Naga MarketsTalerze satelitarne Cyfrowy PolsatHaitong Bank w raporcie z 24 marca (godz. 8:00) aktualizuje rekomendacje dla następujących spółek z sektora TMT:

  • KUPUJ dla Cyfrowego Polsatu (FV 27,4 PLN)
  • KUPUJ dla Play Communications (FV 34,0 PLN)
  • NEUTRALNIE dla Orange Polska (FV 5,8 PLN)

Cyfrowy Polsat

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Cyfrowego Polsatu, ale obniża cenę docelową do 27,4 PLN (z 32,0 PLN) w związku z obniżeniem prognozy EBITDA o 4 proc. wynikającą z wymagającego otoczenia rynkowego, a także ekspozycji na rynek reklam telewizyjnych. Mocną stroną spółki jest dywersyfikacja biznesu, zdolność do generowania dużej ilości gotówki oraz wysoka stopa dywidendy, która za 2019 r. powinna wynieść ok. 3,9 proc.

Te artykuły również Cię zainteresują
Play Communications

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Play Communications i obniża cenę docelową do 34,0 PLN (z 37,9 PLN). Jest to efekt obniżenia wyceny wskaźnikowej spowodowanej ostatnią przeceną na rynku akcji oraz obcięciem prognozy EBITDA o 1 proc. w 2020 r. w związku ze spodziewaną niższą sprzedażą sprzętu. Play wciąż pozostaje faworytem analityków wśród telekomów, dzięki generowaniu dużej ilości gotówki oraz wysokiej dywidendzie, której stopa za 2019 r. wyniesie ok. 6,1 proc.

Orange Polska

Analitycy podnoszą rekomendację Orange Polska do NEUTRALNIE ze Sprzedaj, jednocześnie obniżając cenę docelową do 5,8 PLN (z 6,0 PLN) ze względu na spadek wycen w grupie porównywalnych spółek. Orange Polska pozostaje najmniej preferowaną przez analityków spółką wśród telekomów, z powodu niższej efektywności biznesu, stale niskiego poziomu generowanych wolnych przepływów pieniężnych i braku dywidend.

Komentarz do sytuacji na rynku telekomunikacyjnym

Wybuch pandemii koronawirusa zmusił wiele krajów do podjęcia bezprecedensowych kroków, np. wprowadzenia przymusowego pozostania w domu przez dwa tygodnie lub dłużej. Tak powszechne ograniczenie działalności społecznej, konsumenckiej i biznesowej będzie miało negatywny wpływ na gospodarki i firmy. Ze względu na wyjątkowość sytuacji oraz niepewność, gdzie i jak długo taki stan się utrzyma, bardzo trudno jest przewidzieć skalę jej całkowitego wpływu na rachunek wyników przedsiębiorstw.

Telekomunikacja jest jednym z sektorów, który doświadczył silnej przeceny akcji, a który nie powinien odczuwać nadmiernie negatywnego wpływu na wyniki z następujących powodów. Po pierwsze, telekomunikacja ma model biznesowy oparty na przychodach z abonamentów (subskrypcji), co zapewnia generowanie przewidywalnych i stabilnych przychodów. Po drugie, zeszłoroczne i tegoroczne podwyżki cen usług telekomunikacyjnych będą wspierać ARPU w nadchodzących kwartałach, a co za tym idzie także i przychody. Po trzecie, powszechne przeniesienie pracy do domu oraz akcje pozostania w domu zwiększają popyt na usługi telekomunikacyjne, takie jak połączenia głosowe i wideo, transmisje danych mobilnych i konsumpcja płatnej TV/VOD.

W niepewnych czasach gotówka i dywidenda są królem, dlatego Haitong Bank utrzymuje preferencję dla telekomów generujących wysokie środki pieniężne i wypłacających dywidendy, czyli Play i Cyfrowy Polsat wobec Orange Polska.

Potencjalny wpływ koronawirusa na wyniki spółek telekomunikacyjnych

Zamknięte punkty sprzedaży (POS) w centrach handlowych i ograniczona mobilność konsumentów powinna także ograniczyć migrację klientów między operatorami telekomunikacyjnymi. Dlatego analitycy spodziewają się spadku przyłączy brutto, odejść (churn), przyłączy netto oraz przenoszeń numerów (MNP). Taka sytuacja powinna mieć neutralny wpływ na przychody z usług telekomunikacyjnych, ale pozytywny na potencjalnie niższe koszty komercyjne wynikające z niższych kosztów utrzymania i pozyskania klienta (SRC i SAC). Podwyższone ceny usług telekomunikacyjnych powinny nadal wspierać ARPU w nadchodzących kwartałach.

Haitong Bank oczekuje również wyraźnie niższej sprzedaży sprzętu (telefonów) z powodu zamkniętych POS-ów, ograniczonej migracji klientów, a także tymczasowo zamkniętych fabryk w Azji. Zwiększony ruch połączeń głosowych powinien podnieść przychody międzyoperatorskie, ale zamknięcie granic i znaczne ograniczenie ruchu turystycznego powinno zmniejszyć wysokomarżowe przychody z roamingu. Powszechnie wprowadzona praca z domu oraz akcje pozostawania w domu mogą nieznacznie zwiększyć popyt na zużycie danych mobilnych i konsumpcji płatnej TV/VOD.

Analitycy Haitong Banku nie oczekują istotnej zmiany przychodów z usług informatycznych (ICT). Oczekiwane załamanie w handlu i nabywaniu dóbr luksusowych i konsumpcyjnych, odwołanie Euro 2020 i rosnące obawy o PKB i zatrudnienie, powinny negatywnie wpłynąć na rynek reklamowy, a przede wszystkim na reklamy telewizyjne. W związku z tym analitycy obniżyli prognozy dotyczące rynku reklam telewizyjnych w 2020 r. do -4 proc. z + 2 proc. poprzednio. Analitycy oczekują, że wymienione czynniki obniżą przychody o ok. 1-1,5 proc. dla Play i Orange Polska oraz o ok. 2-2,5 proc. dla Cyfrowego Polsatu, przy założeniu, że epidemia koronawirusa zostanie opanowana do połowy 2020 r.

Aukcja 5G pozostaje najgorętszym wydarzeniem na rynku telekomunikacyjnym w 2020 r.

Nieznana cena końcowa, jaką telekomy zapłacą za pasmo 5G, stanowi największe ryzyko dla spółek z tej branży w bieżącym roku. Ryzyko 5G jest jednak znacznie łatwiejsze do prognozowania niż ryzyko związane z koronawirusem. Wpływ wirusa na niektóre sektory jest obecnie niemożliwy do oszacowania, co w ocenie Haitong Banku stawia operatorów telekomunikacyjnych w lepszej pozycji niż inne sektory jak np. handel, motoryzacja czy turystyka.

UKE spodziewa się, że wpływy z aukcji 5G wyniosą 1,91 mld PLN, wobec 1,8 mld PLN wynikających z ceny wywoławczej (4 x 450 mln PLN). Przyjmując bardziej konserwatywne stanowisko, Haitong Bank podnosi prognozy budżetu 5G do 550 mln PLN na blok (z 500 mln PLN poprzednio).

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: dow index | cd projekt | co to jest blik? | wti kurs | cena kryptowalut | kryptowaluty informacje |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here