Naga MarketsHaitong Bank: KUPUJ dla Bank Pekao (FV 65,8 PLN)Haitong Bank w raporcie z 13 sierpnia (godz. 8:00) utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Bank Pekao, jednocześnie obniżając cenę docelową do 65,8 PLN z 68,9 PLN.

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Banku Pekao

Haitong Bank uwzględnił w prognozie ostatnią obniżkę stopy referencyjnej przez NBP o 40 pb. do 0,1 proc. Komentarze zarządu po publikacji wyników za II kw. 2020 r. były dość optymistyczne, szczególnie jeżeli chodzi o przychody odsetkowe netto i koszt ryzyka wyłączając ewentualne rezerwy związane z Covid 19. Podstawowym scenariuszem analityków pozostaje krótkie U-kształtne odbicie gospodarcze, mniej dotkliwe konsekwencje gospodarcze drugiej fali pandemii (która sądząc po liczbie zachorowań już się zaczęła) i brak dalszych obniżek stóp procentowych. Analitycy obniżyli prognozy zysku netto na lata 2020/21 o 23 proc. do 1,25 mld PLN (spadek o 42 proc. r/r) i 1,61 mld PLN (wzrost o 29 proc. r/r), głównie za sprawą wyższych kosztów ryzyka w związku z pandemią. Prognozy Haitong Banku na wspomniany okres są wyższe od konsensusu o 14/19 proc. W opinii analityków wynika to głównie z wysoce nieprzewidywalnych skutków pandemii (szczególnie jeżeli chodzi o wartości akcji kredytowej i poziomu ryzyka a także różne założenia co do poziomu stóp procentowych w perspektywie średnioterminowej. Mimo, że kurs Banku Pekao akcji radził sobie w ostatnim miesiącu lepiej niż rynek (wzrost o 1,5 proc., wobec spadku WIG-BANKI o 3,5 proc.), bank wydaje się być atrakcyjnie wyceniany ze wskaźnikiem P/BV na poziomie 0,6x, podobnie jak cały sektor. Zdaniem analityków premia jest uzasadniona, biorąc pod uwagę silną pozycję kapitałową spółki, perspektywę dywidendową, potencjał restrukturyzacji kosztów i znikome zaangażowanie w kredyty walutowe. Analitycy obniżyli cenę docelową akcji o 4 proc. do 65,8 PLN (uwzględniając oczekiwaną stratę z tytułu portfela kredytów frankowych w wysokości 2,2 PLN na akcję, tj. 3,2 proc.), co daje 16-proc. potencjał wzrostowy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Obecnie największe ryzyka dla Banku Pekao to: różne scenariusze dotyczące sytuacji makroekonomicznej i poziomu stóp procentowych, które mogą prowadzić do niższych przychodów odsetkowych netto, wyższego kosztu ryzyka i spowolnić akcję kredytową, a także kwestie własnościowe, biorąc pod uwagę, że bank jest pośrednio kontrolowany przez państwo.

Zarząd banku bardziej optymistycznie podchodzi do poziomu marżowości. Zarząd wydaje się być bardziej optymistyczny, jeśli chodzi o wynik odsetkowy, w porównaniu do oficjalnych szacunków wpływu ostatnich obniżek stóp procentowych o 140 pb. (ubytek rzędu 800-860 mln PLN w wyniku odsetkowym, czyli ok. 45 pb marży odsetkowej w 2020 r). Analitycy oczekują, że marża odsetkowa netto spadnie o 30/18 pb. w latach 2020/21 do 2,60/2,42 proc., biorąc pod uwagę negatywną zmianę w miksie aktywów i niższe stopy procentowe. Jednocześnie analitycy podnoszą prognozę przychodów odsetkowych netto na rok 2020 o 4 proc. uwzględniając dynamiczny wzrost aktywów i szybsze dostosowanie kosztów finansowania w segmencie korporacyjnym.

Bank Pekao poinformował, że koszt ryzyka w I poł. 2020 r. wyniósł 105 pb., w tym 32 pb. były powiązane z COVID-19. Oznacza to, że podstawowy koszty ryzyka utrzymał się na niskim poziomie zaledwie 33 pb., poniżej naturalnego przedziału 50-60 pb. Zarząd sugeruje, że w tym roku koszt ryzyka będzie się wahał w przedziale 90-110 pb., ale zdaniem analityków nie można też wykluczyć bardziej optymistycznego scenariusza. Dostrzegają oni potencjał pobicia tych prognoz, między innymi za sprawą niższych niż oczekiwano rezerw z tytułu pandemii oraz faktu, że moratoria kredytowe wynoszą zaledwie 5 proc. całości portfela. Haitong Bank podniósł prognozę kosztu ryzyka do poziomu 106/78 pb. na lata 2020/21 oraz rezerw netto odpowiednio o 28/34 proc. Uwzględnia to podwyższenie rezerw z tytułu portfela kredytów frankowych do 2,3 proc. z 2 proc. wcześniej z zastrzeżeniem, że te założenia są wysoce nieprzewidywalne.

Niższe przychody ze szczególnym uwzględnieniem presji na marżę odsetkową netto jeszcze bardziej podnoszą wagę efektywnego zarządzania stroną kosztową. Bank Pekao planuje zmierzyć się z tą kwestią w ramach strategii, która zostanie zaktualizowana prawdopodobnie jesienią tego roku. Analitycy uważają, że rozległa sieć placówek, rozwój digitalizacji i już podjęte inicjatywy restrukturyzacyjne dobrze wróżą, jeżeli chodzi o obniżkę kosztów. Tym bardziej, że jest przestrzeń do zbliżenia się do wyników sektora, przy współczynniku kosztów do aktywów na poziomie 2,02x – wyższym niż średnia sektora (1,87x) i PKO BP (1,80x).

Bank Pekao bez powodzenia zakończył rozmowy o fuzji z Alior Bankiem w sierpniu 2018 r., ale temat pojawił się ponownie w dzienniku „Parkiet” (wydanie 26/05/2020). Analitycy uważają, że skoncentrowanie się na wzroście organicznym jest dobrą strategią, ponieważ Bank Pekao przechodzi strategiczną i cyfrową transformację, koncentrując się na klientach detalicznych robiąc to we własnym tempie i z umiarkowanym poziomem ryzyka.

Marta Czajkowska-Bałdyga, Analityk, Haitong BankConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułWIG20 w górnym ograniczeniu konsolidacji. Dino Polska w okolicy historycznych maksimów
Następny artykułHaitong Bank: KUPUJ dla PKO Bank Polski (FV 26,2 PLN)
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here