy wzrost w epoce „nowej normalności” po koronawirusie. Zakłada przyspieszenie restrukturyzacji oddziałów i zamknięcie w tym roku ponad 110 placówek wobec ponad 60 planowanych wcześniej. Zarząd ogłosił obniżenie w tym roku wydatków operacyjnych o 10 proc. w porównaniu do pierwotnego planu i 17-proc. obniżenie nakładów kapitałowych.

Według zarządu wciąż jest wiele czynników trudnych obecnie do przewidzenia. Jednak biorąc pod uwagę wyraźne odbicie w wolumenach w okresie maj-czerwiec, zarząd jest bardziej optymistyczny w porównaniu do wcześniej prognozowanego wpływu obniżek stóp procentowych na marżę odsetkową w 2020 r.

Dla przypomnienia, wcześniej wpływ obniżki stóp procentowych o 140 pkt. bazowych był szacowana na 24-28 pkt. bazowych, ze spodziewanym wpływem na wynik odsetkowy w wysokości 245-280 mln PLN. Analitycy prognozują, że marża odsetkowa spadnie w 2020 r. o 20 pkt. bazowych, biorąc pod uwagę wzrost wolumenu i wyższe od oczekiwanych oszczędności w kosztach finansowania, np. niższe oprocentowanie depozytów.

Zgodnie z oczekiwaniami lockdown opóźnił w pewnym stopniu procesy sądowe, choć negatywna tendencja w kursie CHF/PLN oraz sam lockdown został wykorzystany przez niektórych klientów do przygotowania niezbędnej dokumentacji. Tempo wzrostu poszczególnych spraw toczących się przed sądami wzrosło (+802 dwie sprawy, co oznacza wzrost o 32 proc. kw/kw w drugim kwartale 2020).

Bank ma 3.339 pozwów na łączną kwotę 386 mln PLN (wzrost o 37 proc. kw/kw) i utworzył na ten cel rezerwy w wysokości 391 mln PLN (wzrost o 41 proc. kw/kw), z czego 113 mln PLN w drugim kwartale 2020. Stąd Haitong Bank podwyższa prognozę rezerw portfelowych do 2,3 proc. z 2 proc. rocznie, ale zastrzega, że wartość ta jest wysoce nieprzewidywalna.
Zarząd nie upatruje dużego zagrożenia w wyższych rezerwach w drugim półroczu 2020 r.

Bank Millennium podał, że aktywne moratoria spłaty stanowią 10,3 proc. całości portfela kredytowego, z czego 11,7 proc. przypada na kredyty detaliczne, 3.1 proc. na kredyty korporacyjne, a 12,2 proc. na leasing. Od czasu opublikowania ostatniego raportu można zaobserwować znaczącą poprawę, jeżeli chodzi o udział kredytów korporacyjnych i leasingu w moratoriach.

Według zarządu szczyt wygasania moratoriów dla kredytów detalicznych przypadnie na wrzesień i październik 2020 r., stąd możemy się spodziewać wzrostu kosztów ryzyka w trzecim i czwartym kwartale 2020. Jednocześnie warto zauważyć, że kredyty hipoteczne stanowią około 70 proc. portfela kredytów indywidualnych objętych moratorium kredytowym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułIMC zakończyła żniwa pszenicy ozimej
Następny artykułCCC na ważnym wsparciu. Pozytywne prognozy dla spółki na dłuższy termin
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here