Naga MarketsHacker odyzksa skradzione Bitcoiny? Creative Commons License
Hacker odyzksa skradzione Bitcoiny? Źródło: Creative Commons License

Na początku bieżącego roku portal Comparic.pl informował, że prawie 10 milionów dolarów w Bitcoinach zniknęło z giełdy walut cyfrowych Cryptsy. Włodarze podmiotu bardzo długo nie chcieli przyznać się do problemu, ostatecznie jednak ujawnili, że miały zostać wykradzione przez hackera.

W miniony weekend społeczność BTC obiegła natomiast informacja, że Cryptsy podpisał oficjalny kontrakt z anonimowym programistą/hackerem o pseudonimie Cryptcracker. Jego zadaniem będzie próba uzyskania straconych środków.

Zgodnie z porozumieniem, Cyrptcracker postara się odzyskać jak najwięcej ze straconych 13 tysięcy Bitcoinów – w zamian giełda zapłaci 1750BTC czyli około 13.5% całej kwoty. Za dodatkowe 250BTC programista ma odzyskać natomiast 247 tysięcy Litecoinów, które również w tajemniczych okolicznościach zniknęły z serwerów giełdy.

Dodatkowo Cryptcracker ma zająć się również „poszukiwaniem” zaginionych monet alternatywnych – BTCD oraz X11. Najwyższy priorytet posiadają jednak Bitcoiny i dopiero po rozwiązaniu sprawy ich zaginięcia pod lupę trafią kolejne kryptowaluty.

Pozew zbiorowy przeciwko Cryptsy

W tym samym czasie federalny sąd Stanów Zjednoczonych rozpatruje sprawę przeciwko operatorowi giełdy Paulowi Vernonowi (pseudonim Big Vern) oraz jego byłej żonie Lorie Ann Nettles. Zgodnie z oskarżeniem para miała zakupić ekskluzywny apartament na Florydzie i rozwieść się chwilę później – najprawdopodobniej w celu ochrony swoich aktywów przed jakimikolwiek pozwami. Całość miała miejsce na długo przed oficjalnym ogłoszeniem, że giełda została zhackowana.

W pozwie zbiorowym czytamy:Zgodnie z uzyskanymi informacjami i przekonaniami miliony dolarów klienckich aktywów, które „zniknęły” w czerwcu 2014 w rzeczywistości zostały wykorzystane przez właścicieli Cryptsy do spłaty zadłużeń innych przedsięwzięć oraz prywatnych wydatków. Zdecydowana większość pokryła zakup wartej prawie $1,4mln willi na Florydzie w marcu 2015 roku”

Dotychczasowe działania Cryptsy w związku z próbami odzyskania środków i dezinformowaniem klientów budziły sporo kontrowersji. Czyżby zatrudnienie programisty/hackera, który ma je odzyskać jest próbą zatuszowania sprawy? A może rzeczywistym działaniem mającym na celu odbudować wizerunek giełdy kryptowalutowej?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here