Naga MarketsHaitong Bank: KUPUJ dla Comarch (FV 239,7 PLN)Haitong Bank w raporcie z 11 sierpnia (godz. 8:00) utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Comarch, podwyższając cenę docelową do 239,7 PLN z 226,9 PLN.

Haitong Bank utrzymuje rekomendację dla Comarch

Haitong Bank podwyższył wycenę głównie za sprawą wzrostów wycen spółek porównawczych i 3-proc. podniesieniem prognozy EBTDA na 2020 r. dzięki lepszej niż oczekiwano rentowności zawartych kontraktów, która może być wynikiem niższej niż pierwotnie zakładano presji płacowej w 2020 r. Lockodown i dalsza praca zdalna powinny mieć minimalny negatywny wpływ na dynamikę podpisywania nowych kontraktów, co zdaniem analityków może się tymczasowo przyczynić do spowolnienia wzrostu backlogu do ok. 5 proc. wobec 5-10 proc. po I kw. 2020 r. Ostatnio podpisane kontrakty z saudyjskimi Arabian Airlines i Sunrise Telecom mogą pokazywać zarówno pewne ożywienie w branży, ale również zaznaczać obecność Comarchu na rynku międzynarodowym. Budowanie kompetencji w segmencie 5G sprawia, że biznes telekomunikacyjny dla spółki staje się jeszcze bardziej interesujący i daje atrakcyjną perspektywę, która zdaniem analityków nie jest w pełni uwzględniana przez inwestorów. Według wyliczeń Haitong Banku Comarch jest na lata 2020/21 wyceniany ze wskaźnikiem P/E na poziomie 19,3x/14,2x, co zdaniem analityków nie jest wygórowaną wyceną, biorąc pod uwagę silne fundamenty spółki, jej bilans, atrakcyjną ofertę produktów i dobrą perspektywę średnio i długoterminową.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spojrzenie na II kw. 2020 r.

Lockdown i odwoływanie podróży biznesowych może mieć lekko negatywny wpływ na podpisywanie nowych kontraktów. Analitycy zakładają, że wzrost przychodów zwolni do 4 proc. r/r z 12 proc. w I kw. 2020 br. Haitong Bank spodziewa się, że zamówienia publiczne pozostaną na dotychczasowym poziomie, ale pozytywnie mogą zaskoczyć dodatkowe zlecenia z ZUS związane z tarczami antykryzysowymi. Analitycy prognozują, że marża brutto Comarchu wyniesie w II kw. 26 proc. wobec 28,8 proc. w I kw. 2020 r. i 28,1 proc. w II kw. 2019 r. Haitong Bank prognozuje, że wskaźnik SG&A wyniesie w II kw. br. 19 proc. wobec 15,3 proc. w I kw. 2020 r. i 20,7 proc. w II kw. 2019 r. Analitycy nie spodziewają się żadnych dodatkowych rezerw z tytułu nieściągniętych wierzytelności i nie byliby też zaskoczeni, gdyby wzrost płac w Comarchu zwolnił z blisko 10 proc., tak jak to miało miejsce w poprzednich kwartałach, do ok. 5 proc. w II kw. 2020 r. Analitycy oczekują jednak, że zjawisko to będzie miało charakter jedynie przejściowy i presja płacowa wśród polskich specjalistów od IT utrzyma się.

Pomimo pewnych przeszkód, które w naturalny sposób występują przy prowadzeniu negocjacji biznesowych na odległość, Comarch ostatnio poinformował rynek, że podpisał 2 interesujące kontrakty. Pierwszy to 10-letni na system lojalnościowy z Saudi Arabian Airlines – liniami lotniczymi, które są członkiem sojuszu lotniczego SkyTeam, zrzeszającego tak ważnych przewoźników jak KLM, Air France, Delta, Alitalia, China Airlines, Korean Air i Czech Airlines. Drugi to należący do Comarchu system IoT Connect sprzedany szwajcarskiej spółce Sunrise Communication, dzięki której będzie ona mogła monitorować i zarządzać systemem dostaw i utrzymania Sunrise SIM/eSIM.

W ubiegłym roku Comarch podpisał i z sukcesem wdrożył kontrakt z południowokoreańskim LG U+ na autorski system OSS do monitorowania i zarządzania siecią 5G. Korea Południowa jest jednym z pierwszych krajów na świecie, która uruchomiła sieć 5G na ogólnokrajową skalę, dzięki czemu Comarch zyskał wyjątkowe doświadczenie w tej branży. Fala inwestycji w 5G jest wciąż przed firmami telekomunikacyjnymi, ale powinna się ona wydarzyć w przeciągui następnych 3-5 lat. Comarch już jest obecny w segmencie telekomunikacyjnym w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji i ma dobre relacje biznesowe z jednym z najważniejszych globalnych graczy w branży – Telefoniką. Obecna globalna dyskusja nad wykluczeniem Huawei z roli dostawy sprzętu dla sieci 5G, pokazuje że dla wielu krajów pozyskanie wiarygodnego partnera w tej technologii może być kluczowe. Zdaniem analityków sprawia to, że Comarch jest atrakcyjną propozycją inwestycyjną w segmencie TMT na kilka następnych lat. Jednak ze względu na niepewność co do terminów i zaawansowania potencjalnych inwestycji, bardzo trudno jest uwzględniać nowe kontrakty na 5G w prognozach. Haitong Bank uważa, że obecny konsensus nie uwzględnia tego czynnika, ale może on być czynnikiem pro-wzrostowym, jeśli zmaterializuje się w przyszłości.

Konrad Księżopolski, Szef Działu Analiz, Haitong BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here