Naga MarketsHaitong Bank: KUPUJ dla PKO Bank Polski (FV 26,2 PLN)Haitong Bank w raporcie z 13 sierpnia (godz. 8:00) utrzymuje rekomendację KUPUJ dla PKO Bank Polski, obniżając cenę docelową do 26,2 PLN z 26,3 PLN.

Haitoing Bank utrzymuje rekomendację dla PKO Bank Polski

Haitong Bank uwzględnił w prognozie ostatnią obniżkę stopy referencyjnej przez NBP o 40 pb. do 0,1 proc. Komentarze zarządu po publikacji wyników za II kw. 2020 r. były dość optymistyczne, ale analitycy pozostają ostrożni, jeżeli chodzi o przyszłoroczne koszty ryzyka. Podstawowym scenariuszem pozostaje krótkie U-kształtne odbicie gospodarcze, mniej dotkliwe konsekwencje gospodarcze drugiej fali pandemii (która sądząc po liczbie zachorowań już się zaczęła) i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Analitycy obniżyli prognozę zysku netto na lata 2020/21 o odpowiednio 15/23 proc. do 3,02 mld PLN (spadek o 25 proc. r/r) i 3,27 mld PLN (wzrost o 8 proc. r/r). Prognozy Haitong Banku na wspominany okres różnią się od konsensusu in plus odpowiednio o 28/29 proc. W opinii analityków wynika to głównie z wysoce nieprzewidywalnych skutków pandemii, szczególnie jeżeli chodzi o wartość akcji kredytowej i poziomu ryzyka oraz różne założenia co do poziomu stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej. Kurs akcji PKO BP spadł w ciągu miesiąca o 2,3 proc. (mniej niż WIG-BANKI, który spadł o 3,7 proc.). Spółka na rok 2020 jest wyceniana według wskaźnika P/E na poziomie 9,6x (wobec konsensusu Bloomberga na poziomie 13,1x), co zdaniem analityków jest nieusprawiedliwione, biorąc pod uwagę silną pozycję kapitałową banku i wysoki stosunek zysku operacyjnego przed rezerwami do kredytów brutto, co pozwoli bankowi poradzić sobie z ewentualnymi wyższymi kosztami ryzyka. Analitycy obniżają cenę docelową akcji do 26,2 PLN (przy uwzględnieniu strat z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 3,6 PLN na akcję, tj. 12 proc.), co oznacza 13-procentowy potencjał wzrostowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie główne ryzyka dla PKO BP to: różne scenariusze dotyczące sytuacji makroekonomicznej i poziomu stóp procentowych, które mogą prowadzić do niższych przychodów odsetkowych netto i wyższego kosztu ryzyka oraz spowolnić akcję kredytową, a także kwestie własnościowe, biorąc pod uwagę, że bank jest kontrolowany przez państwo.

Zgodnie z oczekiwaniami PKO BP umocnił swoją pozycję w wyniku kryzysu i zyskał 2 pp. w rynku depozytów licząc od początku roku (wzrost z 22,6 do 24,6 proc.). Według słów prezesa biorąc pod uwagę obecne tempo wzrostu, osiągniecie poziomu aktywów na poziomie 400 mln PLN (wzrost o 15 proc. r/r) w 2020 r. nie jest wykluczony, ale wzrost ten musi być selektywny. To więcej niż zakłada prognoza analityków Haitong Banku, która zakłada wzrost o 391 mln PLN (+12 proc. r/r). Jednocześnie przy mniejszym apetycie na ryzyko PKO BP stracił łączny udział w rynku kredytów (spadek o 0,5 proc. r/r) za sprawą segmentu kredytów hipotecznych, gdzie bank jest nad-reprezentowany (-0,5 pp.) i korporacyjnych (-0,6 pp.), podczas gdy kredyty konsumenckie (spadek o 0,1 proc.) utrzymują się na stabilnym poziomie. Analitycy uważają, że niższe wolumeny to strategiczna decyzja, spowodowana bardziej ostrożnym podejściem do udzielania kredytów w okresie pandemii. Zdaniem analityków sytuacja powinna się unormować, kiedy perspektywy makroekonomiczne staną się bardziej stabilne.

Po uwzględnieniu obniżek stóp procentowych analitycy obniżają prognozę marży odsetkowej netto na lata 2020/21 o 4/9 proc. Oczekują, że we wspomnianym okresie marża odsetkowa netto banku spadnie o 32/21 pb. do 2,89/2,68 proc., co będzie zneutralizowane przez wysoki wzrost aktywów i większą kontrolę kosztów.

PKO BP poinformował, że koszt ryzyka w I poł. 2020 r. wyniósł 123 pb. w tym 15 pb. związanych z koronawirusem, podczas gdy średnia branżowa wynosiła 27 pb. Rezerwy na ryzyka prawne wynikające z kredytów frankowych obejmowały ok. 0,7 proc. portfela. Oznacza to, że bazowy koszt ryzyka wyniósł w I poł. br. 77 pb. Moratoria kredytowe sięgnęły w I poł. 2020 r. 6,3 proc. portfela, czyli mniej niż w przypadku kredytów walutowych konkurentów (Santander Bank Polska/mBank ze wskaźnikiem 13,9%/13,8%.). Analitycy podwyższają prognozę rezerw netto na lata 2020/21 o odpowiednio 13/16 proc., uwzględniając przy tym wyższe rezerwy na ryzyko związane z kredytami frankowymi, które zostały podwyższone do 2,3 proc. portfela z 2 proc.

Zarząd PKO BP nie zakłada żadnych nagłych ruchów, jeżeli chodzi o obniżkę kosztów, ponieważ baza kosztowa jest restrukturyzowana powoli, ale systematycznie co najmniej od dekady. Zarząd planuje nadal inwestować w cyfryzację i automatyzację i w ten sposób przygotować się na oszczędności na innych polach. Analitycy obniżają prognozę kosztów na lata 2020/21 o 7/2 proc. Analitycy uwzględnili również oczekiwane rozwiązanie rezerwy na podatek w wysokości 300 mln PLN.

Zaangażowanie PKO BP w kredyty frankowe wynosiło 9,2 proc. całego portfela. Przeciwko bankowi jest toczy się 3079 pozwów (wzrost o 969 spraw, 46 proc. kw/kw w II kw. 2020 r.), których łączna wartość sporu wynosiła 776 mln PLN (wzrost o 54 proc. kw/kw). Z tego tytułu bank utworzył rezerwy w wysokości 659 mln PLN (wzrost o 15 proc. kw/kw, 3,7 proc. całego portfela), w tym 84 mln PLN w II kw. 2020 r. Wskaźnik pokrycia rezerwami (85 proc. wobec 114 proc. wcześniej) pozostaje powyżej średniej rynkowej.

Marta Czajkowska-Bałdyga, Analityk, Haitong BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułHaitong Bank: KUPUJ dla Bank Pekao (FV 65,8 PLN)
Następny artykułRaoul Pal: rynek akcji i złota blednie w porównaniu z BTC
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here