Naga MarketsHaitong Bank w raporcie z 29 maja (godz. 08:17) podtrzymuje rekomendację KUPUJ dla Play Communications, ale obniża cenę docelową do 32,40 PLN (z 40,50 PLN). Wpływa na to głównie odcięta dywidenda na akcję w wysokości 2,57 PLN i skorygowanie w dół o 4/4/6 proc. EBITDA w latach 2018-2020. Co wynika ze spodziewanych wyższych kosztów roamingu i malejącej dynamiki sprzedaży telefonów.


Od debiutu giełdowego cena akcji Play’a spadła o 28 proc., z czego ok. 20 proc. w maju 2018 r. Analitycy Haitong Bank uważają jednak, że była to zbyt nerwowa reakcja rynku. Po pierwsze zaznaczają, że obecny spadek EBITDA spowodowany jest wyższymi kosztami roamingu zarówno międzynarodowego jak i krajowego, a tendencja ta powinna ulec zmianie w 2019 r. Po drugie, spodziewana wartość dywidendy na akcję ma ścisły związek z wypracowanymi wolnymi przepływami pieniężnymi dla akcjonariuszy, a presję jakiej podlegają EBITDA i wydatki inwestycyjne może złagodzić poprawa w obszarze kapitału obrotowego, spadku kosztów odsetek i zapłaconego podatku. Możliwe zatem wydaje się utrzymanie dywidendy w wysokości 2,57 PLN, co oznacza że stopa dywidendy może osiągnąć imponujące 11 proc. Fakt, że pochłonie to większość przepływów dla akcjonariuszy nie powinien stanowić problemu, jako że spłata zadłużenia nie jest obecnie priorytetem Play’a, o czym rynek wydaję się, że zapomniał. Po trzecie, nawet jeśli dojdzie do fuzji T-Mobile’a z UPC, doświadczenie uczy, że na zgodę władz antymonopolowych w branży telekomunikacyjnej czeka się około roku. To pozwoli Play’owi wzmocnić swoją sieć, jak i portfel oferowanych produktów (AirFiber). Zdaniem analityków, transakcje Polsat/Netia/UEFA/ElevenSports stanowią najpoważniejsze zagrożenie dla platform typu kablowych (CATV) oraz satelitarnych jak NC+ , których przewagą konkurencyjną zawsze był płatny kontent telewizyjny lub oparta na stałych łączach wysoka jakość, a to stopniowo zmienia się na korzyść Cyfrowego Polsatu czy Orange Polska.

Wzrost przepływu danych w sieci Play w latach 2016-2017 wyniósł 50 proc. r/r, podczas gdy koszty roamingu krajowego liczone r/r wzrastały o 5-15 proc. W pierwszym kwartale bieżącego roku przepływ danych spółki wzrósł o 40 proc. licząc r/r, a koszty roamingu krajowego o 43 proc. Głównym powodem jest jednak nie przepływ danych, którego dynamika nieco osłabła, tylko czteroletnia umowa z Orange o wartości 321 mln PLN. Większość należności z jej tytułu jest niezależna od wielkości przepływu danych i płatna z góry. W całym 2018 r. analitycy Haitong Bank przewidują koszty roamingu krajowego w wysokości 290 mln PLN oraz ich spadek do 230 mln PLN w roku 2019. Głównie z uwagi na niższe opłaty stałe na rzecz Orange i mniejszą zależność od Plus/T-Mobile. Wprowadzony w lipcu 2017 r. system RLAH (Roam Like At Home) wywarł presję na wszystkich operatorów usług mobilnych. Play spodziewa się, że to zmniejszy zysk operacyjny EBITDA za 2018 r. o 100 mln PLN.  Natomiast z uwagi na wprowadzone dodatkowe opłaty za świadczenie usług, ujemny wpływ RLAH powinien zostać całkowicie zneutralizowany w 2019 r.

Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong Banktokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here